Na mównicę wchodzi prezes PiS Krzysztof SzczerskiPanie marszałku!
Wysoka Izbo!
Prawo i Sprawiedliwość oczywiście popiera proponowaną zmianę konstytucji. Nie popieramy projektu preambuły pana posła Weihraucha, gdyż uważamy, że ta zaproponowana wcześniej jest bardziej odpowiednia.
Proponujemy jednak kilka poprawek:
Art. 129.
3. W przypadku śmierci lub abdykacji Króla i jednoczesnym braku Regenta jego funkcję przejmuje Marszałek Senatu, z tytułem Interrexa. W tej sytuacji nie powołuje się Regenta.
4. Jeśli Marszałek Senatu nie może sprawować funkcji Interrexa, sprawuje najstarszy wiekiem wicemarszałek senatu, a jeśli nie ma wicemarszałka najstarszy wiekiem senator.
Chodzi nam o zachowanie ciągłości władzy w momencie śmierci bądź abdykacji króla.
Proponujemy także poprawkę dotyczącą składu senatu. W naszym zamyśle Król powinien móc mianować część senatorów, na wzór I RP.
Art. 96.
1. Senat RP składa się z:
a) 49 senatorów wybieranych w wyborach kraju,
b) senatorów wybieranych przez Polaków mieszkających za granicą w liczbie jednego na każde rozpoczęte sześćset tysięcy uprawnionych do głosowania,
c) byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej,
d) następcy tronu,
e) mianowanych przez Króla kasztelanów,
f) wojewodów,
g) powoływanych przez Króla: kanclerza wielkiego koronnego, marszałka wielkiego koronnego, podkanclerzego koronnego, podskarbiego wielkiego koronnego i marszałka nadwornego koronnego.
2. Wybory na senatorów wymienionych w ust. 1 lit. a-b są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.
3. Senatorowie, o których mowa w ust. 1. lit. c, d, e, g sprawują swoje mandaty dożywotnio. Sytuację ich utraty określa ustawa.
Art. 97.
1. Sejm wybierany jest na czteroletnią kadencję. Kadencje Sejmu rozpoczyna się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.
2. Senat wybierany jest na sześcioletnią kadencję, poza senatorami wymienionymi w art. 96. ust. 1. lit. c-g. Kadencja Senatu rozpoczyna się z dniem zebrania się Senatu na pierwsze posiedzenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Senatu następnej kadencji.
3. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Król nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i 6 lat od rozpoczęcia kadencji Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i 6 lat od rozpoczęcia kadencji Senatu.
4. Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
5. Król, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, może w przypadkach określonych w Konstytucji zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.
6. Król, zarządzając skrócenie kadencji Sejmu, zarządza jednocześnie wybory do Sejmu i wyznacza ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu. Król zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu nie później niż na 15 dzień po dniu przeprowadzenia wyborów.
7. W razie skrócenia kadencji Sejmu stosuje się odpowiednio przepis ust. 1.
Apelujemy do wszystkich posłów o poparcie tych poprawek.
Dziękuję.