Komentarze do wiadomości z kraju

Najważniejsze newsy z kraju. Telewizja, radio, internet.
Awatar użytkownika
Marek Kohn
Posty: 1150
Rejestracja: 28 gru 2016, 17:48

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Marek Kohn » 14 lip 2017, 0:25

Premier Marek Kohn o polskiej polityce zagranicznej w kontekście wystąpienia Południowej i konferencji Skolskiej w obszernym komentarzu dla "Polska The Times"

Sugestie pani poseł Skolskiej w niektórych sprawach należy przyjąć z uwagą. Podczas szczytu w Kijowie, premier Ryszkowska oraz minister Południowa podpisały porozumienie o zacieśnieniu współpracy gospodarczej i kulturalnej, której prawdopodobnym efektem będzie coś na kształt funduszu inwestycyjnego, o którym mówi pani minister. Roboczo mówi się w kręgach politycznych - jeszcze, gdy to ja spotykałem się z premierem Orbanem - o projekcie "VG-Development". To jest jeden z procesów, który będzie się toczyć. Z pewnością wzmocni się, i to już jest pewne, przede wszystkim Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Być może będzie tak, że po prostu w jego strukturze umiejscowione zostaną inicjatywy inwestycyjne, właśnie jako taki projekt "VG-Development". W tym sensie troska pani poseł jest jak najbardziej zasadna, ale rząd ma świadomość konieczności pogłębienia integracji gospodarczej w tym zakresie.

Nie zgadzam się z opinią o braku działalności polskiej dyplomacji ws. Nowego Jedwabnego Szlaku, wydaje mi się, że pani poseł nie doceniła niestety roli forum ekonomicznego w Petersburgu, gdzie ta problematyka była omawiana. Polska podpisała też między innymi w Petersburgu porozumienie, które spowoduje pojawienie się chińskich inwestycji high-tech pod Białymstokiem. W kwestii AIIB, polski rząd dostrzegł z pewnością dwie kwestie: perspektywiczność tego kierunku dla polskiego zaangażowania (które, uczciwie przyznajmy, zauważał już gabinet Radziwiłł-Schmidt) w Azji w znaczeniu powiększenia się rynku, a po drugie: zwiększone finansowanie oznacza większe szanse, żeby to polskie spółki brały udział w projektach modernizacyjnych. W większości inwestycje AIIB dotyczą zamówień, które mogą być realizowane np. przez polskie firmy budowlane. Są to w dużej mierze inwestycje kolejowe, drogowe, czy gazowe.

Nie podzielam zdania pani poseł, że słowa minister Południowej, że Polska prawdopodobnie zaangażuje się w NIB oznaczają "brak przekonania". Oznaczają, że Polska nie zakończyła jeszcze wszystkich negocjacji w tej sprawie, w związku z tym dzisiaj koalicja mówi: "są prowadzone rozmowy, które prawdopodobnie zakończą się w ten sposób". Natomiast dopóki nie ma porozumienia, nie możemy tego przesądzać, stąd chyba dość ostrożne słowa minister Południowej. Nie odbierałbym tego w sposób - jak to pobrzmiewało w ustach poseł Skolskiej - dość nieżyczliwy.

Zagadnień jest naprawdę wiele, i rzeczywiście ambicją, którą sugerowałem pierwszemu gabinetowi prawicy - pod moim przewodnictwem - było wypracowanie czegoś w rodzaju "polskiej agendy na najbliższe lata", czyli takich celów, które będą nas łączyć niezależnie od tego, czy aktualnie rząd sprawować będzie lewica, PD czy - oby jak najdłużej - prawica. Program podmiotowości Polski, jej odgrywania ważnej roli międzynarodowej nie tylko jako członka UE, ale przede wszystkim jako silnego ośrodka indywidualnego - moim zdaniem spełnia te kryteria. Obecność Polski w Azji, którą - co doceniam - intensyfikował już rząd Anny Radziwiłł-Schmidt, umacnianie Grupy Wyszehradzkiej - co zainicjowałem osobiście podczas rozmów z premierem Węgier i kanclerzem Austrii, czy Afryce - na co otwiera się gabinet Weroniki Ryszkowskiej, to są takie właśnie przedsięwzięcia.

Osobiście oceniam, że koncepcja G-25 jest dzisiaj nierealna, natomiast pozycja "stałego zaproszonego" na szczyty G-20 - w pozycji, jaką ma dzisiaj Hiszpania - to może być jeden z kluczy do realizacji tego programu "podmiotowości". Myślę, że tegoroczny szczyt w Cannes, gdzie Polska będzie obecna, to jest tego dobry początek.

