Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Marszałek: Oliwia Popowska
Sejm w latach 2034-38
Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 26 cze 2023, 16:34

Marszałek Oliwia Popowska:
Obrazek
Przechodzimy do następnego punktu porządku dziennego. Na podstawie art. 154 ust. 2 Konstytucji, przystępujemy do wysłuchania wystąpienia Prezesa Rady Ministrów, Marty Fornero-Piotrowskiej, związanego z przedstawieniem programu działań Rady Ministrów i wnioskiem o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów. Bardzo proszę o zabranie głosu panią premier.
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 26 cze 2023, 16:49

Na mównicę wchodzi premier Fornero-Piotrowska:
Obrazek
Wielce Czcigodna Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

W niedzielę 19 marca Polki i Polacy poszli do urn wyborczych i zdecydowali powierzyć stery rządów po raz kolejny Koalicji Obywatelskiej - jest to ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, która spoczęła na moim ugrupowaniu. Z całego serca za to zaufanie dziękuję. Zdecydowana większość naszych Rodaków oddała swoje głosy na partie, które w poprzedniej kadencji tworzyły rząd - Koalicję Obywatelską, Prawicę oraz Blok dla Większości Rządowej. Jestem dumna z tego, że udało nam się wypracować porozumienie i utworzyć gabinet. Polacy powierzyli nam rządzenie w niezwykłych czasach. Żyjemy w epoce przełomu. Świat pędzi do przodu w tempie, jakiego nie widzieliśmy nigdy w dziejach. Od naszych decyzji zależy, czy Polska znajdzie się wśród państw, które będą kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas, dlatego w obliczu globalnych wyzwań liczę na szeroką współpracę wszystkich sił politycznych w interesie Polski dla jej rozwoju.

Nasz cel to polskie państwo dobrobytu, dlatego Polska nie może być wypadkową naszych wewnętrznych interesów, tylko sumą naszych wspólnych celów i ambicji. Przyszłość to nowoczesne polskie państwo dobrobytu, państwo rodzin i przedsiębiorców, państwo dla słabych i silnych. Normalne państwo to takie, które szanuje wartości Polaków, nie przyjmuje skrajności, ani utopijnych ideologii. Idziemy z duchem czasu, ale idziemy przede wszystkim z duchem Polski, Polski równości, wolności i normalności, a nie Polski skrajności.

Szanowni Państwo!

Polityka zagraniczna ostatnich czterech lat, pozytywnie oceniana zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, będzie kontynuowana. Utrzymamy kierunki ekspansji na rynki azjatyckie, z równoczesnym wzmacnianiem współpracy z Unią Europejską, Grupą Wyszehradzką, Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Będziemy także wspierać rozwój stosunków z państwami Ameryki Południowej i Afryki. Jesteśmy w regionie pionierami w uniezależnianiu się od wpływów Chin - kwitnie współpraca dyplomatyczna i gospodarcza z państwami z rejonu Azji-Pacyfiku, takimi jak Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Wietnam, Indonezja, Malezja, czy Singapur. Bardzo ważnym partnerem w regionie w ostatnich latach stał się dla nas Tajwan - będziemy w dalszym ciągu rozwijać stosunki między naszymi krajami, w perspektywie dwustronnej współpracy gospodarczej, naszym nadrzędnym celem jest zwiększenie inwestycji i zrównoważonej wymiany handlowej, a także współpraca w dziedzinie elektromobilności i nowych technologii.

Obecność Polski w Unii Europejskiej ma dla naszego kraju fundamentalne znaczenie. Europejski wybór – dokonany przez Polaków w referendum w 2003 r., gdy ogromną większością zadecydowano o przystąpieniu naszego kraju do UE – był motywowany tylko częściowo względami gospodarczymi. Miał on przede wszystkim charakter polityczny, o cywilizacyjnym wymiarze, porównywanym czasami nawet do przyjęcia w X wieku przez Polskę chrześcijaństwa. Rozwój i umacnianie Unii Europejskiej leży w istotnym interesie Polski. Tak samo, jak wzmacnianie współpracy z NATO i stała troska o siłę więzi transatlantyckich ze Stanami Zjednoczonymi. Potrzeba dalszego wzmacniania spoistości, siły i wiarygodności Sojuszu Północno-Atlantyckiego, który jest fundamentem, na którym opieramy bezpieczeństwo naszego kraju. Ponad to, będziemy również dbali o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej, także jeśli chodzi o politykę historyczną.

W ramach obronności będziemy rozwijać dwu i wielostronną współpracę wojskową, przede wszystkim z naszymi sąsiadami, w tym z Niemcami, a także ze Stanami Zjednoczonymi, które winny odgrywać specjalną rolę w budowaniu naszych zdolności obronnych. Będziemy również inwestować w rozwój polskiego przemysłu obronnego w oparciu o transparentne i konsultowane z najlepszymi ekspertami programy zakupów dla polskich sił zbrojnych, współpracę w ramach Unii Europejskiej i mechanizmy offsetu związane z zakupami za granicą. Poziom rozwoju i perspektywy funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego w Polsce i w poszczególnych krajach na całym świecie decydują w dużej mierze o ogólnym potencjalne obronnym państw. Dlatego należy w niego inwestować. Polski przemysł zbrojeniowy cały czas się rozwija i powiększa. Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Zrzesza ponad 50 mniejszych producentów i ma udziały w 32 innych spółkach.

Wysoki Sejmie!

Wypracujemy odpowiedni model rozwoju. Porównanie Europy z USA pokazuje, że można mieć niższy poziom PKB, a jednocześnie wyższą jakość życia mierzoną np. dostępem do opieki zdrowotnej i jej jakością czy długością życia. Będziemy działać na rzecz modernizacji i zazielenienia naszej gospodarki oraz poprawy warunków życia najuboższych. To, z jednej strony, oddali od nas widmo katastrofy klimatycznej, a z drugiej – pozwoli na rzeczywisty postęp i rozwój społeczny.

Jednym z kluczowych sposobów na wyjście z kryzysu są inwestycje w badania i rozwijanie przełomowych innowacji technologicznych w zakresie czystej energii i technologii niskoemisyjnych. Będzie to wymagało wysiłków na rzecz ograniczenia ryzyka inwestycyjnego dla podmiotów sektora prywatnego, jak również poprawy warunków współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi i biznesem. Naszym celem będzie stworzenie gospodarczego ekosystemu korzystnego dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Ograniczymy formalności dla nowych przedsiębiorstw. Wprowadzimy zachęty podatkowe i administracyjne dla zakładania start-upów oraz stworzymy agencje promujące przedsiębiorczość i pomagajace w znalezieniu prywatnych inwestorów.

Wprowadzimy prostsze i niższe opodatkowanie osób pracujących. Zapewnimy szybsze rozliczanie VAT – jego rozliczanie nie powinno obciążać płynności firmy, a zwrot powinien następować najdalej po 30 dniach. Zapewnimy przewidywalność prawa podatkowego i gospodarczego. Wprowadzimy zasadę odroczonego wejścia w życie nowych przepisów prawa dotyczącego przedsiębiorców o 6 miesięcy, a prawa podatkowego o 12 miesięcy. Uprościmy przepisy dotyczące działalności gospodarczej i zmniejszymy ich liczbę, obniżając koszty prowadzenia biznesu. Uprościmy prowadzenie działalności gospodarczej na małą skalę, zmniejszając ZUS dla najmniejszych firm, upraszczając stawki ryczałtowe oraz wprowadzając na wzór brytyjski minimalne obowiązki księgowe.

Będziemy promować nowe, postępowe rozwiązania: w energetyce - sztuczna inteligencja, internet rzeczy, technologia blockchain znacznie ułatwią udział przedsiębiorstw w mechanizmie handlu emisjami. Inteligentne liczniki i inteligentne sieci umożliwią efektywne zarządzanie i dystrybucję zdecentralizowanych, odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i czysty wodór; w transporcie – elektryfikacja transportu drogowego, stworzenie infrastruktury dla mobilności jako usługi; w budownictwie – dofinansowanie do inteligentnych liczników i pomp ciepła; czy wreszcie w rolnictwie – szkolenia i dofinansowanie dla rolników chcących skorzystać ze wspomaganego komputerowo precyzyjnego rolnictwa, precision farming, internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji do optymalizacji działalności rolnej.

Opracujemy współfinansowane przez państwo programy nabywania nowych umiejętności zawodowych, przekwalifikowania oraz dokształcania poprzez wprowadzanie programów edukacji zawodowej o profilu dopasowanym do potrzeb rynku pracy. Szczególny nacisk położymy na rozwój kompetencji cyfrowych, aby z jednej strony ułatwić nabywanie umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w coraz bardziej skomplikowanej technologicznie rzeczywistości, a z drugiej walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Utworzymy system zachęt finansowych dla pracodawców, aby więcej inwestowali w rozwój kompetencji i umiejętności załogi. To wpłynie pozytywnie na wydajność pracy, a jednocześnie ułatwi pracownikom adaptację do zmieniających się wymogów zatrudnienia. Aby ułatwić adaptację do dynamicznie zmieniających się warunków na rynku pracy, będziemy wspierać kształcenie zawodowe na różnych etapach kariery, przy udziale zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!

W obszarze polityki społecznej naszym głównym priorytetem będzie usprawnienie służby zdrowia oraz działania nakierowane na poprawę wskaźników wyleczalności i lepsze przygotowanie do zarządzania w sytuacjach kryzysowych. W ciągu ostatnich lat z naszej inicjatywy drastycznie wzrosły środki przekazywane z budżetu państwa na ochronę zdrowia. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel 1,75% PKB, ponad 106 miliardów złotych. To jednak nadal mało, dlatego w najbliższych latach zadbamy o to, aby ta kwota regularnie się zwiększała, do 2,25% PKB w 2035, 2,75% w 2036 roku, 3,25% w 2037 i wreszcie, aby do 2038 roku osiągnęła minimum 4% PKB.

Wprowadzimy dodatkowe źródła finansowania służby zdrowia. Przypiszemy do konkretnych celów w ramach ochrony zdrowia część dochodów z danin publicznych, nakładanych na produkty o udowodnionym szkodliwym działaniu na zdrowie (papierosy, alkohol, cukier). W polskiej służbie zdrowia jest już wiele nowoczesnych placówek wyposażonych w światowej klasy urządzenia. Niestety nie wszędzie tak jest. By podnosić standardy w dużych miastach, małych powiatach utworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali. To poprawa komfortu psychicznego i fizycznego chorych, który powinien być dla nas podwójnie ważny.

Wprowadzimy korzystne zachęty podatkowe dla firm, oferujących pracownikom zwiększone zabezpieczenie medyczne, przy równoczesnym wprowadzeniu zasady, że 30% przychodów z tych dodatkowych świadczeń kierowane będzie do publicznych placówek służby zdrowia. Będzie to forma promocji ubezpieczeń dodatkowych wśród pracodawców. Wprowadzimy promocję inicjatyw prozdrowotnych w środowisku pracy, a zwłaszcza aktywności fizycznej: godzinę aktywności fizycznej w ramach czasu pracy, refundację 50% kosztów karnetów na zajęcia sportowe dla pracowników, wsparcie dla samorządów kierowane na inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę sportową.

Będziemy wspierać jak najszybszą cyfryzację służby zdrowia, dążyć do ułatwienia dostępu dla pacjentów oraz poprawy proporcji czasu pomiędzy leczeniem a czynnościami biurokratycznymi lekarzy. Uregulujemy kryteria stosowania teleporad przez określenie zakresu świadczeń, gdzie mogą być stosowane i umożliwienie pacjentom wyboru pomiędzy teleporadą a fizyczną wizytą. Wprowadzimy limit czasu oczekiwania, po którym państwo pomagać będzie w organizacji opieki za granicą lub prywatnie, zapewniając refundację świadczenia, na wzór rozwiązań europejskich.

W ramach polityki prorodzinnej rządu wprowadzimy urlop oraz zasiłek ciążowy. Propozycja nowego rodzaju urlopu to rozwiązanie skierowane do przyszłych mam, które nie chcą przez cały okres ciąży pozostawać na zasiłku chorobowym. Mogłyby pracować w zmniejszonym wymiarze, nie tracąc przy tym nic z dotychczasowego wynagrodzenia. Urlop ciążowy byłby nowym uprawnieniem dla pracownic, obok istniejących obecnie – m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W czasie ciąży kobieta mogłaby łączyć korzystanie z niego z pracą w wymiarze nie niższym niż 1/5 etatu i nie wyższym niż 4/5 etatu. Za pozostałą część dotychczasowego wymiaru czasu pracy przysługiwałoby jej świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zasiłek ciążowy, płatny tak jak obecnie chorobowe w ciąży, czyli 100 proc.

Przeprowadzimy daleko idące zmiany w systemie edukacji, tak aby wyposażyć nowe pokolenie w wiedzę i umiejętności niezbędne w obliczu wyzwań klimatycznych oraz technologicznych. W tym celu zwiększymy autonomię szkół, dostosujemy program nauczania do współczesnych wymogów oraz poprawimy dostępność opieki przedszkolnej. W porozumieniu ze środowiskami nauczycielskimi i naukowymi wypracujemy bon edukacyjny - to zaowocuje wzrostem zróżnicowania i konkurencji szkół. Dzięki wprowadzeniu bonu pieniądze trafią do tych szkół, które kształcą zgodnie z oczekiwaniami rodziców i tym samym przyciągają uczniów.

Zainwestujemy w kulturę aktywności fizycznej, a także po prostu w dobrze spędzony czas. Zadbamy o rozwój sportu amatorskiego. Wesprzemy konkretnymi pieniędzmi kluby sportowe w całej Polsce, wszędzie gdzie ludzie chcą razem trenować, rozwijać swoje umiejętności, ale też po prostu spędzać ze sobą czas. Sport amatorski i zawodowy będzie ważnym priorytetem rządu.

Chcemy budować państwo przyjazne dla obywateli, lepsze każdego dnia. Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości. Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze. Skrócimy czas rozpatrywania spraw. Wprowadzimy mechanizmy sprawdzania satysfakcji obywatela z kontaktu z urzędem. Wiele spraw urzędowych możemy załatwiać dzisiaj wyłącznie w miejscu zamieszkania. Zmienimy to. To już się zmienia, bo to urzędy są stworzone dla ludzi, a nie ludzie dla urzędów. W dobie Internetu granice administracyjne urzędów nie są już żadną wymówką. Wdrożymy w wielu obszarach odmiejscowienie usług publicznych: zaświadczeń, pilnych opłat. Dopilnujemy, by można było takie sprawy załatwić nie tylko w jednym konkretnym urzędzie, ale w dowolnej placówce, równie dobrze u siebie pod domem, jak i na drugim końcu Polski. Pomoże nam w tym cyfryzacja.

Przeprowadzimy zmiany w Kodeksie karnym. Pierwszą z nich będzie zmiana definicji przestępstwa niealimentacji. W myśl nowej regulacji, miałaby zniknąć dotychczasowa przesłanka "uporczywości" w uchylaniu się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Aby popełnić przestępstwo niealimentacji, w myśl proponowanego brzmienia art. 209 § 1 k.k., wystarczy zalegać z co najmniej trzema świadczeniami okresowymi albo opóźniać się o co najmniej trzy miesiące z zapłatą świadczenia innego niż okresowe. Zdefiniujemy również przestępstwo bezprawnego zajmowania lokalu - chodzi o zwalczenie plagi nieuczciwych lokatorów, procedura eksmisyjna jest obecnie długa i to powoduje, że są osoby, które wynajmują lokal, nie płacą i nie chcą się wyprowadzić, a na ich eksmisję trzeba czekać latami.

Wysoka Izbo!

Zwiększona możliwość pracy zdalnej - która została w mijającej kadencji wprowadzona do Kodeksu pracy - może spowodować długotrwały odpływ pracowników z ośrodków miejskich do podmiejskich. Stanowi to wyzwanie dla organizacji transportu publicznego, która powinna zapewnić jak najszerszą dostępność. Będziemy wspierać elektryfikację transportu i wymianę taboru kolejowego, autobusowego oraz tramwajowego na nisko- i zeroemisyjny. Będziemy kontynuować zapoczątkowany w poprzedniej kadencji program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych do mniejszych miejscowości w celu zwiększenia dostępności oraz poprawy warunków korzystania z tego rodzaju transportu.

Utworzymy program wspierający rozbudowę i modernizację sieci transportu publicznego, tak by istotnie zmniejszyć ilość "białych plam" wykluczenia komunikacyjnego na mapie Polski. Aby zwiększyć atrakcyjność transportu publicznego, wprowadzimy system zachęt: opracujemy zintegrowaną sieć połączeń z jednolitą taryfą biletową. Będziemy popularyzować rozwiązania transportu intermodalnego, czyli umożliwiającego przewóz ładunków bez przeładowywania w zmieniających się gałęziach transportu.

Zadbamy o rozwój wysokiej jakości, bezkolizyjnej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, będącej uzupełnieniem lokalnego systemu transportu. Zainwestujemy w rozwiązania cyfrowe oraz sztuczną inteligencję, dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, wydajności transportu i ograniczenia emisji. Będziemy popularyzować rozwiązania typu "car sharing" oraz "park and ride", zachęcające do korzystania ze środków transportu współdzielonego i publicznego. Zadbamy o rozbudowę infrastruktury dla urządzeń transportu osobistego i zwiększenie liczby urządzeń współdzielonych celem popularyzacji tego sposobu przemieszczania się. Jednocześnie wprowadzimy regulacje zobowiązujące producentów transportu osobistego do działania w trybie gospodarki obiegowej.

Panie posłanki i panowie posłowie!

Nie można być ani szczęśliwym, ani zdrowym w zdewastowanym środowisku. Przyroda Polski – lasy, góry, morze i jeziora – to część naszego dziedzictwa. Chcemy, by cieszyły się nimi kolejne pokolenia. Zmiany klimatu, degradacja środowiska i zubożenie bioróżnorodności naszej przyrody to realne zagrożenia, które szczególnie niepokoją najmłodsze pokolenie. Uważamy, że trzeba działać szybko i zdecydowanie. Mamy dobre rozwiązania dotyczące energetyki niskoemisyjnej, a także poprawy stanu środowiska i ochrony bioróżnorodności. Pozwolą one nam i naszym dzieciom żyć w przyrodniczo bogatszym, czystszym i zdrowszym świecie.

Tak jak przez ostatnie trzy lata, będziemy w dalszym ciągu, w porozumieniu z lokalnymi społecznościami lokalizować i zakładać nowe parki narodowe, a także rozszerzać tereny tych już istniejących. Stworzymy nowe rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, użytki ekologiczne i inne formy konserwatorskiej ochrony przyrody. Będziemy wspierać ekologiczne i jednocześnie wydajne rolnictwo regeneratywne, tak by jego presja na środowisko była ograniczana jak to tylko możliwe. Znacząco zwiększymy udział upraw bezorkowych, które chronią gleby przed suszą klimatyczną, zwiększają bioróżnorodność i pozwalają magazynować CO2. Zwiększymy nadzór nad szczególnie cennymi ekologicznie obszarami, by nie niszczyła ich gospodarka i inwestycje. Plany urządzenia lasu będą tworzone w taki sposób, by umożliwiały realną partycypację zainteresowanych obywateli w tym procesie.

Umożliwimy rozwój innowacyjności w zakresie rolnictwa. Zapewnimy też możliwość dokształcania się dla rolników i lepsze wykorzystanie zasobów poprzez stworzenie Polskiej Platformy Rolniczej i Rybackiej, która pozwoli na odbycie jakościowych kursów, przeszkoleń w formie zdalnej, uzyskaniu informacji o możliwościach, pomocy w pozyskaniu środków m.in. z funduszów UE. Zrobimy dogłębny i dokładny przegląd przepisów w porozumieniu nie tylko ze specjalistami w kontekście kształtowania ustroju rolnego czy produkcji rolnej, ale również bezpieczeństwa żywności, cyfryzacji, gospodarstw społecznych, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Doprecyzujemy kompetencje poszczególnych inspekcji rolno-żywnościowych, wraz z określeniem ich ram współpracy instytucjonalnej i wytypowaniem organu, który niejako będzie zapewniał spójność i skuteczność prowadzonych przez nie działań oraz koordynował kontakty z UE. Będziemy działać na rzecz retencji wodnej i budowy systemów melioracji, w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych.

Wdrożymy mechanizm ewidencji energii elektrycznej. Będziemy działać na rzecz obniżenia zużycia energii, zwłaszcza elektrycznej, ale również cieplnej, m.in. poprzez termomodernizację budynków, modernizację sieci ciepłowniczych i inwestycje w sieci przesyłowe oraz przez społeczne kampanie uświadamiające.

Transformacja energetyczna, to wymóg nie tylko wyznaczony dyrektywami unijnymi, ale i konieczność wynikająca ze zmian w sytuacji geopolitycznej. Będziemy w dalszym ciągu inwestować w odnawialne źródła energii - budować nowe farmy wiatrowe, w tym również na Morzu Bałtyckim, po ukończeniu budowy Baltic Power, której uruchomienie nastąpi już w tym roku. Będziemy także inwestować w farmy wiatrowe na lądzie, farmy fotowoltaiczne, elektrownie szczytowo-pompowe oraz biogazowanie i biometanownie. Kluczowe są inwestycje w budowę rozproszonego - od poziomu gminy - systemu opartego o lokalne źródła wytwarzania i dystrybucji energii, na bazie hybrydowych instalacji OZE energii elektrycznej i ciepłownictwa.

Wysoki Sejmie!

Nasz program to wola budowy Polski dumnej siłą swojej gospodarki, Polski bezpiecznych finansowo rodzin, Polski budzącej podziw i uznanie za granicą, Polski radosnej, bo sprawiedliwie dzielącej owoce rozwoju. Sprostamy tym globalnym wyzwaniom, jeśli staniemy się wspólnotą. Dlatego chciałabym zwrócić się do Wysokiej Izby o udzielenie mojemu rządowi wotum zaufania.

Dziękuję.

*oklaski z ław koalicji rządzącej*
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 26 cze 2023, 16:50

Marszałek Popowska:

Dziękuję pani premier, otwieram debatę.

og: 48h
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Laura » 26 cze 2023, 20:51

Poseł Laura Novak
Pani Marszałek
Wysoka Izbo
Pani Premier


Polityka Polski w regionie Azji niestety zaczyna ulegać ideologizacji Polska nie prowadzi działań by od Chin się ,,uniezależniać’’, gdyż zależna nigdy nie była. Ograniczono możliwość współpracy z jednym z głównych mocarstw na świecie, którego nie sposób pomijać przy rozwiązywaniu problemów globalnych. Ale rządy pani jak i pani poprzedniczki wyłączając okres gdy w rządzeniu brała udział lewica to właśnie usilnie robily. Zdumiewa pominięcie Indii w przypadku calej Azji jak i Bangladeszu. Nie mamy żadnych szczegółów co do współpracy z państwami afrykańskimi na przykład RPA, Nigerią, czy Namibią. A w przypadku tego ostatniego państwa możemy jak w przypadku Botswany eksportować technologię obróbki diamentów. Nie nakreślono też perspektywy współpracy z państwami takimi jak Kazachstan, Turkmenistan, Mongolia.


Należy pamiętać, że nie we wszystkich obszarach interes UE i USA jest kompatybilny, dla Europy tak samo ważna jak stosunki euroatlantyckie są euroazjatyckie, oraz z państwami Afryki. Jednowymiarowość jest bardzo niepokojąca. Redukcja transatlantyzmu do USA pomijając Kanadę nie służy ani Polsce, ani Unii Europejskiej Pominęła pani też wielowymiarowy kształt bezpieczeństwa. Bez bazpiecznej Azji, Afryki nie ma bezpiecznej Europy. Schematyczne myślenie nacechowane europocentryzmem trzeba odrzucić, a nie umacniać. W expose niestety zapowiada pani jego wzmocnienie. Czy dbałość o dobre imię Polski to chowanie głowy w piasek w związku z gloryfikacją OUN i UPA?

Specjalną rolę w budowaniu zdolności obronnych państwa powinny odgrywać rodzime firmy, inne państwa mogą rolę ważną lub bardzo ważną. Jakie zakupy rząd planuje w najbliższym czasie. Martwi brak zapowiedzi wsparcia dla polskich firm w sprawie kontraktów zagranicznych i tym samym wkładu Polski w budowę bezpieczeństwa międzynarodowego





Mówi pani o rozwijaniu przełomowych innowacji technologicznych. Ale brak planów by skutecznie wdrażać to w życie. Nie mamy przecież zapowiedzi by ktoś miał koordynować działania choćby w procesie wsparcia dotyczącego prawa patentowego, komercjalizacji nowych wynalazków. Tutaj właściwa będzie współpraca na poziomie unijnym, tak z KE jak i państwami członkowskimi




W Polsce jest proste opodatkowanie osób pracujących. Problemem jest degresywny charakter tego opodatkowania, jeśli przyjrzymy się dochodowi rozporządzalnemu jaki zostanie obywatelom po zapłacie podatków. Czy rząd planuje wprowadzenie globalnego podatku od korporacji. Lub jakiekolwiek nowe formy opodatkowania?


W kwestii energetyki dużo na temat sztucznej inteligencji. Ale brak refleksji nad obiektywnymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości produkcji energii z wiatru i słońca w polskich warunkach, Co pani rozumie poprzez ,,czysty wodór’’?

Jakie programy nabywania nowych umiejętności przez obywateli rząd planuje i zamierza finansować, czy aby te nowe umiejętności nie powinny być włączane do programów nauczania na różnych etapach edukacji. System zachęt finansowych, w czym będzie się przejawiał i z czego będzie finansowany . Z kolejnych obniżek podatków, dywidend spółek skarbu państwa, rząd postara się o środki unijne, czy o pożyczki?



