Sprawozdawca: minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Grzyb
Uzasadnienie
Celem projektowanej ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny.
Producenci rolni zbywają wyprodukowane przez siebie produkty rolne na rzecz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych na podstawie umów, w tym umów kontraktacji, uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia. Umowy kontraktacji, podobnie jak inne umowy przenoszące prawo własności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, są umowami cywilnoprawnymi, zawieranymi przez strony dobrowolnie oraz kształtowanymi w ramach obowiązujących przepisów prawa, w sposób przez strony uzgodniony.
W projekcie ustawy proponuje się utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, a także uregulowanie zasad jego finansowania. Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym, zbywającym swoje produkty rolne, w przypadku:
1) obniżenia dochodu w gospodarstwie rolnym, rybackim lub dziale specjalnym produkcji rolnej powyżej 30% w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat lub trzech lat w ramach ostatnich pięciu lat
2) braku zapłaty od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych za zbyte produkty rolne.
Znaczący spadek dochodów następuje na skutek ograniczeń w działalności rolniczej wprowadzonych w ramach działań podejmowanych w związku z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpieniem chorób roślin i zwierząt. Straty poniesione w produkcji zwierzęcej i roślinnej wskutek wystąpienia chorób powinny być producentom rolnym zrekompensowane, gdyż powoduje je czynnik niezależny od producenta rolnego.
Czynnikiem znaczących spadków dochodów producentów rolnych są spadki cen rynkowych produktów rolnych. Obserwowany brak powiązań producentów rolnych z giełdami rynkowymi uniemożliwia ubezpieczenie transakcji, a tym samym praktycznie uniemożliwia zabezpieczenie się rolników od wystąpienia ryzyka spadku cen produktów rolnych. Dla producenta rolnego o ryzyku cen w danym czasie przede wszystkim będzie przesądzała zmienność cen skupu przy danych cenach płaconych za nabywane nakłady.
Projekt nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej. Projekt nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.