[Rząd] o mechanizmach eksperymentowania z innowacyjnymi technologiami finansowymi
: 12 lis 2024, 0:24
Michał Zacharski
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o mechanizmach eksperymentowania z innowacyjnymi technologiami finansowymi. Proszę o zabranie głosu minister Aleksandrę Przegalińską.
OG: 48h
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o mechanizmach eksperymentowania z innowacyjnymi technologiami finansowymi. Proszę o zabranie głosu minister Aleksandrę Przegalińską.
Ustawa
o mechanizmach eksperymentowania z innowacyjnymi technologiami finansowymi
Art. 1. W ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 4 pkt. 1. dodaje się ust. 3a) w brzmieniu: "3a) podejmowanie działań mających na celu wspieranie rozwoju innowacyjności rynku finansowego;"
2) w art. 4 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:
"7. Komisja uruchomi program piaskownicy regulacyjnej (dalej Program) w uzgodnieniu z innymi właściwymi organami w celu umożliwienia podmiotom ograniczonego dostępu do rynku krajowego do testowania innowacyjnych produktów lub usług finansowych bez konieczności uzyskania niezbędnych licencji lub innych zgód wymaganych przez prawo oraz bez konieczności stosowania rekomendacji Komisji w uzgodnionym z podmiotem zakresie."
3) w art. 4 dodaje się ust. 8 w brzmieniu:
"8. Komisja w drodze uchwały w uzgodnieniu z innymi właściwymi organami określi regulamin Programu o którym mowa w art. 4 ust. 7, a w szczególności:
1) wymogi i proces aplikacyjny do uczestnictwa w Programie,
2) maksymalny czas uczestnictwa w Programie,
3) maksymalną liczbę konsumentów mogących testować produkt lub usługę,
4) sposób i zakres dostępu do danych przechowywanych w rejestrach publicznych,
5) zakres wsparcia udzielanego przez Komisję uczestnikom Programu w tym w postaci opiekuna regulacyjnego,
6) warunki wyjścia z Programu."
4) po art. 11 dodaje się art. 11a w brzmieniu:
"Art. 11a. 1. Podmiot wykonujący działalność na podstawie przepisów, o których mowa w art. 1 ust. 2, podmiot zamierzający wykonywać taką działalność oraz podmiot zakwalifikowany do Programu, o którym mowa w art. 4 ust. 7 mogą złożyć do Komisji wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, o których mowa w art. 1 ust. 2, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja Komisji).
2. Interpretacja Komisji jest wydawana bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni od złożenia wniosku o jej wydanie.
3. Interpretacja Komisji nie jest wiążąca dla podmiotu i Komisji, przy czym na podmiot, o którym mowa w ust. 1, nie mogą być nakładane przez Komisję sankcje administracyjne w zakresie, w jakim zastosował się do treści interpretacji Komisji.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Aleksandra Przegalińska
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Przedstawiony projekt ustawy daje KNF uprawnienia do uruchomienia programu piaskownicy regulacyjnych dla firm chcących testować w bezpiecznych warunkach innowacyjne technologie finansowe. KNF będzie mógł wobec przedsiębiorstw uczestniczących w programie odstąpić od stosowania niektórych regulacji. Przedsiębiorcy zyskają wsparcie Komisji w interpretacji przepisów i w przygotowaniu do działania w pełnym środowisku prawnym.
Chcemy, aby polskie i zagraniczne chcące działać na polskim rynku fintechy pod czujnym okiem KNF mogły testować swoje rozwiązania, a równolegle przygotowywać się do spełnienia wszelkich wymogów prawnych i uzyskania niezbędnych zgód i licencji. Dla biznesu korzyści są oczywiste. Skrócenie time to market, zmniejszenie ryzyka i zgodność z wymogami prawnymi. Dla regulatora to szansa na wymianę wiedzy z firmami i szybsze przygotowanie rynku na innowacyjne technologie.
Polska może dzięki temu rozwiązaniu znaleźć się na czele innowacyjnego wyścigu w całej UE. Regulatory sandbox funkcjonuje jak dotąd tylko w Wielkiej Brytanii, która stała się europejską stolicą dla fintechów. Polska może też stać się dla firm chcących wejść na kontynentalny rynek europejski poligonem do testowania swoich rozwiązań nie tylko w polskim reżimie prawnym, ale także pod kątem unijnych regulacji.
To olbrzymia szansa na zacieśnienie współpracy pomiędzy administracją publiczną, a start-upami i innowacyjnymi firmami. Współudział administracji od początku powstawania innowacji finansowych umożliwi przygotowanie rynku tak, aby zabezpieczyć konsumentów. Umożliwi to podniesienie efektywności nadzoru.
Projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Nie wpłynie na sytuację rodzin z dziećmi i nie pociągnie za sobą wydatków z budżetu państwa.
Dziękuję.
OG: 48h