Kohn ws. wystąpienia Malinowskiego w TVP Info

Myślę, że pan premier Malinowski trochę zagalopował się, przypisując sobie kwestię autonomii górnośląskiej. Ja sobie przypominam, że on przewodził zespołowi ws. autonomii - zerwał rozmowy. Jako szef tego projektu, nie reagował na skandaliczne wypowiedzi niektórych deputowanych Bundestagu ws. śląskiej autonomii. Przedstawił, a następnie się z niego wycofał, źle przygotowany projekt ustawy autonomicznej. Ustawę autonomiczną przeprowadziła w całości obecna koalicja - na czele z premier Budzyńską.
Marek Kohn - dr hab. nauk prawnych, były prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej, były premier Rzeczypospolitej Polskiej (2022), poseł na Sejm RP (2020-2025), senator II kadencji (od 2025).

Awatar użytkownika
Karol Malinowski
Posty: 1447
Rejestracja: 21 sie 2016, 3:59

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Karol Malinowski » 14 lip 2017, 13:28

Malinowski do Marka Kohna:
Panie pośle, tylko niech pan pamięta, że to Partia Polaków (my nie jesteśmy "ja", "ja", "ja", co różni nas od was, czyli pokora) zainicjowała pomysł referendum ds. autonomii, czego wy, czy dawne RAŚ nie zrobiło i nie chciało zrobić, a ustawa autonomiczna weszłaby w życie już podczas poprzedniej kadencji, co zablokowała... pańska partia.
Członek zarządu Partii Polaków. Poseł na Sejm II i III kadencji.

Dawniej:
Wicepremier, Minister Sportu i Turystyki, pełnomocnik do spraw reformy administracyjnej, prezes Partii Polaków.

Awatar użytkownika
Marek Kohn
Posty: 1150
Rejestracja: 28 gru 2016, 17:48

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Marek Kohn » 14 lip 2017, 15:07

Weszłaby, pogłębiając chaos na Śląsku. My go zatrzymaliśmy.
Marek Kohn - dr hab. nauk prawnych, były prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej, były premier Rzeczypospolitej Polskiej (2022), poseł na Sejm RP (2020-2025), senator II kadencji (od 2025).

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 31 lip 2017, 9:30

Komentarz FRYDERYKA SKARBIŃSKIEGO w POLSACIE do drugiego dnia Konwencji Programowej Postępowych Demokratów

Politycy lubują się w kosztujących miliony kongresach, konwencjach, zjazdach, które nie znaczą nic dla polepszenia życia Polaków. Ile już mieliśmy szumnie ogłaszanych programów politycznych, z których nic nie wyszło?

To co ciekawe w wypowiedziach polityków Postępowych Demokratów to olbrzymia wiara w siłę sprawczą państwa. Zadaniem państwa ma być tworzenie lepszych warunków życia, obowiązkiem państwa dbanie o zdrowie i życie. To zadziwiająca wiara w omnipotencję rządu i niewiara w zdolność ludzi do brania odpowiedzialności za siebie samych.

Dzisiaj w opinii polityków nikt z obywateli nie jest w stanie poradzić sobie sam. Moja odpowiedź dla nich jest od lat ta sama: przestańcie przeszkadzać! Skończcie raz na zawsze z założeniem, że jesteście w stanie odcinkowo w pozytywny sposób wpływać na złożony system społeczno-gospodarczy. Skończcie z przekonaniem, że wiecie lepiej od nas co jest dla nas ważne i potrzebne.

To w rękach każdego z nas jest tworzenie lepszych warunków do życia dla siebie i swoich bliskich, to naszym obowiązkiem jest dbanie o swoje zdrowie i życie. Uczmy ludzi odpowiedzialności a nie polegania we wszystkim na państwie. Inaczej stworzymy społeczeństwo uzależnionych od państwa niedojd i ofiar losu.

Jakie rozwiązania proponują Postępowi Demokraci? 9% PKB na to, 6% PKB na tamto. Ziemia za złotówkę, żłobki za złotówkę. Nie mówią jednak, gdzie planują zabrać. To oznacza zazwyczaj jedno - sięgną do kieszeni obywateli. Czy ktoś z PD policzył koszty tych propozycji? Myślę, że wszyscy obywatele są żywotnie zainteresowani tym jak sfinansowane zostaną te obietnice.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 03 sie 2017, 0:12

Komentarz FRYDERYKA SKARBIŃSKIEGO w POLSACIE do kolejnego dnia Konwencji Programowej Postępowych Demokratów

Program Postępowych Demokratów to jakaś kpina. Chcą nam zabrać po 250 zł, aby oddać je w postaci bonu na zdrową żywność. Obywatele sami wiedzą lepiej na co chcą i powinni wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze. Żaden polityk PD nie powinien mi wpychać ręki do portfela i mówić co kupować.

Zerowy podatek dla wybranych firm to kolejne pole do nadużyć. Jeśli przedsiębiorca będzie miał wskoczyć do kategorii firm, które płacą podatek to ukryje część dochodów lub zatrudni kolejnego pracownika na czarno, aby nadal nie płacić podatku CIT. Nie twórzmy bodźców skłaniających do kombinowania w celu uniknięcia opodatkowania. Firma o przychodach x zapłaci zero, a o przychodach x+1 zapłaci 19% dochodów. Gdzie tutaj sprawiedliwość?

Lobby spółdzielcze znów skutecznie zadziałało i PD proponuje kolejne przywileje. Sprzyjać powstawaniu wszelkiego rodzaju organizacji gospodarczych będą nie nowe przepisy tylko uproszczenie obecnych. Przestańcie ludziom przeszkadzać, a nie będą potrzebowali specjalnych ustaw żeby działać. Tylko tyle i aż tyle.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 04 sie 2017, 15:45

Komentarz FRYDERYKA SKARBIŃSKIEGO w TVP Info do Kohn jak Sienkiewicz i Piłsudski?

Każdy ma prawo zbierać pieniądze na co chce. Tym nie mniej wydaje mi się, że są ważniejsze cele niż pałacyk dla premiera Kohna. W Polsce nadal wiele osób pozostaje wykluczonych z mechanizmów rynkowych - bezrobotnych, niepełnosprawnych, żyjących na granicy ubóstwa, bez dostępu do edukacji i nowoczesnych środków komunikacji. To są szlachetniejsze cele niż pałacyk nawet dla najbardziej zasłużonej osoby. Wynagradzanie rządzących pałacami moim zdaniem nie tędy droga. Do polityki powinny trafiać osoby, które coś osiągnęły w życiu poza polityką, a nie traktować politykę jako sposób na dorobienie się.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Marek Kohn
Posty: 1150
Rejestracja: 28 gru 2016, 17:48

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Marek Kohn » 04 sie 2017, 16:25

Kohn o inicjatywie pałacyku, dla TVP Info

Inicjatywa fundacji Ex Corde niezwykle mnie zaskoczyła. Nigdy nie śmiałbym porównywać się do Henryka Sienkiewicza czy Marszałka Piłsudskiego. Z pewnością opinie współtwórców fundacji są w związku z tym bardzo uprzejme, miło słyszeć o sobie dobre słowa, nawet jeżeli one są - w moim odczuciu - jednak przesadzone. Absolutnie nie czuję potrzeby, by dla mojej skromnej osoby budować choćby dodatkowy dom, czy tym bardziej "pałacyk". Jeżeli mogę coś sugerować twórcom inicjatywy, to jeżeli chcą wspierać naszą wizję zmian, wizję, którą staram się swoją pracą przekazywać, to bardzo proszę ich o wsparcie dla działań rozwijających Polskę - wspierajmy polską naukę, pomagajmy najbiedniejszym, pomagajmy osobom kreatywnym w rozwijaniu ich pasji z korzyściami dla kraju, czyńmy nasz kraj z każdym dniem chociaż troszkę lepszym miejscem do życia.

Szanuję inicjatywę państwa z Ex Corde, uważam wszakże, że to jest lepsza forma uhonorowania i wsparcia dla tych idei, o które wspólnie zabiegamy. Jeżeli ich inicjatywa rzeczywiście potoczyłaby się tak, jak planują, to chyba nikogo nie zaskoczę deklaracją, że odniosę się do niej nie jako personalnego zysku, jako miejsca osobistych wygód, ale z pewnością wykorzystałbym takie miejsce, które fundacja chciałaby stworzyć, jako miejsce wsparcia polskich umysłów, wsparcia polskiej aktywności, miejsce dla organizacji pozarządowych, dla szerokiej pomocy prawnej czy charytatywnej. Jeżeli zatem ktokolwiek chciałby działania Fundacji wspierać, to właśnie w taki sposób chciałbym tę formę uhonorowania wykorzystać, gdyby miała nastąpić.
Marek Kohn - dr hab. nauk prawnych, były prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej, były premier Rzeczypospolitej Polskiej (2022), poseł na Sejm RP (2020-2025), senator II kadencji (od 2025).

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Laura » 05 sie 2017, 17:10

Laura Novak dla TVN 24

Wielokrotnie mówiliśmy o krytycznej ocenie ustawy o powołaniu WOT. Negatywnych opinii zarówno na temat kształtu projektu oraz przebiegu konsultacji społecznych nie szczędzili przedstawiciele wojska, uznając je za fasadowe. Jak się okazuje mieli rację, rząd jednak uznał, że wystarczająca do przeforsowania projektu jest sejmowa większość i prawdopodobne uzyskanie znaczącej większości w senacie, z uwagi na fakt, iż projekt w sejmie poparli niektórzy posłowie PD oraz Partia Polaków. Nie wsłuchano się w głos ekspertów, siła argumentów przegrała z argumentem siły, po który sięgał minister Rawski już podczas konsultacji, nie uwzględniając tego co mówili praktycy. Mam nadzieję, że pan minister Rawski wykaże się odwagą godną Ministra Obrony Narodowej i złoży dymisję.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Szamir DeLeon » 05 sie 2017, 17:37

Szamir DeLeon dla Superstacji ws. pałacyku dla Kohna:
Na początku przyjąłem informację o zbiórce na pałacyk dla Marka Kohna za żart. Jednak to prawda. Smutna prawda. Można było się tego spodziewać, że prawicowy kult jednostki zajdzie za daleko. To zaczęło się od sytuacji z Radosławem Sikorskim, który chciał mieć własną wieś, Chobielin Dwór, bo rzekomo GPS zamiast prowadzić do jego pałacu prowadził pod ruinę PGR'u. Cieszy mnie postawa Marka Kohna, który naprowadził fundację Ex Corde na właściwą drogę. Teraz wszystko zależy od założycieli tej fundacji. Liczę, że Ex Corde zmieni cel swojej działalności i zacznie zajmować się normalnymi sprawami.

Szamir DeLeon dla RMF FM o śmierci prof. Wolniewicza:
Śmierć profesora Bogusława Wolniewicza to bardzo smutna informacja dla mnie i mam wrażenie, że dla wszystkich. Był genialnym filozofem, logikiem, tłumaczem. Jego dzieła były wspaniałe, tak samo jak tłumaczenia, zwłaszcza Wittgensteina. Często miewał bardzo kontrowersyjne poglądy, ale potrafił je doskonale argumentować. Często nie zgadzałem się z jego poglądami, ale szanowałem go i będę szanował. To jest ogromna strata dla Polski.
Profesor Wolniewicz bardzo gwałtownie zmienił swoją tożsamość ideologiczno-polityczną. Zaczynał z pozycji członka PZPR, a później związał się z Radiem Maryja. Mimo tej zmiany pozostał sobą, nie zmieniał poglądów na poszczególne sprawy i przede wszystkim nie dogmatyzował się.

Awatar użytkownika
Aleksandra Olszańska
Posty: 309
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:20

Re: Komentarze do wiadomości z kraju

Postautor: Aleksandra Olszańska » 07 sie 2017, 13:06

Wypowiedzi w programie "Babilon" TVN24 BiŚ

Polska rodzina królewska to wręcz nasz skarb narodowy, trzeba zaznaczyć że pomaga prowadzić politykę zagraniczną oraz zwiększać polską renomę na świecie i soft power naszego kraju. Klasycznym tego elementem są królewskie mariaże, czego ostatnim przykładem zaręczyny księżniczki Karoliny. Zwróćmy uwagę, że dotychczas polska dynastia skoligaciła się z saskimi Wettynami - w Niemczech monarchie zostały wprawdzie zniesione, ale dynastie nadal odgrywają poważną rolę społeczną w landach, zwłaszcza jeśli rządzi nimi chadecja, z domem panującym Liechtensteinu, a już wkrótce -wszystko na to wskazuje - z rodziną królewską Danii. Niewątpliwie przyczyni się to do rozwoju relacji Polski z tymi krajami. Na uwagę zasługuje fakt, że rodzina królewska jest mieszana wyznaniowo, co pozwala wiązać się tak z królestwami katolickimi, jak i protestanckimi.

Prof. Wolniewicz wypowiadał się nieraz w sposób kontrowersyjny, ale był wybitnym umysłem. Na uwagę zasługuje to, co w ostatnich latach mówił o niekontrolowanym napływie do Europy ludności z krajów islamskich.

Oczywiście, że kiedy nic nie jedzie, to powinno być wolno przechodzić choćby i na czerwonym świetle.

Księżna Aleksandra Olszańska


Wróć do „Wiadomości z kraju”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości