Ustawa z dnia ... 2019 roku.
o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. 2003 Nr 57 poz. 507 z późń. zm)
Art. 1. W ustawie o referendum ogólnokrajowym z dnia 14 marca 2003 roku (Dz.U. 2003 Nr 57 poz. 507 z późń. zm) wprowadza się następujące zmiany:
1) Art. 66 otrzymuje brzmienie:
„Rozstrzygnięcie w referendum następuje, jeżeli:
1) w odpowiedzi na postawione pytanie oddano większość ważnych głosów pozytywnych albo negatywnych;
2) na jeden z zaproponowanych wariantów rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano najwięcej ważnych głosów.”
2) Art. 73 otrzymuje brzmienie:
Jeżeli wynik referendum jest wiążący, a większość głosów ważnych oddano za odpowiedzią pozytywną, Prezydent Rzeczypospolitej uzyskuje zgodę na ratyfikację umowy, o której mowa w ust. 1.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie: Celem nowelizacji jest zmiana dwóch artykułów ustawy o referendach krajowych, zmierzająca do zniesienia progu referendalnego.
Braku progu oznacza, że nie byłoby określonej minimalnej frekwencji wymaganej dla ważności głosowania. Dzięki temu w referendach chętniej braliby udział ci, którzy interesują się polityką oraz nie byłoby presji na pozostałych, aby głosowali dla samego udziału w referendum.
Zniesienie progu uniemożliwi sytuację, w której osoby, które głosują inaczej, niż wynik referendum przyczyniają się do przekroczenia przez te referendum wymaganego progu 50%.
Projekt przewiduje standardowe, 14-dniowe vacatio legis.
Projekt nie pociąga za sobą obciążenia finansowego budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
Prosimy o podpis pod ustawą jeszcze 11 posłów.