Strona 1 z 2

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 15 wrz 2024, 13:32
autor: Marta Fornero-Piotrowska
Marszałek Popowska:

W lutym upływa kadencja dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego - prof. Jolanty Jabłońskiej-Boncy i prof. Piotra Rączki, natomiast w marcu - dr Piotra Kładocznego. W związku z tym Sejm wybierze ich następców. Proszę o zgłaszanie kandydatów na funkcje. Przypominam, że Sejm wybiera sędziego większością trzech piątych głosów liczby posłów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

og: 72h

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 15 wrz 2024, 19:02
autor: Marta Fornero-Piotrowska
Klub poselski Demokracja i Postęp zgłasza kandydaturę prof. Hanny Knysiak-Sudyki.

Hanna Knysiak-Sudyka – profesor doktor habilitowany nauk prawnych z tytułem honorowym profesora zwyczajnego, kierownik Katedry Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie; specjalistka w zakresie postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego; autorka wielu opracowań naukowych z tej dziedziny prawa (mi.in. monografii, podręczników, artykułów, glos), w tym książek: Uprawnienia strony w postępowaniu administracyjnym, Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz Granice prawa do informacji w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym.

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 17 wrz 2024, 14:02
autor: Aleksander Sternicki
Klub parlamentarny Reformatorskie Zjednoczenie Obywatelskie oraz koło parlamentarne Górnośląskiej Partii Regionalnej zgłaszają kandydaturę prof. Kamila Stępniaka

Kamil Stępniak (ur. 1991) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, prawa nowych technologii i legislacji.

W 2015 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2021 roku na podstawie rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Kryszenia, prof. UwB pt. Partycypacja społeczna w procesie stanowienia prawa w Konfederacji Szwajcarskiej uzyskał stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, który został nadany uchwałą Rady Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu w Białymstoku. Habilitował się w 2028 roku również na Uniwersytecie w Białymstoku.

W 2019 roku został finalistą nagrody Nieprzeciętni 2019 przyznawanej przez Polskie Radio. W 2021 r. został uhonorowany nagrodą specjalną w X edycji konkursu Rising Stars - Prawnicy liderzy jutra, która jest przyznawana przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz International Association for Artificial Intelligence and Law.

Pełni funkcję redaktora naczelnego periodyku „Czas Prawnika”. Jest też założycielem start-up’u „SalIn”, w którym uczy sztuczną inteligencję dekodowania norm prawnych z przepisów. Jest też założycielem i prezesem Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności

Wykłada nie tylko na UwB, ale też w Collegium Humanum. Jego autorski program nauczania skłania studentów do samodzielnego uczenia się oraz do zrozumienia instytucji, a nie „zakuwania” ich na pamięć. Jak? Na przykład namawia studentów do prowadzenia dzienników, czytania aktów normatywnych i szukania praw człowieka m.in. w tekstach hip-hopowych, a mechanizmów konstytucyjnych - w social mediach.

Był też członkiem grupy eksperckiej do spraw Sztucznej Inteligencji i Prawa, która działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na Instagramie prowadzi profil @konstytucjonalista, gdzie bardzo prostym językiem tłumaczy zawiłości prawa i w oderwaniu od analizy politycznej zamieszcza codziennie analizy prawne. Śledzi go ponad 30 tys. osób, które niemal codziennie dziękują mu za objaśnianie zawiłości prawnych prostym i zrozumiałym językiem.

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 17 wrz 2024, 19:03
autor: Administrator
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zgłasza kandydaturę dr hab. Julii Wojnowskiej-Radzińskiej:
Julia Wojnowska-Radzińska - doktor habilitowana nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawie antydyskryminacyjnym, polskim i europejskim prawie migracyjnym oraz międzynarodowej ochronie praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. Autorka licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym z zakresu m.in. ochrony praw cudzoziemców, masowej inwigilacji i ochrony danych osobowych oraz prawa antydyskryminacyjnego. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń o charakterze krajowym i międzynarodowym.