Procent PKB na służbę zdrowia w budżecie jak pani sama powiedziała zbyt niski, to efekt reformy pani poprzedniego gabinetu, nikogo innego, To co rok temu było tak zachwalane dziś już nie jest dobre. Więc może czas szybko wycofać się ze złej decyzji, nie przez kilka lat. Czas zrobić to już teraz i finansować na przykład leczenie tych chorób, które nie jest refundowane. A środki są zbierane poprzez fundacje i zbiórki internetowe




Jakie konkretne cele będą podlegały dodatkowemu finansowaniu? Czy na Fundusz Modernizacji Szpitali te środki będą wystarczające. Proszę rozwinąć jak fundusz będzie wyglądał. I czy zostanie wprowadzony ustawą.


Rząd zapowiada zachęty podatkowe dla firm oferujących pracownikom zwiększone zabezpieczenie medyczne i by przykryć kolejne pozbywanie się przez państwo zobowiązań do ochrony zdrowia obywateli proponuje, że część środków zostanie umieszczona w systemie publicznym. Ale zachęty podatkowe nie wiemy z czego będą sfinansowane i istnieje realne zagrożenie , że gdyby nie musieć wydawać pieniędzy na zachęty, a przeznaczyć je na ochronę zdrowia korzyści będą większe


.W jaki sposób będzie postępowała dalsza cyfryzacja służby zdrowia, co wniesie wymiernego dla poprawy jakości . Jak będzie wyglądała pomoc państwa w przypadku przekroczenia limitów, jak dużo środków zostanie zabezpieczonych na refundację?



Jakie zmiany w podstawach programowych nauczania planuje rząd w związku z zapowiadaną reformą poprzez wprowadzenie bonów. W czym będzie przejawiało się zwiększone zróżnicowanie szkół, czy będą jakieś mechanizmy kontrolne, by zróżnicowanie nie przejawiło się w dowolność w funkcjonowaniu placówek oświatowych. Czy rząd planuje zmiany w systemie egzaminów maturalnych i innych w następstwie zapowiadanej konkurencji i zróznicowania.


Wreszcie dochodzimy do tematyki energetycznej. Mamy kolejne zapowiedzi budowy farm wiatrowych, jakie działania w tym obszarze podejmie rząd by nie generowało to sprzeciwu lokalnych społeczności co do rozmieszczenia wiatraków. Polska w przeciwieństwie do np. Szwecji. Litwy ma mniejsze możliwości budowy takich farm w związku z gęstością zaludnienia. Możliwość takich inwestycji na Bałtyku również jest ograniczona. Nie można też polskiego wybrzeża zamienić w farmę wiatrową. Podobnie w przypadku fotowoltaiki. Na kształt prawa unijnego Polska ma wpływ i nie zawsze dostatecznie z możliwości jego kształtowania korzysta. Kluczowe nie jest w systemie energetycznym państwa rozproszenie, ale stabilna produkcja i dostawy. Nie obciążanie wytwórstwa z jednej strony nadmiernymi opłatami z drugiej wyścigiem na dotacje, Jakie elektrownie szczytowo pompowe będą budowane w kolejnych latach. Jakie jest stanowisko rządu w sprawie energetyki atomowej i miejsca węgla, różnego rodzaju w przemyśle i energii.

Brak jest informacji dotyczącej gospodarowania zasobami wodnymi, odsalania i retencji, czy rząd nie zamierza prowadzić polityki w tym obszarze?

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2033
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Aleksander Beski » 28 cze 2023, 2:16

Sławomir Dudek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,

w tym expose nie było ani zdania na temat inflacji, czy rząd ma konkretny plan na powstrzymanie dalszego zubożenia Polaków? Nie było też nic na temat podatku przychodowego, postulowanego przez pani współkoalicjantów, rząd będzie chciał wprowadzić czy jednak nie? Czy rząd zamierza coś zrobić w zakresie uproszczenia podatku dochodowego dla osób fizycznych, mających dochody spoza umowy o pracę? Jaki jest stosunek rządu do konsolidacji finansów publicznych, żeby było ukazane realne zadłużenie państwa, i ku jakiej polityce monetarno-fiskalnej rząd chce współpracować z Radą Polityki Pieniężnej?

Pani premier mówiła o wzroście wydatków do 4% PKB na ochronę zdrowia, i że, cytuję: "Przypiszemy do konkretnych celów w ramach ochrony zdrowia część dochodów z danin publicznych, nakładanych na produkty o udowodnionym szkodliwym działaniu na zdrowie". W związku z tym kolejne pytanie, czy rząd planuje podwyższyć akcyzę na alkohol i papierosy, oraz wprowadzić tak zwane podatki Pigou? Albo inaczej, czy rząd planuje wprowadzić podwyżki lub wprowadzenie nowych podatków? Do tego pani premier postuluje, że 30% przychodów z dodatkowych świadczeń ma trafić publicznych placówek ochrony zdrowia, czy nie kłoci się to z ideą Kohn-Care, że dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne także szło na wybrany Fundusz Zdrowia, w tym również prywatny?

Dziękuję.

Marek Śliboda
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
w kwestii polityki transportowej, jaką rząd zamierza prowadzić politykę w zakresie finansowania budowy autostrad, będą na to przeznaczone większe środki z budżetu państwa niż na rozwój linii kolejowych, czy na odwrót? Czy rząd zamierza podjąć działania mające na celu dopuszczenie prywatnych przewoźników na polskie tory? Jakie rząd będzie miał podejście do płacy minimalnej oraz do ewentualnej prywatyzacji spółek skarbu państwa? W expose nie było nic o kulturze. Jaką rząd chce prowadzić politykę kulturalną, w tym w zakresie praw autorskich, oraz co pani premier na myśli, że sport zawodowy będzie ważnym priorytetem?

Dziękuję.

Szymon Hołownia
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
jakie będzie podejście rządu w zakresie polityki mieszkalnej, czy nacisk będzie podstawiony na to, że Polacy mają mieć nowe mieszkania na własność, czy na wynajem? Jaki jest stosunek rządu do pomysłu budowy mieszkań dla bezdomnych, i jaką politykę w zakresie emerytur zamierza prowadzić rząd?

Dziękuję.

Weronika Michalak
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
czy rząd będzie chciał sprywatyzować spółki węglowe i kopalnie? Jaki jest stosunek rządu do energetyki jądrowej? Czy rząd popiera obecny system dopłat, w tym Wspólną Politykę Rolną, i czy rząd planuje dążyć do wejścia w życie koncepcji smart villages?

Dziękuję.


Iga Kazimierczyk
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
jaki rząd ma założenia w zakresie finansowania edukacji, szczególnie mam na myśli subwencję oświatową dla samorządów, jaki jest stosunek rządu do Karty Nauczyciela, i czy powołany zostanie jakiś organ społeczny, który będzie doradzał Ministerstwu Edukacji, i jaką rząd ma wizję uczelni wyższych?

Dziękuję.

Leszek Sykulski
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
w jakim kierunku powinna podążać Unia Europejska? Czy rząd popiera wejście do strefy euro? Czy rząd na arenie unijnej będzie lobbować za nowymi umowami handlowymi? Jakie rząd przejmuje założenia w zakresie wojsk cybernetycznych, czy rząd popiera wydzielenie wydatków na emerytury dla żołnierzy z działu obrona narodowa, i czy popiera stworzenie organów doradczych i sztabowych dla Rady Ministrów?

Dziękuję.


Sylwia Gregorczyk-Abram
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,
jakie rząd ma stanowisko w kwestiach światopoglądowych, przede wszystkim w zakresie konstytucyjnej definicji rodziny, czy rząd nadal drąży do legalizacji, podkreślę to jeszcze raz, legalizacji marihuany, oraz co z planami zmian w zakresie więziennictwa i socjalizacji?

Dziękuję.


Grzegorz Ufniarz

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani premier,

czy rząd panuje zlikwidować stanowisko wojewodów, czy rząd planuje wprowadzić rozwiązania zwiększające partycypację obywateli, jak obniżenie progu podpisów pod referendum na żądanie, umożliwienie zbierania podpisów pod referendami i komitentami wyborczymi drogą internetową, czy ogólnopolskie panele obywatelskie? Czy rząd planuje wdrożenie nowoczesnych metod zarządzania, jak to się dzieje w niektórych samorządach? I skąd tak duża ilość ministerstw?

Dziękuję.
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Nikodem Kepp
Posty: 565
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:33

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Nikodem Kepp » 28 cze 2023, 10:28

Og: Proszę nie zamykać do jutra.

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 29 cze 2023, 15:26

og: muszę ogarnąć kilka ważnych spraw w realu, proszę o cierpliwość, przedłużam do jutra jakby co
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 30 cze 2023, 13:28

Na mównicę wraca premier Fornero-Piotrowska:
Obrazek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Pani premier Novak,

Rząd będzie prowadził wielowektorową politykę zagraniczną. W expose nie określiliśmy też szczegółowych planów współpracy na przykład z Białorusią, Filipinami czy Nową Zelandią. Z racji formuły prezentujemy tylko główne cele polityki zagranicznej, a nie szczegółowe plany w odniesieniu do blisko 200 państw świata. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat Polska była uzależniona od Chin jeżeli chodzi o import produktów - w ostatnich latach udało nam się odwrócić ten trend, wzmacniając stosunki gospodarcze z innymi krajami w rejonie Azji i Pacyfiku, a także w Unii Europejskiej. Zwiększyła się wymiana handlowa naszego kraju z Niemcami, Hiszpanią, Austrią, Rumunią, Finlandią i Szwecją. Dodatkowe umowy handlowe zostały zawarte także z państwami azjatyckimi - Japonią, Koreą Południową, Tajlandią, Indonezją, Malezją i Tajwanem, państwami Ameryki Południowej - Chile, Argentyną, Kolumbią i Brazylią, a także z państwami afrykańskimi - Senegalem, Botswaną, Nigerią, Nigrem, Togo i Rwandą. Stany Zjednoczone pozostają dla nas jednym z kluczowych rynków, a ważnym partnerem gospodarczym Polski w ostatnich latach stała się Rosja.

Stanowczo i jednoznacznie będziemy sprzeciwiać się próbom gloryfikacji sprawców wszelkich zbrodni. MSZ podejmie stosowne działania dyplomatyczne we współpracy z władzami Ukrainy, aby wyjaśnić ich oficjalne stanowisko w sprawie słów prezesa ukraińskiego IPN. Będziemy dążyć do załatwienia od dawna oczekiwanych przez Polskę spraw w stosunkach z Ukrainą, w tym godnego upamiętnienia naszych ofiar.

