Media regionalne

Najważniejsze newsy z kraju. Telewizja, radio, internet.
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Media regionalne

Postautor: Administrator » 29 paź 2024, 19:08

Obrazek
Nowe centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie
Obrazek
Obecna od zeszłego roku w Krakowie kanadyjska firma Genetec otwiera w stolicy Małopolski centrum badawczo-rozwojowe. Ma w nim pracować nad rozwiązaniami wykorzystującymi inteligentną automatyzację oraz analizę danych.

Genetec z siedzibą w kanadyjskim Montrealu to dostawca technologicznych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa publicznego, wspierania procesów operacyjnych i analityki biznesowej. Firma otworzyła swoje biuro w Krakowie w marcu zeszłego roku, teraz z kolei postanowiła rozszerzyć jego działalność o centrum badawczo-rozwojowe, którego główną funkcją ma być wspieranie współpracy między programistami w procesie tworzenia technologii, ze szczególnym uwzględnieniem AI, inteligentnej automatyzacji oraz analityki danych.

– Nowe centrum R&D w Krakowie pozwoli nam budować przewagę konkurencyjną dzięki zastosowaniu możliwości sztucznej inteligencji i pogłębionej analityki – mówi Patrick Seidler, Development Manager Data Insights R&D, w Genetec Inc. I dodaje, że firma dostrzega ogromny potencjał we współpracy ze specjalistami z uczelni technicznych oraz studentami, którzy chcą zgłębiać swoje kompetencje w sektorze bezpieczeństwa technicznego. – Centrum w Krakowie zapewni także doskonałą platformę do dalszego umacniania naszej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej.

To jedyne centrum R&D firmy w Polsce i choć na razie zatrudnia ono stosunkowo niewielu programistów. Przedstawiciele Genetec podkreślają, że chcą się stopniowo rozwijać w przyszłości. – Zarówno jeśli chodzi o doświadczonych specjalistów, jak i osoby z talentem, będące na początku drogi zawodowej – dowiadujemy się.

Jak podkreśla firma, krakowska inwestycja jest "posunięciem strategicznym", wynikającym z wysoko wykwalifikowanej kadry i silnych powiązań miasta z najlepszymi uczelniami technicznymi. – Dobrze ugruntowany ekosystem technologiczny Krakowa, nowoczesna infrastruktura i bliskość kluczowych rynków europejskich zapewniają idealne środowisko do rozszerzania działalności w zakresie rozwoju oprogramowania – podają przedstawiciele Genetec.

Oprócz Krakowa, nowe centra badawczo-rozwojowe firmy powstały także w Wiedniu oraz Orleanie we Francji. – Otwierając nowe centra i biura w tych strategicznych lokalizacjach, nie tylko rozszerzamy naszą globalną obecność. Zwiększamy zespół i zdolności operacyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania Genetec na całym świecie – tłumaczy Michel Chalouhi, wiceprezes ds. sprzedaży globalnej, w Genetec Inc.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Media regionalne

Postautor: Administrator » 12 lis 2024, 19:38

Obrazek
Ulepszona komunikacja miejsca w Lublinie
Obrazek
Częstsze kursy komunikacji miejskiej, zakup 100 autobusów, w tym wodorowychi hybrydowych, linie pospieszne łączące miasto, kolejni przewoźnicy na Dworcu Lublin, a także nowe rowery elektryczne, rozbudowa i modernizacja ścieżek rowerowych oraz dróg. Miasto Lublin wprowadza rozwiązania, dzięki którym poruszanie się po mieście będzie bardziej sprawne, niezależnie od środka komunikacji.

– Myśląc o poruszaniu się po mieście uwzględniamy potrzeby wszystkich użytkowników. Od lat rozwijamy i modernizujemy sieć dróg w mieście, remontujemy i budujemy nowe chodniki, uszczelniamy sieć ścieżek rowerowych, a największy projekt komunikacyjny jaki realizowaliśmy, dotyczył autobusów. Kamieniem milowym było uruchomienie Dworca Lublin, który spina klamrą wszystkie komunikacyjne projekty. Chcemy, by w perspektywie kilku lat, nastąpiła realna zmiana w tym, jak przemieszczamy się po mieście, abyśmy jeszcze chętniej wybierali autobus, rower i inne ekologiczne środki, a rzadziej jechali własnym autem. To nie tylko kwestia zmniejszenia korków, ale także realna korzyść dla środowiska – mówiła Magdalena Marek, Prezydent Miasta Lublin.

Jeszcze w sierpniu zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na zakup 20 autobusów wodorowych o długości 12 metrów. W planach na ten rok jest również ogłoszenie postępowania na zakup 50 autobusów hybrydowych, które zastąpiłyby spalinowe pojazdy komunikacji miejskiej. Dodatkowo miasto zakłada zakup 30 pojazdów zeroemisyjnych – autobusów elektrycznych i wodorowych. – Lublin wyznacza trendy zeroemisyjności. 60% pojazdów w taborze to pojazdy zeroemisyjne. Nie zmienia to faktu, że nadal planujemy systematyczną odnowę taboru. Takie podejście pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji i napraw pojazdów, a przede wszystkim zapewnia utrzymanie standardu i jakości świadczonych usług dla pasażerów. Obecnie jednym z kluczowych kierunków rozwoju jest zastosowanie technologii opartych na wodorze i w tym obszarze koncentrujemy swoje działania planując zakupy pojazdów komunikacji miejskiej – mówiła nowa wiceprezydent miasta, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Równolegle, ZTM w Lublinie wdraża kolejny etap zmian oferty przewozowej. Zgodnie z zapowiedziami i przyjętym po konsultacjach społecznych harmonogramem działań, uruchomione zostaną 2 zupełnie nowe linie pospieszne. – Rozbudowujemy również sieć linii podmiejskich, dziś mamy ich już 35. W porozumieniu z Gminą Świdnik, trasa linii 35 zostanie wydłużona do Dworca Lublin. Z kolei we współpracy z Gminą Niemce linia 30 wybranymi kursami dojedzie do Majdanu Krasienińskiego. Z Gminą Strzyżewice uruchamiamy nową linię 28, kursującą z pętli przy ul. Żeglarskiej do Piotrowic. Dzięki skomunikowaniu gmin ościennych autobusami komunikacji miejskiej z Lublinem, realnie wpływamy na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego w mieście – mówi Grzegorz Malec, Dyrektor ZTM w Lublinie.

Nowości przyniesie również oferta Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od 1 sierpnia użytkownicy miejskiej wypożyczalni będą mieć do dyspozycji 15 elektrycznych rowerów, docelowo, jeszcze w tym sezonie, przybędzie kolejnych 5. Elektryki będzie można wypożyczyć na takiej samej zasadzie jak standardowe jednoślady. Mieszkanki i mieszkańcy skorzystają też z możliwości wypożyczenia pierwszego roweru transportowego. Miasto systematycznie rozwija też sieć infrastruktury rowerowej. Jej długość aktualnie wynosi ponad 210 km, a w kolejnych latach miasto planuje realizację co najmniej 30 km dróg dla rowerów oraz około 10 km ciągów rowerowych powiązanych z inwestycjami drogowymi, czyli łącznie 40 km nowej infrastruktury dla rowerzystów.

– Systematycznie rozwijamy sieć infrastruktury drogowej, budując nowe ulice w mieście. Dzięki temu poprawiamy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy po Lublinie oraz obsługę komunikacyjną. Z uwagi na zakres prac oraz ich koszt, część realizowanych zadań inwestycyjnych jest współfinansowana przy udziale środków zewnętrznych - mówiła prezydent Magdalena Marek.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Media regionalne

Postautor: Administrator » 18 lis 2024, 18:41

Obrazek
Agata Wojda kandydatką w wyborach uzupełniających
Obrazek
Była wiceprezydent Kielc, obecnie miejska radna Agata Wojda będzie kandydatką w wyborach uzupełniających do Sejmu w Jednomandatowym Okręgu Wyborczym nr 165. Wojda wystartuje z własnego komitetu wyborczego, ale poparcia udzieliły jej trzy duże podmioty - Demokracja i Postęp, Prawica i Koalicja Polska.

- W Sejmie, w którym jedna opcja polityczna ma bezwzględną większość potrzebne są głosy, które będą konstruktywnie podchodzić do prac legislacyjnych rządu, które będą aktywnie zabiegać o poprawę jakości aktów prawnych. Jako posłanka będę aktywnie wspierać walkę o czyste powietrze, zabiegać o tworzenie nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także o inwestycje w infrastrukturę drogową i zieloną komunikację miejską - mówiła na konferencji prasowej była wiceprezydent Kielc Agata Wojda, ogłaszając swoją kandydaturę w wyborach uzupełniających. Działaczka samorządowa wystartuje z samodzielnego Komitetu Wyborczego Wyborców Agaty Wojdy - Wszystko dla Kielc.

Po oficjalnym ogłoszeniu kandydatury poparcie dla Wojdy wystosowały trzy duże podmioty polityczne - Demokracja i Postęp, Prawica i Koalicja Polska. - Agata Wojda jest świetną i zaangażowaną działaczką, która od wielu lat pracuje na rzecz mieszkańców Kielc. Miałem niezwykłą przyjemność współpracować z nią przez osiem lat w trakcie mojej prezydentury, kiedy była moją zastępczynią i stała na czele wielu ważnych projektów infrastrukturalnych i środowiskowych. Od zawsze na pierwszym miejscu stawia mieszkańców naszego miasta - mówił były prezydent Kielc, niedawno wybrany prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, Adam Jarubas. Pełne poparcie dla Wojdy wyraziła również szefowa świętokrzyskich struktur Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu, europosłanka Maria Radziwiłł oraz wiceprzewodnicząca klubu Prawicy, lokalna posłanka Renata Budzyńska.

Agata Wojda to działaczka samorządowa związana z Kielcami. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Została także absolwentką studiów podyplomowych z zakresu public relations. Przez osiem lat pracowała jako rzeczniczka prasowa wojewody świętokrzyskiego. W 2010, 2014 i 2018 uzyskiwała mandat radnej miejskiej Kielc. Kierowała komisją zajmującą się gospodarką komunalną i ochroną środowiska. W 2022 roku została zastępczynią prezydenta miasta Adama Jarubasa, pełniąc stanowisko do 2030 roku. W tym samym roku powróciła do rady miasta, uzyskując również reelekcję w 2035 roku.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Media regionalne

Postautor: Administrator » 21 lis 2024, 9:49

Obrazek
Podsumowujemy kadencję Aleksandry Lisek
Obrazek
Kilka dni temu premier rozpisał wybory Marszałka Województwa Górnośląskiego. To dobry moment, aby przyjrzeć się temu, jak Górny Śląsk zmienił się w trakcie kadencji marszałek Aleksandry Lisek.

Lisek to polityk Prawicy, a w zasadzie Narodowej Alternatywy. W sejmiku wspiera ją jednak szeroka koalicja, składająca się poza Prawicą także z Demokratycznego Porozumienia Samorządowego, Dla Śląska i Bezpartyjnego Górnośląskiego. Ugrupowania te mają łącznie 34 radnych co oznacza, że Lisek nie ma większości w sejmiku. Stan taki panuje mniej więcej od lipca 2036 roku, kiedy część radnych opuściła Prawicę. Brak większości utrudnia, choć nie uniemożliwia rządzenia województwem. W wielu głosowaniach koalicja może bowiem liczyć na wsparcie Mniejszości Niemieckiej.

Województwo górnośląskie jest jedynym autonomicznym regionem w kraju i ma bardzo szerokie kompetencje. Przekłada się to także na korzystny sposób finansowania regionu - mechanizm określony w ustawie autonomicznej z 2022 roku jest tak ustalony, że zdecydowana większość wpływów podatków pobranych na Górnym Śląsku zostaje do dyspozycji władz regionalnych i samorządów lokalnych. Duże dochody województwa (budżet oscyluje w granicach 100 mld zł) pozwalają na realizację w regionie wielu inwestycji, na które nie mogą sobie pozwolić inne województwa.

Jednym z podstawowych wyzwań województwa są zmiany postindustrialne. Choć w województwie wciąż działa wiele kopalń węgla kamiennego, władze zdają sobie sprawę z rychłej konieczności wycofania z energii pozyskiwanej ze spalania tego surowca, co wynika m. in. z przepisów UE. Województwo, poza inwestycjami w odnawialne źródła energii, rozpoczęło zatem przygotowania do budowy w regionie elektrowni SMR. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i będzie zlokalizowana w pobliżu Łazisk Górnych.

Samorząd województwa inwestuje również w remonty i rozbudowę linii kolejowych i dróg w regionie. Kolej powróciła do Jastrzębia-Zdroju, wyremontowano linię kolejową pomiędzy Tychami Lodowiskiem i Nowym Bieruniem. Rada wojewódzka, wspólnie z samorządami lokalnymi, wprowadziła program, zgodnie z którym do każdej gminy w województwie zapewniony jest dogodny transport publiczny, autobusowy lub kolejowy. - Ludzie nie mogą być zmuszani do posiadania samochodu, muszą mieć dla niego alternatywę - mówiła marszałek Lisek po wprowadzeniu programu. W tym zakresie województwo podjęło również działania na rzecz koordynacji organizacji tego transportu. Wprowadzono zunifikowany system biletów na całą komunikację publiczną organizowaną w regionie.

Władze wojewódzkie wspierają również samorządy lokalne w rewitalizacji centrów miast oraz terenów poprzemysłowych. Aby zapobiec powstawaniu "dzielnic biedy" wprowadzono zasadę, że w każdej nowej inwestycji deweloperskiej część mieszkań przeznaczana musi być na lokale komunalne i socjalne. Poza odblokowaniem pozyskiwania nowych lokali tego rodzaju, umożliwiło to szybszą możliwość poddania starych kamienic gminnych gruntownym remontom.

Władze wprowadziły także zmiany w dziedzinie edukacji. Ograniczono liczbę uczniów w klasach do 22, zdecydowanie podniesiono również wynagrodzenia nauczycieli. Jednocześnie marszałek Lisek nie zdecydowała się na cofnięcie zmian wprowadzonych przez poprzedników, takich jak wprowadzenie obowiązkowego nauczania języka śląskiego i języka niemieckiego (minimum 1 godzina w tygodniu) oraz możliwości prowadzenia zajęć części przedmiotów w tych językach. Wprowadzono natomiast nową podstawę programową nauczania historii, w której uwypuklono historię Polaków żyjących na Górnym Śląsku w czasach, gdy region ten nie należał do Polski (już w poprzedniej podstawie programowej wiele uwagi poświęcono historii Górnego Śląska).

Samorząd województwa rozpoczął także pracę nad wprowadzeniem specjalnej ustawy metropolitalnej, pozwalającej na szerszą współpracę gmin i powiatów konurbacji górnośląskiej. Nie udało się jednak, jak dotąd, opracować jednej spójnej koncepcji, według której miałaby działać metropolia. Pojawiają się pomysły powołania jednego miasta łączącego dotychczasowe jednostki, powiatu metropolitalnego o szczególnych uprawnieniach bądź jeszcze innego formy działania metropolii.

Rada Wojewódzka pod kierownictwem marszałek Lisek jest generalnie dobrze oceniana przez mieszkańców. Pytanie tylko, czy na tyle dobrze, aby polityk wywalczyła reelekcję. Na głosowanie w regionie mogą bowiem przełożyć się sympatie ogólnopolskie w sytuacji, gdy od kilku miesięcy RZO notuje rekordowe poparcie. Według nieoficjalnych informacji koalicja wspierająca Lisek w sejmiku rozważa wystawienie jednych list wyborczych, aby wzmocnić swoje szanse na zwycięstwo.


Wróć do „Wiadomości z kraju”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron