[SLD]: list od pani premier

Konferencje prasowe itp.
Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

[SLD]: list od pani premier

Postautor: Janina Dobrzyńska » 14 lip 2015, 21:48

Obrazek

- Dzień dobry. Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziękuję za przybycie. Jak zapowiadaliśmy po niedemokratycznej farsie, jaką niewątpliwie była pseudo debata nad expose pani premier Anny Radziwiłł-Schmidt, dopytaliśmy o nurtujące nas kwestie. Obiecaliśmy, że treść listu zostanie ujawniona. Także przeczytam goi państwu, a następnie po krótce skomentuję ważne dla nas kwestie.

Anna Radziwiłł-Schmidt pisze:
Szanowna pani Dobrzyńska!

Pytania zostały dość nieprecyzyjnie i mało konkretnie sformułowane, jednak postaram się wyczerpująco na nie odpowiedzieć.

Co w kwestii wysokości podatków?
Dziś, gdy obraz Polski zdecydowanie się zmienił, gdy złapaliśmy pierwszy oddech, gdy mamy wzrost gospodarczy na poziomie należącym do najwyższych w Europie oraz gdy mamy stabilne i bezpieczne finanse publiczne, możemy zrobić kolejny krok naprzód. Polacy mają być beneficjentami tego sukcesu. Zamierzamy obniżać podatki, szczególnie te osobiste.

Co w kwestii likwidacji umów śmieciowych?
Trzeba uważniej słuchać zarówno samego expose, jak i późniejszych moich wypowiedzi w trakcie debaty nad nim - wyraźnie podkreśliłam, że receptą na ograniczenie i następnie likwidację tzw. umów śmieciowych ma być program "Dobry start dla młodych". Program zakłada utworzenie 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych, co ma zachęcić ich do rezygnowania z pracy na umowach śmieciowych i w dłuższej perspektywie doprowadzi do ich całkowitej likwidacji.

Co zrobią państwo dla rolnictwa, co wiąże się bezpośrednio z polityką zagraniczną wobec Rosji?
Wyraźnie nakreśliłam w swoim expose naszą wizję rolnictwa, a także propozycje dla rolników.

Dlaczego pomija pani ważne kwestie światopoglądowe?
Udzieliłam odpowiedzi na to pytanie w trakcie debaty - "W expose powinny być poruszane o wiele ważniejsze kwestie, niż te światopoglądowe. To jest plan działania Rady Ministrów. Zapowiadałam jednak przed wyborami, że na przykład moja partia, Platforma Obywatelska, zgłosi ustawę regulującą sprawę związków partnerskich. Nie wycofaliśmy się z tego pomysłu i nie zamierzamy tego zrobić. Wypowiadaliśmy się również na temat eutanazji, której jesteśmy przeciwnikami. Nikt tutaj, w moim rządzie, nie zamierza klękać przed Kościołem. O tym mogę zapewnić." Odpowiedź jest klarowna i zrozumiała.

Co ma pani zamiar zrobić aby wesprzeć państwa Zachodu w walce z ISIS, które jest niewątpliwym zagrożeniem?
Jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony wielkiej koalicji, aby Polska militarnie się zaangażowała, to jesteśmy otwarci, by o tym rozmawiać. Polska chce udzielić większego niż dotychczas wsparcia koalicji walczącej z dżihadystami z organizacji Państwo Islamskie. Wiemy, jak to jest ważne; wiemy też, że bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne, ale jest globalne. Traktujemy to jako wspólną odpowiedzialność wolnego świata.

Jaka jest recepta pani rządu na uzdrowienie chorej służby zdrowia?
Ta sprawa była również poruszana w moim expose - od 2016 roku sfinansujemy specjalizację lekarzy w ramach rezydentur - wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015. Jest ich dziś aż 3,5 tysiąca. Dzięki tym działaniom do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci obecnie długi czas oczekiwania na wizyty lekarskie.

Co w kwestii ograniczenia zatrudnienia w administracji publicznej?
O 10 proc. będziemy zmniejszać zatrudnienie w administracji publicznej do 2018 roku - przygotujemy nowy projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Co w kwestii polityki zagranicznej wobec Rosji?
Nasza polityka wobec Rosji jest zgodna z linią Unii Europejskiej. Najpierw musi się zmienić podejście Federacji do Ukrainy.

Co pani rząd ma zamiar zrobić w sprawie osób, które mają kredyt we frankach szwajcarskich?
Propozycje dla osób, które mają kredyt we frankach szwajcarskich opracuje Ministerstwo Gospodarki. Przygotowywany jest projekt ustawy, który umożliwi przewalutowanie kredytów we frankach. Nowe rozwiązanie będzie miało pomóc tym, którzy przez wzrost kursu franka znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji - osobom, których kredyt jest wyższy niż wartość mieszkania. Nowe rozwiązania mają być też wsparciem dla tych, których sytuacja życiowa zmieniła się na tyle, że nie mogą teraz tego kredytu spłacić.

Co w kwestii ewentualnej pomocy socjalnej dla najuboższych?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przesłało do konsultacji resortowych nową wersję zmian w pomocy dla osób o najniższych dochodach. Resort opracował dwa warianty reformy. W pierwszym znalazły się wszystkie dotychczasowe propozycje, m.in. wprowadzenia nowych zasiłków, większego dofinansowania domów pomocy społecznej i zmian dotyczących pracowników socjalnych. Natomiast w drugim wariancie zachowane zostały wszystkie nowe rozwiązania poza modyfikacją świadczeń pieniężnych. Decyzję o tym, który zostanie wybrany, podejmie Stały Komitet Rady Ministrów.

Co z kwestią ren i emerytur?
Pod koniec czerwca członkowie poprzedniego rządu przedstawili na Komisji Trójstronnej prognozy przyszłorocznej waloryzacji. Wynika z nich, że z powodu deflacji (spadek cen towarów) waloryzacja emerytur będzie niewielka. Rząd szacuje, że świadczenia wzrosną o 0,52 proc. Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2015 r. ceny spadną o 0,2 proc. Realny wzrost płac wyniesie 3,6 proc. Z tego potrzebne do wyliczenia waloryzacji 20 proc. będzie wynosić 0,72 proc. Na koniec od 0,72 proc. odejmujemy 0,2 proc. deflacji i mamy wynik 0,52 proc. Tyle ma wynieść wskaźnik waloryzacji. Średnia emerytura wzrośnie z 2100 zł brutto do 2110,92.

Rząd rozważa jednak zmianę zasad waloryzacji. Branych jest pod uwagę kilka wariantów. Pierwszy pomysł to waloryzacja kwotowo-procentowa. Innym wariantem jest wypłacenie osobom o najniższych świadczeniach jednorazowego dodatku.


Z wyrazami szacunku,
(-) Anna Radziwiłł-Schmidt,
Premier Rzeczypospolitej Polskiej


-Tak więc zacznę od początku. Przede wszystkim w kwestii zmniejszania podatków- przekonamy się. Sojusz będzie zgłaszał projekty ustaw, zobaczymy, czy jaśnie rządząca koalicja je poprze. Jednak jako komentarz niech państwu posłuży to nagranie p. Tuska. Refleksje nasuwają się same. Być może tym razem będzie podobnie.

https://youtu.be/8tHeRyCxJ28

- W kwestii umów śmieciowych- ten rząd jest przeciwko pracownikom. Przeciwko młodym ludziom, którzy mają wybór- bezrobocie albo praca na śmieciówkach. Jednak Sojusz zgłosi projekt Ustawy, który zlikwiduje umowy śmieciowe. To jedyne pragmatyczne i skuteczne rozwiązanie tego niewątpliwego problemu.

Kwestia rolnictwa- dosyć ważna ostatnio przez nasz wniosek, który niestety został przegłosowany. Jednak, proszę państwa, mamy nadzieję, że ten wniosek podziała mobilizująco. Że pan Sawicki mówiąc tak zwyczajnie, po ludzku, prostym językiem ogarnie się i weźmie się za rolnictwo.

W kwestiach światopoglądowych- przekonamy się. My będziemy składać projekty ustaw, zobaczymy czy koalicja je poprze. Jednak to będzie wyglądać jak dotychczas. Premier Kopacz mówiła, że związki partnerskie muszą być zalegalizowane, ale to ich partia odrzucała te projekty- nawet ich własnego autorstwa.

Walka z ISIS to jedyny plus, jaki widzę w tym liście.

Polityka wobec Rosji jest karygodna. Rolnicy cierpią, polski handel przygraniczna cierpi, ale ten rząd tępo się upiera przy wojowaniu szabelką. Nie lepiej stosować dialog? Ja licz na pana Sawickiego, ze podziała aby zdjąć embargo i że pani premier będzie rozsądna i, że załagodzi sytuację. Konflikt ukraiński to nie nasza wojna, to nas nie dotyczy. Mówiłam to ja w kampanii prezydenckiej, Sojusz od dawna stawia na dialog.

Rozwiązania dla frankowiczów, ale jakie? Zero konkretów, jednak liczymy na działania.

W kwestii pomocy socjalnej liczymy na koalicję, ale że poprą nasze projekty prospołeczne, które zgłosimy.

Wzrost rent i emerytur jest zwyczajnie śmieszny! Nie dosyć, że karzą pracować ludziom do śmierci, to jeszcze potem gdy już wiek nie pozwala pracować, rzucają im nędzne ochłapy. Dwa tysiące fajna sumka, ale kto tyle ma? Ja mówiłam. państwu, że wielu starszych ludzi nie stać na jedzenie, na leki, na stałe opłaty. My złożymy projekt, który realnie podniesie wys. rent i emerytur.

Reasumując ten list, jak i expose nas nie zadowala. Jednak będziemy bacznie obserwować poczynania koalicji i rozliczymy ich z każdej obietnicy.

Sojusz jednak będzie aktywnie działać z parlamencie i liczymy na głosy koalicji w naszych prospołecznych, socjalnych i lewicowych projektach.

Dziękuję. Czy są jakieś pytania?
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Wróć do „Kuluary sejmowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron