W imieniu IW chciałbym przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt:
Ustawa z dnia ... 2018 roku.
o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724)
Art. 1. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt dokonuje się następujących zmian:
1) Art. 35. ust. 1. otrzymuje brzmienie:
„Art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.”
2) Art. 35. ust 2. otrzymuje brzmienie:
„2. Jeżeli sprawca czynu określonego w art. 6 ust. 2 pkt 16 oraz art. 35 ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem lub z niskich pobudek podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.”
3) Art. 35. ust. 3a otrzymuje brzmienie:
„3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 15; zakaz orzeka się w latach.”
4) Art. 35 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 1500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.”
Art. 2. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w Art. 35 dodaje się ust. 1a o następującej treści:
„Art. 35 ust. 1 nie dotyczy uboju zwierząt uzasadnionego względami religijnymi”
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po 30 dniach.
Celem tego projektu jest wykonanie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt poprzez wyjątkowo surową penalizację zabijania i znęcania nad istotami żywymi, co, być może, pomoże zapobiec sytuacjom, gdy ludzie pozbawieni skrupułów, wiedząc, że nie grozi im zbyt surowa celowo sprawiają ból zwierzętom. Zaostrzenie tych przepisów pozwoli na ograniczenie patologicznych zachowań i jest w stanie uchronić przynajmniej część stworzeń przed zaburzeniami psychicznymi, które mogą przerodzić się w nienawiść do ludzi. Nie wolno bagatelizować takich czynów, co, niestety, dzieje się obecnie; sądy najczęściej orzekają karę w najniższych granicach. Podniesienie granicy pozwoli na orzekanie kar adekwatnych do popełnionych czynów. Warto zauważyć, że projekt ustawy wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który poprzedni projekt odrzucił, bo zabraniał on uboju zwierząt uzasadnionego względami religijnymi.
Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
Proszę o podpis pod ustawą jeszcze 11 posłów.