Ekspertka agendy ONZ – UN Women (2016-2017) oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu (2013-2014). Kierowała projektem naukowym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Dostęp cudzoziemca do akt w procedurze wydaleniowej w świetle prawa polskiego i europejskiego” (2015-2018). Odbyła liczne staże naukowe m.in. w Instytucie Praw Człowieka im. Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu, na American University Washington College of Law, School of Law Queen Mary University of London, Université libre de Bruxelles, College of Law Syracuse University, Walther Schücking Institute for International Law oraz na University of Milan. Laureatka stypendium Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (2017-2020).

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, The International Network to Promote the Rule of Law (INPROL), Scholars at Risk Network (SAR) oraz Women and Gender in Global Affairs Network (WGGA) Columbia University.

W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim dogmatyką konstytucyjnych praw i wolności jednostki oraz prawno-międzynarodową ochroną cudzoziemców. Uzyskała stypendium Rządu Austriackiego (Stipendienstiftung der Republik Österreich für Doktoranden) na realizację indywidualnego projektu badawczego pt.: „Human rights of individuals who are not nationals of the country in which they live and asylum seekers”. Jako główny wykonawca zrealizowała m.in. projekt „Dostęp cudzoziemca do akt w procedurze wydaleniowej w świetle prawa polskiego i europejskiego” (grant Narodowego Centrum Nauki, Program Sonata) oraz uczestniczyła w międzynarodowym projekcie badawczym „Global Gender Equality Constitutional Database” realizowanym przez agendę ONZ – UN WOMEN.


Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zgłasza kandydaturę prof. Sławomira Steinborna:
Sławomir Steinborn (ur. 1975 w Więcborku) – polski prawnik, dr hab. nauk prawnych, profesor uczelni i kierownik Katedry Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1999 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, natomiast w dniu 7 czerwca 2004 r. obronił pracę doktorską Formalne porozumienie stron jako czynnik kształtujący wyrok sądu w polskim procesie karnym, 18 czerwca 2012 r. habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Prawomocność części orzeczenia w procesie karnym. Otrzymał nominację profesorską. Został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Piastuje stanowisko profesora uczelni Katedry Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, oraz członka zarządu Societas Humboldtiana Polonorum. W latach 2012–2016 członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Był kierownikiem w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa karnego procesowego, europejskiego prawa karnego i prawa konstytucyjnego.

Od 2016 r. pełni urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.


Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 17 wrz 2024, 22:07
autor: bronko
Klub Prawicy zgłasza kandydaturę dr hab. Marcina Olszówki

Marcin Olszówka to doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik naukowy na Wydziale Prawa Uczelni Collegium Intermarium w Warszawie, zastępca redaktora naczelnego „Kultury Prawnej”. W latach 2010–2014 asystent w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Badań Europejskich Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dysertacja doktorska pt. „Wpływ Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. na system źródeł prawa wyznaniowego” obroniona z wyróżnieniem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 2016 r. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, głównie z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa wyznaniowego i bioetyki, w tym kilku monografii, artykułów w wysoko punktowanych czasopismach naukowych oraz współautor komentarza do Konstytucji RP wydanego w 2016 r. nakładem Wydawnictwa C.H. Beck.

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 21 wrz 2024, 18:41
autor: Nikodem Kepp
Przechodzimy do głosowania zgłoszono pięć kandydatur.
1) Hanny Knysiak-Syduki
2) Kamila Stępniaka
3) Julii Wojnowskiej-Radzińskiej:
4) Sławomira Steinborna
5) Marcina Olszówki
Og: 55h

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 21 wrz 2024, 18:45
autor: Nikodem Kepp
Knysiak-Syduka, Wojnowska-Radzińska, Stępniak

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 21 wrz 2024, 18:54
autor: Aleksander Sternicki
Knysiak-Syduka, Wojnowska-Radzińska, Stępniak

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 22 wrz 2024, 11:02
autor: Marta Fornero-Piotrowska
Knysiak-Sudyka, Wojnowska-Radzińska, Steinborn

Re: Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

: 22 wrz 2024, 22:32
autor: Gabriela Dawidowska
Olszówka, Steinborn