[ZRO, SLD, RL, GPR] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Pawła Pudłowskiego
: 19 wrz 2024, 11:57
Wniosek
Na podstawie art. 159 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 116 Regulaminu Sejmu RP, niżej podpisani posłowie, składają wniosek: o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Finansów - Pawła Pudłowskiego.
Podpisy
Klub parlamentarny Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego - 46 posłów
Klub parlamentarny Sojusz Lewicy Demokratycznej - 14 posłów
Koło parlamentarne Radykalna Lewica - 5 posłów
Koło parlamentarne Górnośląska Partia Regionalna - 4 posłów
Sprawozdawca: Patryk Wachowiec
Uzasadnienie
Niniejszy wniosek o wotum nieufności wobec ministra Pawła Pudłowskiego jest kolejnym dotyczącym Ministra Finansów w tej kadencji Sejmu. Skala zarzutów jest jednak teraz nieporównywalnie cięższego gatunku, bo chodzi nie tylko o niekompetencję ministra, ale także o dopuszczenie się złamania Konstytucji RP. Minister, który dopuszcza się łamania prawa nie powinien dłużej pozostawać członkiem Rady Ministrów. Brak reakcji ze strony pani Premier wobec oczywistego złamania Konstytucji RP i brak dymisji ministra Pudłowskiego nie pozostawia nam innej opcji niż zgłoszenie wotum nieufności. To i tak najmniejszy wymiar kary wobec ministra, bo za swoje działania powinien być postawiony przez Trybunałem Stanu i jak tylko znajdzie się grupa posłów i posłanek odpowiednio liczna, aby złożyć taki wniosek to trafi on pod obrady Wysokiej Izby.
Konkretny zarzut wobec ministra Pudłowskiego dotyczy złamania art. 113 ust. 2 Konstytucji RP, z którego wynika obligatoryjny, a nie fakultatywny charakter udzielenia odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących zadawane na posiedzeniu Sejmu. Świadczy o tym użycie przez ustrojodawcę zwrotu 'mają obowiązek udzielenia odpowiedzi'. Stąd nieudzielenie odpowiedzi jest deliktem konstytucyjnym czyli zawinionym działaniem lub zaniechaniem skutkującym naruszeniem Konstytucji RP w związku z wykonywaniem funkcji publicznej.
Pytania posła Sławomira Dudka zostały skierowane do ministra Pudłowskiego podczas posiedzenia Sejmu w maju 2036 roku czyli ponad 1,5 roku temu, a do dziś nie doczekały się odpowiedzi ze strony ministra. Regulamin Sejmu wymaga zarówno obecności członków Rady Ministrów a także bezpośredniej odpowiedzi podczas rozpatrywania pytań do Prezesa Rady Ministrów lub członków Rady Ministrów w trakcie posiedzenia Sejmu. W Oczywisty sposób minister Pudłowski z tego obowiązku się nie wywiązał, a jego zachowanie wypełnia kryteria odpowiedzialności konstytucyjnej.
Wobec ministra można wysnuć również szereg innych mniejszego kalibru zarzutów. Od doprowadzenia zrównoważonego budżetu do rekordowej wysokości deficytu na przestrzeni jednej kadencji, przez wycofanie wniesionych przez MF ustaw z Sejmu bez żadnego uzasadnienia po nakładanie na samorządy dodatkowych zadań bez zapewnienia im finansowania.
W obliczu powyższego uzasadnienia chyba nikt z członków Wysokiej Izby nie ma wątpliwości, że nasz wniosek jest zasadny.