W imieniu koła parlamentarnego Inicjatywy Wolność chciałbym przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy swobodzie działalności gospodarczej
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest umożliwienie próbnego rozpoczęcia działalności. Chodzi o to, by każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógł go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze w niego inwestowanie.
Założeniem projektu jest, by skorzystanie z tej formy działalności gospodarczej było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności, a więc by każdy mógł taką działalność uruchomić „od ręki“. Co więcej, nowelizacja niniejsza ma też za zadanie uchronić obywateli przed negatywnymi, finansowymi konsekwencjami decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Dlatego projektodawcy postawili sobie za cel zwolnienie przedsiębiorcy w okresie próby od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego oraz ponoszenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Zakończenie działalności gospodarczej prowadzonej na okres próbny, niezależnie od powodzenia tego przedsięwzięcia, a więc czy owo zakończenie będzie wynikiem decyzji o całkowitym zaprzestaniu działalności, czy też skutkiem prowadzenia jej w dalszym ciągu na zasadach ogólnych, nie będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia zaległych podatków czy składek. Każdy, czyja działalność gospodarcza w okresie próbnym, a więc w okresie 90 dni, ustanie, nie zostanie za to w żaden sposób „ukarany“ przez państwo.
Co więcej, w okresie prowadzenia takiej działalności będzie on objęty ubezpieczeniem zdrowotnym na tych samych zasadach, co prowadzący „zwykłą“ działalność gospodarczą. „Przejście“ na ten ostatni typ działalności będzie również niezwykle proste i wymagało będzie jedynie stosownego oświadczenia od przedsiębiorcy.
Działalność gospodarcza prowadzona w okresie próbnym jest przede wszystkim propozycją rozpoczęcia aktywności zawodowej dla osób, które wcześniej nie podejmowały działalności gospodarczej. Tego rodzaju działalność jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową, i to głównie na ich zaktywizowanie liczy projektodawca.
Po wprowadzeniu ustawy zdaniem wnioskodawców nastąpi spadek bezrobocia oraz wzrost dochodów budżetu państwa i obniżenie kosztów świadczenia pomocy socjalnej.
Projekt może pociągnąć za sobą pewne, tymczasowe obciążenie budżetu państwa, w postaci ubytku wpływów od tych osób fizycznych, które i tak zdecydowałaby się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, niezależnie od wprowadzenia przedmiotowych zmian niniejszym projektem. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na zawarte w treści projektu ograniczenie, polegające na tym, iż działalność w okresie próbnym można rozpoczynać tylko raz na 5 lat. To w sposób naturalny limituje ewentualne negatywne skutki dla budżetu państwa.
Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
Pod ustawą prosimy o podpis jeszcze 11 posłów.