Pytania do członków Rady Ministrów

Marszałek: Agata Rychter
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Pytania do członków Rady Ministrów

Postautor: Administrator » 23 lis 2024, 13:04

Art. 194. 1. Posłowi przysługuje prawo zadawania na posiedzeniu Sejmu pytań Prezesowi Rady Ministrów oraz członkom Rady Ministrów.
2. Poseł informuje na piśmie Marszałka Sejmu, do godziny 21:00 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia posiedzenia Sejmu, o ogólnej tematyce zadawanych pytań, wraz ze wskazaniem ich adresatów.
3. Podczas rozpatrywania punktu porządku dziennego, o którym mowa w art. 191 ust. 2, w posiedzeniu Sejmu uczestniczą Prezes Rady Ministrów i członkowie Rady Ministrów, będący adresatami pytań.
4. Pytania są zadawane ustnie i wymagają bezpośredniej odpowiedzi.
5. Postawienie pytania nie może trwać dłużej niż 5 minut, a udzielenie odpowiedzi na pytanie nie może trwać dłużej niż 5 minut.
6. Posłowie, którzy zamierzają zadać pytanie, zapisują się do głosu u sekretarza Sejmu prowadzącego listę posłów zadających pytanie.
7. Czas przeznaczony na rozpatrzenie punktu „Pytania do Prezesa Rady Ministrów lub członków Rady Ministrów" nie może być dłuższy niż 240 minut.

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1310
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

Postautor: Renata Budzyńska » 23 lis 2024, 14:50

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Szanowny Panie Premierze,
Pana rząd zapowiedział kilka dni temu zamiar wyprzedaży udziałów Skarbu Państwa w spółkach celem redukcji deficytu budżetowego. Udziałów w których konkretnie spółkach będzie dotyczyła ta akcja?
Zapowiedzieli Państwo także nieprzedłużanie umów zatrudnienia pracowników administracji rządowej. Ilu osób dotkną zwolnienia? Czy w zamian za umowę o pracę na czas określony będą im proponowane umowy cywilnoprawne? Czy rząd nie przewiduje, że redukcja zatrudnienia negatywnie wpłynie na wykonywanie zadań przez administrację?

Dziękuję.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 713
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

Postautor: Aleksander Sternicki » 24 lis 2024, 2:03

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Szanowna Pani Minister!

Zacznę od drobnego sprostowania. Po pierwsze nie wyprzedaż, a sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w spółkach, a po drugie nie w celu redukcji deficytu, a w celu ograniczenia potrzeb pożyczkowych państwa. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych środki pozyskane ze sprzedaży udziałów w spółkach nie są dochodem budżetu państwa więc nie mogą redukować deficytu. Mój rząd objął władzę w bardzo trudnej sytuacji jeśli chodzi o stan finansów publicznych. Poprzedni gabinet, w którym pani była ministrem, pozostawił olbrzymi deficyt sięgający ponad 119 miliardów złotych i jeszcze bardziej przerażający dług publiczny. W związku z tym, że poziom tego długu po uwzględnieniu długu ukrytego w funduszach pozabudżetowych przekroczył 55% PKB ustawa o finansach publicznych krępuje nieco możliwości prowadzenia polityki budżetowej nakładając słuszny w mojej opinii obowiązek, aby kolejny budżet zapewniał zmniejszenie relacji długu do PKB. W takiej sytuacji postawiły nas Wasze ostatnie rządy.

W związku z tym mój gabinet podjął decyzję, aby w okresie przejściowym, w którym będziemy dążyć do zbilansowania budżetu, nie redukować długu kosztem środków na zapewnienie usług publicznych, zmniejszanie obciążeń podatkowych czy kluczowe inwestycje. Chcemy między innymi zapewnić w końcu finansowanie służby zdrowia na poziomie 6% PKB. Żeby to było możliwe w następnych dwóch latach lukę w dochodach państwa planujemy pokryć przychodami ze zbycia udziałów w spółkach. Będzie to dotyczyło przede wszystkim spółek, w których Skarb Państwa jest mniejszościowym udziałowcem oraz tzw. resztówek. Jako, że Skarb Państwa posiada udziały w ponad 500 spółkach to wybaczy pani, ale nie przedstawię kompletnej ich listy, zwłaszcza, że jeszcze nie zakończyliśmy prac nad strategią w tym obszarze. Myślę, że i tak interesują panią minister przede wszystkim tzw. przez Wasze środowisko grupa spółek strategicznych, a nie jakieś zakłady mięsne czy drobne firmy logistyczne. Wśród nich rozważamy w pierwszej kolejności zbycie udziałów w PKO BP, PZU oraz Poczcie Polskiej. Oczywiście decyzja jaką część udziałów zbyć i w jakiej formie będzie przedmiotem analiz i decyzji w nadchodzących miesiącach.

Co do drugiego pytania to również zacznę od sprostowania. Zgodnie z tym co przekazała rzecznik prasowa rządu Joanna Burnos nie są planowane zwolnienia w administracji rządowej. Proszę nie wzbudzać niepokoju wśród naszych pracowników i opinii publicznej takimi sformułowaniami. Podjęta została jedynie decyzja, aby nie przedłużać umów zawartych na czas określony. W tej sytuacji rozwiązanie umowy następuje automatycznie wraz z upływem czasu, na który umowa była zawarta i nie jest do tego potrzebne żadne oświadczenie stron. Szacujemy, że będzie dotyczyć to nie więcej niż 10% wszystkich pracowników. Nie będziemy też proponować w zamian umów cywilnoprawnych naszym celem jest redukcja zatrudnienia.

Zgodnie z przekazaną informacją przez panią rzecznik w szczególnych przypadkach tam gdzie faktycznie brak przedłużenia umowy mógłby zagrozić ciągłości realizacji zadań administracji rządowej możliwe będzie przedłużenie umowy z takim pracownikiem. Jednak te sytuacje będziemy traktować jako wyjątki, bo nasz audyt w tym obszarze wskazał na zdecydowany przerost zatrudnienia w stosunku do potrzeb. Jak pokazuje analiza porównawcza z innymi krajami, które mają sprawniejszą administrację, niż pozostawiona przez poprzednie rządy w Polsce, to wielkość zatrudnienia w administracji centralnej jest tam nawet o połowę niższa w stosunku do całości aktywnych zawodowo niż w naszym kraju. Nasza administracja niestety jest nieefektywna, nie ma mechanizmów budowania długofalowych strategii, cierpi na niską kulturę działania i wiele innych dysfunkcji. Dlatego część ze środków zaoszczędzonych na kosztach osobowych planujemy przeznaczyć na automatyzację procesów w administracji oraz poprawę jakości zarządzania dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod działania administracji publicznej opartych o new public management. Naszym celem jest dostarczanie wyższej jakości usług przez administrację publiczną za mniejsze pieniądze.

Dziękuję.


Wróć do „Sejm RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron