Na mównicę wchodzi premier Fornero-Piotrowska:Wielce Czcigodna Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
W niedzielę 19 marca Polki i Polacy poszli do urn wyborczych i zdecydowali powierzyć stery rządów po raz kolejny Koalicji Obywatelskiej - jest to ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, która spoczęła na moim ugrupowaniu. Z całego serca za to zaufanie dziękuję. Zdecydowana większość naszych Rodaków oddała swoje głosy na partie, które w poprzedniej kadencji tworzyły rząd - Koalicję Obywatelską, Prawicę oraz Blok dla Większości Rządowej. Jestem dumna z tego, że udało nam się wypracować porozumienie i utworzyć gabinet. Polacy powierzyli nam rządzenie w niezwykłych czasach. Żyjemy w epoce przełomu. Świat pędzi do przodu w tempie, jakiego nie widzieliśmy nigdy w dziejach. Od naszych decyzji zależy, czy Polska znajdzie się wśród państw, które będą kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas, dlatego w obliczu globalnych wyzwań liczę na szeroką współpracę wszystkich sił politycznych w interesie Polski dla jej rozwoju.
Nasz cel to polskie państwo dobrobytu, dlatego Polska nie może być wypadkową naszych wewnętrznych interesów, tylko sumą naszych wspólnych celów i ambicji. Przyszłość to nowoczesne polskie państwo dobrobytu, państwo rodzin i przedsiębiorców, państwo dla słabych i silnych. Normalne państwo to takie, które szanuje wartości Polaków, nie przyjmuje skrajności, ani utopijnych ideologii. Idziemy z duchem czasu, ale idziemy przede wszystkim z duchem Polski, Polski równości, wolności i normalności, a nie Polski skrajności.
Szanowni Państwo!
Polityka zagraniczna ostatnich czterech lat, pozytywnie oceniana zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, będzie kontynuowana. Utrzymamy kierunki ekspansji na rynki azjatyckie, z równoczesnym wzmacnianiem współpracy z Unią Europejską, Grupą Wyszehradzką, Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Będziemy także wspierać rozwój stosunków z państwami Ameryki Południowej i Afryki. Jesteśmy w regionie pionierami w uniezależnianiu się od wpływów Chin - kwitnie współpraca dyplomatyczna i gospodarcza z państwami z rejonu Azji-Pacyfiku, takimi jak Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Wietnam, Indonezja, Malezja, czy Singapur. Bardzo ważnym partnerem w regionie w ostatnich latach stał się dla nas Tajwan - będziemy w dalszym ciągu rozwijać stosunki między naszymi krajami, w perspektywie dwustronnej współpracy gospodarczej, naszym nadrzędnym celem jest zwiększenie inwestycji i zrównoważonej wymiany handlowej, a także współpraca w dziedzinie elektromobilności i nowych technologii.
Obecność Polski w Unii Europejskiej ma dla naszego kraju fundamentalne znaczenie. Europejski wybór – dokonany przez Polaków w referendum w 2003 r., gdy ogromną większością zadecydowano o przystąpieniu naszego kraju do UE – był motywowany tylko częściowo względami gospodarczymi. Miał on przede wszystkim charakter polityczny, o cywilizacyjnym wymiarze, porównywanym czasami nawet do przyjęcia w X wieku przez Polskę chrześcijaństwa. Rozwój i umacnianie Unii Europejskiej leży w istotnym interesie Polski. Tak samo, jak wzmacnianie współpracy z NATO i stała troska o siłę więzi transatlantyckich ze Stanami Zjednoczonymi. Potrzeba dalszego wzmacniania spoistości, siły i wiarygodności Sojuszu Północno-Atlantyckiego, który jest fundamentem, na którym opieramy bezpieczeństwo naszego kraju. Ponad to, będziemy również dbali o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej, także jeśli chodzi o politykę historyczną.
W ramach obronności będziemy rozwijać dwu i wielostronną współpracę wojskową, przede wszystkim z naszymi sąsiadami, w tym z Niemcami, a także ze Stanami Zjednoczonymi, które winny odgrywać specjalną rolę w budowaniu naszych zdolności obronnych. Będziemy również inwestować w rozwój polskiego przemysłu obronnego w oparciu o transparentne i konsultowane z najlepszymi ekspertami programy zakupów dla polskich sił zbrojnych, współpracę w ramach Unii Europejskiej i mechanizmy offsetu związane z zakupami za granicą. Poziom rozwoju i perspektywy funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego w Polsce i w poszczególnych krajach na całym świecie decydują w dużej mierze o ogólnym potencjalne obronnym państw. Dlatego należy w niego inwestować. Polski przemysł zbrojeniowy cały czas się rozwija i powiększa. Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Zrzesza ponad 50 mniejszych producentów i ma udziały w 32 innych spółkach.
Wysoki Sejmie!
Wypracujemy odpowiedni model rozwoju. Porównanie Europy z USA pokazuje, że można mieć niższy poziom PKB, a jednocześnie wyższą jakość życia mierzoną np. dostępem do opieki zdrowotnej i jej jakością czy długością życia. Będziemy działać na rzecz modernizacji i zazielenienia naszej gospodarki oraz poprawy warunków życia najuboższych. To, z jednej strony, oddali od nas widmo katastrofy klimatycznej, a z drugiej – pozwoli na rzeczywisty postęp i rozwój społeczny.
Jednym z kluczowych sposobów na wyjście z kryzysu są inwestycje w badania i rozwijanie przełomowych innowacji technologicznych w zakresie czystej energii i technologii niskoemisyjnych. Będzie to wymagało wysiłków na rzecz ograniczenia ryzyka inwestycyjnego dla podmiotów sektora prywatnego, jak również poprawy warunków współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi i biznesem. Naszym celem będzie stworzenie gospodarczego ekosystemu korzystnego dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Ograniczymy formalności dla nowych przedsiębiorstw. Wprowadzimy zachęty podatkowe i administracyjne dla zakładania start-upów oraz stworzymy agencje promujące przedsiębiorczość i pomagajace w znalezieniu prywatnych inwestorów.
Wprowadzimy prostsze i niższe opodatkowanie osób pracujących. Zapewnimy szybsze rozliczanie VAT – jego rozliczanie nie powinno obciążać płynności firmy, a zwrot powinien następować najdalej po 30 dniach. Zapewnimy przewidywalność prawa podatkowego i gospodarczego. Wprowadzimy zasadę odroczonego wejścia w życie nowych przepisów prawa dotyczącego przedsiębiorców o 6 miesięcy, a prawa podatkowego o 12 miesięcy. Uprościmy przepisy dotyczące działalności gospodarczej i zmniejszymy ich liczbę, obniżając koszty prowadzenia biznesu. Uprościmy prowadzenie działalności gospodarczej na małą skalę, zmniejszając ZUS dla najmniejszych firm, upraszczając stawki ryczałtowe oraz wprowadzając na wzór brytyjski minimalne obowiązki księgowe.
Będziemy promować nowe, postępowe rozwiązania: w energetyce - sztuczna inteligencja, internet rzeczy, technologia blockchain znacznie ułatwią udział przedsiębiorstw w mechanizmie handlu emisjami. Inteligentne liczniki i inteligentne sieci umożliwią efektywne zarządzanie i dystrybucję zdecentralizowanych, odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i czysty wodór; w transporcie – elektryfikacja transportu drogowego, stworzenie infrastruktury dla mobilności jako usługi; w budownictwie – dofinansowanie do inteligentnych liczników i pomp ciepła; czy wreszcie w rolnictwie – szkolenia i dofinansowanie dla rolników chcących skorzystać ze wspomaganego komputerowo precyzyjnego rolnictwa, precision farming, internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji do optymalizacji działalności rolnej.
Opracujemy współfinansowane przez państwo programy nabywania nowych umiejętności zawodowych, przekwalifikowania oraz dokształcania poprzez wprowadzanie programów edukacji zawodowej o profilu dopasowanym do potrzeb rynku pracy. Szczególny nacisk położymy na rozwój kompetencji cyfrowych, aby z jednej strony ułatwić nabywanie umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w coraz bardziej skomplikowanej technologicznie rzeczywistości, a z drugiej walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Utworzymy system zachęt finansowych dla pracodawców, aby więcej inwestowali w rozwój kompetencji i umiejętności załogi. To wpłynie pozytywnie na wydajność pracy, a jednocześnie ułatwi pracownikom adaptację do zmieniających się wymogów zatrudnienia. Aby ułatwić adaptację do dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy, będziemy wspierać kształcenie zawodowe na różnych etapach kariery, przy udziale zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.
Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!
