[Rząd]: o likwidacji RMP oraz o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji
: 10 wrz 2023, 17:03
Marszałek Popowska:
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o likwidacji Rady Mediów Publicznych oraz o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Proszę o zabranie głosu przedstawicielkę wnioskodawców, panią minister Paulinę Matysiak.
og: 48h
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o likwidacji Rady Mediów Publicznych oraz o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Proszę o zabranie głosu przedstawicielkę wnioskodawców, panią minister Paulinę Matysiak.
Ustawa
z dnia ... 2035 roku
o likwidacji Rady Mediów Publicznych oraz o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji
Art. 1. Traci moc ustawa z dnia 6 listopada 2018 o utworzeniu Rady Mediów Publicznych.
Art. 2. W ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w art. 6 ust. 2 po pkt. 13) dodaje się pkt. 14-16) w brzmieniu:
"14) przeprowadzanie konkursów na Członków Zarządu Telewizji Polskiej oraz Członków Zarządu Polskiego Radia,
15) przeprowadzanie konkursów na dyrektorów anten Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia,
16) projektowanie, w porozumieniu z Zarządem Telewizji Polskiej oraz Zarządu Polskiego Radia, kierunków programowych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia."
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Uzasadnienie
Sprawozdawca: Paulina Matysiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Niniejszy projekt ustawy zakłada likwidację Rady Medów Publicznych oraz przekazanie kompetencji przeprowadzania konkursów na członków zarządu oraz dyrektorów anten TVP oraz Polskiego Radia, a także projektowania kierunków programowych TVP i Polskiego Radia do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ustawą z dnia 6 listopada 2018 o utworzeniu Rady Mediów Publicznych została powołana Rada jako organ właściwy w sprawach m.in. "przeprowadzania konkursów na Członków Zarządu Telewizji Polskiej oraz Członków Zarządu Polskiego Radia", "projektowania, w porozumieniu z Zarządem Telewizji Polskiej oraz Zarządu Polskiego Radia, kierunków programowych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia", czy "propagowania polskiej kultury i wartości w programach Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia". W praktyce de facto Rada dubluje istniejącą i zakorzenioną w Konstytucji RP Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z art. 214 obowiązującej ustawy zasadniczej, "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji".
Publiczne radio i telewizja służyć mają społeczeństwu, zatem KRRiT powstała w celu zabezpieczenia społecznych środków masowego przekazu przed instrumentalnym wykorzystaniem radia i telewizji. Jak stanowi art. 215 Konstytucji, członkowie KRRiT są powoływani przez Sejm, Senat i Prezydenta Rzeczypospolitej. Zatem KRRiT jest powoływana w złożony sposób, który ma na celu zapewnienie bezstronności i zapobieganie jej uzależnieniu od jednej tylko władzy publicznej. Naczelną zasadę funkcjonowania KRRiT stanowi zasada kolegialności. Status członka jest ukształtowany na prawie niezależności, jego gwarancją zaś są apolityczność, zakaz przynależności do związków zawodowych oraz zgodnie z art. 215 ust. 2 zakaz prowadzenia działalności niedającej się pogodzić z godnością pełnionej funkcji.
Projekt ustawy wpłynie pozytywnie na budżet państwa, gdyż ograniczy koszty które generuje Rada Mediów Publicznych. Projekt ustawy nie wpłynie na budżet samorządów terytorialnych. Projekt ustawy nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej. Projekt nie ma wpływu na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.
og: 48h