W imieniu koła parlamentarnego Inicjatywy Wolność chciałbym przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:
Uzasadnienie:
Utworzenie systemu monitorowania „niedopuszczonych do obrotu produktów konopi stosowanych w celach medycznych” – poprzez określenie szczególnych instrumentów nadzoru nad wykorzystaniem w lecznictwie niedopuszczonych do obrotu przetworów konopi – w myśl zapisów projektowanego Rozdziału 4a (Narodowy System) stanowi proklamację stosowania konopi w celach medycznych, tj. w celu łagodzenia cierpienia i symptomów towarzyszących określonym chorobom. Pozostając przy założeniu, że substancje zawarte w konopiach mogą być w jakimś stopniu uzależniające, że brak jest wystarczająco potwierdzonej skuteczności leczniczej i bezpieczeństwa ich stosowania, mając jednocześnie na uwadze powszechne nielegalnie używanie przetworów konopi w celu łagodzenia skutków ubocznych farmakoterapii (np. chemioterapii) czy symptomów towarzyszących nieuleczalnym chorobom (napady padaczkowe, ból) – uznajemy, iż kwestia stosowania konopi w lecznictwie zasługuje na objęcie szczególnym, można powiedzieć „dedykowanym” nadzorem i systemem reglamentacji. Wyodrębnienie kwestii „pozarejestracyjnego zastosowania” marihuany w celach medycznych ustanawia pewien kompromis pomiędzy prawami pacjenta (prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i odpowiadających mu praw i obowiązków lekarza), a koniecznością sprawowania przez państwo nadzoru nad bezpieczeństwem lecznictwa, w tym farmakoterapii, czy polityką przeciwdziałania narkomanii – w ramach ochrony zdrowia publicznego. Proponowane rozwiązanie jest osadzone w realiach rynku leków i systemu ochrony zdrowia, chroni również interesy podmiotów gospodarczych działających na tym rynku.
Ustawa będzie nas kosztowała ok. 2,8 mln w pierwszym roku, a w drugim o milion mniej. Następnie po 2020 roku roczny koszt będzie wynosił 200 tysięcy złotych. Jednak wpłaty za wpis do rejestru oraz za wydanie zezwolenia na uprawę i zbiór stanowią dochód budżetu państwa i pokryją w całości koszty funkcjonowania Systemu. Najważniejszą zaletą opłaty jest obowiązek jej wniesienia wraz ze złożeniem wniosku.
Ostatecznie po wyliczeniu przychodów i strat w pierwszym roku państwo uzyska 600 tysięcy zł, a w następnych latach 2 mln zł.
Ustawa jest zgodna z prawem europejskim.
Ustawa nie wpływa bezpośrednio na sytuację rodzin z dziećmi.
Pod ustawą proszę o podpisy jeszcze 11 posłów.
Dziękuję