Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Proszę o zabranie głosu przedstawicielkę wnioskodawców, panią minister Agnieszkę Kapałę-Sokalską.
Ustawa
z dnia ... 2034 roku
o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej
Art. 1. W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej po art. 12d dodaje się art. 12e w brzmieniu:
"Art. 12e. 1. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy domowej wobec dziecka kurator sądowy albo pracownik socjalny są uprawnieni do uzgodnienia doraźnego terminu konsultacji dziecka z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub psychologiem, którzy obowiązani są wyznaczyć termin jej przeprowadzenia nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty zgłoszenia.
2. Kurator sądowy albo pracownik socjalny ustala termin konsultacji, o której mowa w ust. 1, i zobowiązuje rodzica lub opiekuna prawnego do stawienia się z dzieckiem w wyznaczonym terminie i miejscu w celu jej przeprowadzenia.
3. Po przeprowadzeniu konsultacji lekarz lub psycholog niezwłocznie wydają zaświadczenie, w którym przedstawiają jej wyniki, w szczególności w zakresie okoliczności zgłaszanych przez kuratora sądowego albo pracownika socjalnego.
4. Jeżeli rodzic lub prawny opiekun nie stawi się z dzieckiem w wyznaczonym terminie na konsultację, kurator sądowy albo pracownik socjalny niezwłocznie zawiadamiają sąd opiekuńczy i prokuratora.".
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
Sprawozdawca: Agnieszka Kapała-Sokalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Kuratorzy sądowi i pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków niejednokrotnie napotykają okoliczności, które mogą nasuwać podejrzenie, że wobec dziecka może być stosowana przemoc domowa. Jednakże bardzo często okoliczności te nie są jednoznaczne i nie mogą być w sposób miarodajny wstępnie zweryfikowane przez osoby nieposiadające kompetencji do stawiania diagnozy o charakterze ściśle medycznym. Kurator sądowy czy pracownik socjalny mają trudność w ocenie, czy jakieś obrażenia powstały wskutek pobicia dziecka, czy może jego upadku albo innego zdarzenia losowego. Jednoznaczne wyjaśnienie tych okoliczności wymaga szybkiej reakcji, co w świetle obowiązujących przepisów jest utrudnione.
W związku z powyższym projekt przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, które dają kuratorowi sądowemu i pracownikowi socjalnemu możliwość uzgodnienia doraźnego terminu konsultacji dziecka z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub psychologiem, w przypadku podejrzenia stosowania przemocy domowej wobec dziecka.
Kurator sądowy i pracownik socjalny będą mogli korzystać w pierwszej kolejności z instrumentu pozwalającego na przeprowadzenie wstępnej weryfikacji okoliczności wzbudzających podejrzenie stosowania przemocy domowej, a następnie na podstawie wyników przeprowadzonej konsultacji, będą mogli podjąć decyzję co do dalszych działań i ewentualnej potrzeby powiadomienia właściwych organów.
Projektowana ustawa będzie oddziaływała na rodziny, w których występują skrajnie negatywne elementy relacji interpersonalnych, a dzieci zagrożone są przemocą – wprowadzony instrument umożliwi skuteczniejsze przeciwdziałanie temu zjawisku i pozwoli na efektywną ochronę dzieci.
Projektowana ustawa nie będzie bezpośrednio oddziaływała na dochody i wydatki sektora finansów publicznych. Przedmiot projektu nie jest objęty prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.
og: 48h