W obszarze polityki społecznej naszym głównym priorytetem będzie usprawnienie służby zdrowia oraz działania nakierowane na poprawę wskaźników wyleczalności i lepsze przygotowanie do zarządzania w sytuacjach kryzysowych. W ciągu ostatnich lat z naszej inicjatywy drastycznie wzrosły środki przekazywane z budżetu państwa na ochronę zdrowia. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel 1,75% PKB, ponad 106 miliardów złotych. To jednak nadal mało, dlatego w najbliższych latach zadbamy o to, aby ta kwota regularnie się zwiększała, do 2,25% PKB w 2035, 2,75% w 2036 roku, 3,25% w 2037 i wreszcie, aby do 2038 roku osiągnęła minimum 4% PKB.
Wprowadzimy dodatkowe źródła finansowania służby zdrowia. Przypiszemy do konkretnych celów w ramach ochrony zdrowia część dochodów z danin publicznych, nakładanych na produkty o udowodnionym szkodliwym działaniu na zdrowie (papierosy, alkohol, cukier). W polskiej służbie zdrowia jest już wiele nowoczesnych placówek wyposażonych w światowej klasy urządzenia. Niestety nie wszędzie tak jest. By podnosić standardy w dużych miastach, małych powiatach utworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali. To poprawa komfortu psychicznego i fizycznego chorych, który powinien być dla nas podwójnie ważny.
Wprowadzimy korzystne zachęty podatkowe dla firm, oferujących pracownikom zwiększone zabezpieczenie medyczne, przy równoczesnym wprowadzeniu zasady, że 30% przychodów z tych dodatkowych świadczeń kierowane będzie do publicznych placówek służby zdrowia. Będzie to forma promocji ubezpieczeń dodatkowych wśród pracodawców. Wprowadzimy promocję inicjatyw prozdrowotnych w środowisku pracy, a zwłaszcza aktywności fizycznej: godzinę aktywności fizycznej w ramach czasu pracy, refundację 50% kosztów karnetów na zajęcia sportowe dla pracowników, wsparcie dla samorządów kierowane na inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę sportową.
Będziemy wspierać jak najszybszą cyfryzację służby zdrowia, dążyć do ułatwienia dostępu dla pacjentów oraz poprawy proporcji czasu pomiędzy leczeniem a czynnościami biurokratycznymi lekarzy. Uregulujemy kryteria stosowania teleporad przez określenie zakresu świadczeń, gdzie mogą być stosowane i umożliwienie pacjentom wyboru pomiędzy teleporadą a fizyczną wizytą. Wprowadzimy limit czasu oczekiwania, po którym państwo pomagać będzie w organizacji opieki za granicą lub prywatnie, zapewniając refundację świadczenia, na wzór rozwiązań europejskich.
W ramach polityki prorodzinnej rządu wprowadzimy urlop oraz zasiłek ciążowy. Propozycja nowego rodzaju urlopu to rozwiązanie skierowane do przyszłych mam, które nie chcą przez cały okres ciąży pozostawać na zasiłku chorobowym. Mogłyby pracować w zmniejszonym wymiarze, nie tracąc przy tym nic z dotychczasowego wynagrodzenia. Urlop ciążowy byłby nowym uprawnieniem dla pracownic, obok istniejących obecnie – m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W czasie ciąży kobieta mogłaby łączyć korzystanie z niego z pracą w wymiarze nie niższym niż 1/5 etatu i nie wyższym niż 4/5 etatu. Za pozostałą część dotychczasowego wymiaru czasu pracy przysługiwałoby jej świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zasiłek ciążowy, płatny tak jak obecnie chorobowe w ciąży, czyli 100 proc.
Przeprowadzimy daleko idące zmiany w systemie edukacji, tak aby wyposażyć nowe pokolenie w wiedzę i umiejętności niezbędne w obliczu wyzwań klimatycznych oraz technologicznych. W tym celu zwiększymy autonomię szkół, dostosujemy program nauczania do współczesnych wymogów oraz poprawimy dostępność opieki przedszkolnej. W porozumieniu ze środowiskami nauczycielskimi i naukowymi wypracujemy bon edukacyjny - to zaowocuje wzrostem zróżnicowania i konkurencji szkół. Dzięki wprowadzeniu bonu pieniądze trafią do tych szkół, które kształcą zgodnie z oczekiwaniami rodziców i tym samym przyciągają uczniów.
Zainwestujemy w kulturę aktywności fizycznej, a także po prostu w dobrze spędzony czas. Zadbamy o rozwój sportu amatorskiego. Wesprzemy konkretnymi pieniędzmi kluby sportowe w całej Polsce, wszędzie gdzie ludzie chcą razem trenować, rozwijać swoje umiejętności, ale też po prostu spędzać ze sobą czas. Sport amatorski i zawodowy będzie ważnym priorytetem rządu.
Chcemy budować państwo przyjazne dla obywateli, lepsze każdego dnia. Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości. Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze. Skrócimy czas rozpatrywania spraw. Wprowadzimy mechanizmy sprawdzania satysfakcji obywatela z kontaktu z urzędem. Wiele spraw urzędowych możemy załatwiać dzisiaj wyłącznie w miejscu zamieszkania. Zmienimy to. To już się zmienia, bo to urzędy są stworzone dla ludzi, a nie ludzie dla urzędów. W dobie Internetu granice administracyjne urzędów nie są już żadną wymówką. Wdrożymy w wielu obszarach odmiejscowienie usług publicznych: zaświadczeń, pilnych opłat. Dopilnujemy, by można było takie sprawy załatwić nie tylko w jednym konkretnym urzędzie, ale w dowolnej placówce, równie dobrze u siebie pod domem, jak i na drugim końcu Polski. Pomoże nam w tym cyfryzacja.
Przeprowadzimy zmiany w Kodeksie karnym. Pierwszą z nich będzie zmiana definicji przestępstwa niealimentacji. W myśl nowej regulacji, miałaby zniknąć dotychczasowa przesłanka "uporczywości" w uchylaniu się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Aby popełnić przestępstwo niealimentacji, w myśl proponowanego brzmienia art. 209 § 1 k.k., wystarczy zalegać z co najmniej trzema świadczeniami okresowymi albo opóźniać się o co najmniej trzy miesiące z zapłatą świadczenia innego niż okresowe. Zdefiniujemy również przestępstwo bezprawnego zajmowania lokalu - chodzi o zwalczenie plagi nieuczciwych lokatorów, procedura eksmisyjna jest obecnie długa i to powoduje, że są osoby, które wynajmują lokal, nie płacą i nie chcą się wyprowadzić, a na ich eksmisję trzeba czekać latami.
Wysoka Izbo!
Zwiększona możliwość pracy zdalnej - która została w mijającej kadencji wprowadzona do Kodeksu pracy - może spowodować długotrwały odpływ pracowników z ośrodków miejskich do podmiejskich. Stanowi to wyzwanie dla organizacji transportu publicznego, która powinna zapewnić jak najszerszą dostępność. Będziemy wspierać elektryfikację transportu i wymianę taboru kolejowego, autobusowego oraz tramwajowego na nisko- i zeroemisyjny. Będziemy kontynuować zapoczątkowany w poprzedniej kadencji program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych do mniejszych miejscowości w celu zwiększenia dostępności oraz poprawy warunków korzystania z tego rodzaju transportu.
Utworzymy program wspierający rozbudowę i modernizację sieci transportu publicznego, tak by istotnie zmniejszyć ilość "białych plam" wykluczenia komunikacyjnego na mapie Polski. Aby zwiększyć atrakcyjność transportu publicznego, wprowadzimy system zachęt: opracujemy zintegrowaną sieć połączeń z jednolitą taryfą biletową. Będziemy popularyzować rozwiązania transportu intermodalnego, czyli umożliwiającego przewóz ładunków bez przeładowywania w zmieniających się gałęziach transportu.
Zadbamy o rozwój wysokiej jakości, bezkolizyjnej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, będącej uzupełnieniem lokalnego systemu transportu. Zainwestujemy w rozwiązania cyfrowe oraz sztuczną inteligencję, dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, wydajności transportu i ograniczenia emisji. Będziemy popularyzować rozwiązania typu "car sharing" oraz "park and ride", zachęcające do korzystania ze środków transportu współdzielonego i publicznego. Zadbamy o rozbudowę infrastruktury dla urządzeń transportu osobistego i zwiększenie liczby urządzeń współdzielonych celem popularyzacji tego sposobu przemieszczania się. Jednocześnie wprowadzimy regulacje zobowiązujące producentów transportu osobistego do działania w trybie gospodarki obiegowej.
Panie posłanki i panowie posłowie!
Nie można być ani szczęśliwym, ani zdrowym w zdewastowanym środowisku. Przyroda Polski – lasy, góry, morze i jeziora – to część naszego dziedzictwa. Chcemy, by cieszyły się nimi kolejne pokolenia. Zmiany klimatu, degradacja środowiska i zubożenie bioróżnorodności naszej przyrody to realne zagrożenia, które szczególnie niepokoją najmłodsze pokolenie. Uważamy, że trzeba działać szybko i zdecydowanie. Mamy dobre rozwiązania dotyczące energetyki niskoemisyjnej, a także poprawy stanu środowiska i ochrony bioróżnorodności. Pozwolą one nam i naszym dzieciom żyć w przyrodniczo bogatszym, czystszym i zdrowszym świecie.
Tak jak przez ostatnie trzy lata, będziemy w dalszym ciągu, w porozumieniu z lokalnymi społecznościami lokalizować i zakładać nowe parki narodowe, a także rozszerzać tereny tych już istniejących. Stworzymy nowe rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, użytki ekologiczne i inne formy konserwatorskiej ochrony przyrody. Będziemy wspierać ekologiczne i jednocześnie wydajne rolnictwo regeneratywne, tak by jego presja na środowisko była ograniczana jak to tylko możliwe. Znacząco zwiększymy udział upraw bezorkowych, które chronią gleby przed suszą klimatyczną, zwiększają bioróżnorodność i pozwalają magazynować CO2. Zwiększymy nadzór nad szczególnie cennymi ekologicznie obszarami, by nie niszczyła ich gospodarka i inwestycje. Plany urządzenia lasu będą tworzone w taki sposób, by umożliwiały realną partycypację zainteresowanych obywateli w tym procesie.
Umożliwimy rozwój innowacyjności w zakresie rolnictwa. Zapewnimy też możliwość dokształcania się dla rolników i lepsze wykorzystanie zasobów poprzez stworzenie Polskiej Platformy Rolniczej i Rybackiej, która pozwoli na odbycie jakościowych kursów, przeszkoleń w formie zdalnej, uzyskaniu informacji o możliwościach, pomocy w pozyskaniu środków m.in. z funduszów UE. Zrobimy dogłębny i dokładny przegląd przepisów w porozumieniu nie tylko ze specjalistami w kontekście kształtowania ustroju rolnego czy produkcji rolnej, ale również bezpieczeństwa żywności, cyfryzacji, gospodarstw społecznych, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Doprecyzujemy kompetencje poszczególnych inspekcji rolno-żywnościowych, wraz z określeniem ich ram współpracy instytucjonalnej i wytypowaniem organu, który niejako będzie zapewniał spójność i skuteczność prowadzonych przez nie działań oraz koordynował kontakty z UE. Będziemy działać na rzecz retencji wodnej i budowy systemów melioracji, w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych.
Wdrożymy mechanizm ewidencji energii elektrycznej. Będziemy działać na rzecz obniżenia zużycia energii, zwłaszcza elektrycznej, ale również cieplnej, m.in. poprzez termomodernizację budynków, modernizację sieci ciepłowniczych i inwestycje w sieci przesyłowe oraz przez społeczne kampanie uświadamiające.
Transformacja energetyczna, to wymóg nie tylko wyznaczony dyrektywami unijnymi, ale i konieczność wynikająca ze zmian w sytuacji geopolitycznej. Będziemy w dalszym ciągu inwestować w odnawialne źródła energii - budować nowe farmy wiatrowe, w tym również na Morzu Bałtyckim, po ukończeniu budowy Baltic Power, której uruchomienie nastąpi już w tym roku. Będziemy także inwestować w farmy wiatrowe na lądzie, farmy fotowoltaiczne, elektrownie szczytowo-pompowe oraz biogazowanie i biometanownie. Kluczowe są inwestycje w budowę rozproszonego - od poziomu gminy - systemu opartego o lokalne źródła wytwarzania i dystrybucji energii, na bazie hybrydowych instalacji OZE energii elektrycznej i ciepłownictwa.
Wysoki Sejmie!
Nasz program to wola budowy Polski dumnej siłą swojej gospodarki, Polski bezpiecznych finansowo rodzin, Polski budzącej podziw i uznanie za granicą, Polski radosnej, bo sprawiedliwie dzielącej owoce rozwoju. Sprostamy tym globalnym wyzwaniom, jeśli staniemy się wspólnotą. Dlatego chciałabym zwrócić się do Wysokiej Izby o udzielenie mojemu rządowi wotum zaufania.
Dziękuję.
*oklaski z ław koalicji rządzącej*