Wydatki na obronę narodową wynoszą obecnie 2% PKB, kwotę zalecaną przez Sojusz Północnoatlantycki. Będziemy zwiększać fundusze przeznaczane na ten sektor, aby zrealizować potrzeby zbrojeniowe wynikające ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Przy wyborze dostawców będziemy preferować rodzime firmy, aby umacniać nasze samodzielne możliwości w przemyśle obronnym. W polityce zagranicznej nadal będziemy stawiać na przyjazne relacje i otwieranie nowych kierunków ekspansji dla polskich firm, w tym także tych z sektora zbrojeniowego.

Sztuczna inteligencja to jedno z najważniejszych zastosowań gospodarki opartej na danych, a znaczna ich część pochodzić będzie z przemysłu, przedsiębiorstw i sektora publicznego oraz będzie przechowywana w różnych systemach, w szczególności w urządzeniach obliczeniowych pracujących na obrzeżach sieci. Niezbędne jest stworzenie otwartych ram innowacji AI, których filarami będą: zgodność z prawem, zasady etyczne godnej zaufania sztucznej inteligencji, solidność technologiczna i odporność na cyberzagrożenia, ale także wolność innowacji oraz wsparcie dla autonomii i kreatywności ludzi i kooperacji przedsiębiorców i nauki.

W sferze podatkowej w planach rządu jest wprowadzenie prostego podatku przychodowego na niskim poziomie. Danina miałaby funkcjonować zamiast podatku dochodowego CIT. Tak jak powiedziała, wprowadzimy prostsze i niższe opodatkowanie osób pracujących. Przez czysty wodór mam na myśli zielony wodór, czyli wodór otrzymywany w procesie wykorzystującym energię z OZE w sposób zgodny z unijną strategią na rzecz Europy neutralnej dla klimatu.

Ludzie to wyjątkowy kapitał organizacji, wart szczególnych zabiegów, zaś inwestycja w "zasoby ludzkie" mimo, że z reguły kosztowna, jest wysoce opłacalna. Rozwój kadr obejmuje wszystkie działania podejmowane w organizacji, których zadaniem jest wspieranie i realizacja procesu doskonalenia kwalifikacji i motywacji pracowników. Będziemy realizować kompleksowy programem wsparcia w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Zachęty będą finansowane zarówno ze środków z budżetu państwa, jak i z funduszy Unii Europejskiej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, czy szerzej Zjednoczona Lewica, którą pani reprezentuje i z ramienia której pełniła pani stanowiska premiera, wicepremiera i ministra skarbu i energii, rządził czy współrządził w latach 2026-2031 i nic nie zrobił w kwestii zwiększenia budżetowych środków na ochronę zdrowia. W ciągu ostatnich kilku lat to ogromne niedopatrzenie jest systematycznie naprawiane - finansowanie ochrony zdrowia wzrosło z 0,5% PKB w 2031 do 1,75% PKB w tym roku i będzie rosnąć skokowo w dalszym ciągu. Dzięki powołaniu Funduszu Modernizacji Szpitali zapewnione zostaną środki finansowe na wsparcie rozwoju sektora szpitalnictwa oraz wspieranie procesów rozwojowych oraz naprawczo-rozwojowych podmiotów szpitalnych. Wspierane będą również inwestycje w tych podmiotach dzięki działaniom na rzecz poprawy efektywności i jakości usług w obszarze szpitalnictwa.

Dzięki cyfryzacji system ochrony zdrowia udoskonala się z roku na rok. Co więcej, dzięki funduszom unijnym i wdrożonym innowacjom, polskiego pacjenta czekają same korzyści. Aby system opieki zdrowotnej działał sprawnie, konieczny jest ciągły i szybki dostęp do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Korzystanie z nowoczesnych technologii ma przede wszystkim służyć społeczeństwu. Dostęp do tzw. eZdrowia jest jednym z kluczowych czynników, które będą miały wpływ na jakość usług ochrony zdrowia w Polsce. Na cyfryzacji skorzysta także przeciętny pacjent. Jego dane osobowe i historie chorobowe, a także wszystkie inne wrażliwe dane medyczne są znacznie lepiej kontrolowane, a przy tym bezpieczniejsze. Sam dostęp do tych plików stanie się prostszy i będzie przebiegał sprawniej. Łatwiejsze będzie również uzyskanie informacji, która jest niezbędna do realizacji świadczenia zdrowotnego. Personel medyczny zyska lepszy dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta, co przełoży się na jakość i szybkość leczenia. Zmniejszą się także bariery technologiczne związane z wymianą dokumentacji medycznej. Dzięki postępowi w ramach cyfryzacji poprawi się jakość, kompletność i czytelność dokumentacji medycznej. Ponadto polepszy się współpraca między wieloma sektorami ochrony zdrowia.

W związku z wprowadzeniem bonu edukacyjnego szkoły byłyby prowadzone przez stowarzyszenia nauczycielskie, czy rodzicielskie. Program nauczania będzie ramowy, ustalone zostaną także minimalne standardy dla takich szkół. Przeprowadzimy szerokie konsultacje ze środowiskami nauczycielskimi, naukowymi i rodzicielskimi przed wprowadzeniem tej reformy, aby wypracować jej jak najlepszy model, także jeżeli chodzi o matury.

W obszarze energetyki zainwestujemy w rozproszoną energię atomową, wprowadzając jednocześnie jasne przepisy odnośnie utylizacji lub recyklingu odpadów radioaktywnych. Stworzymy również ramy prawne oraz wsparcia instytucjonalnego dla łatwiejszego tworzenie spółdzielni energetycznych i tzw. wirtualnych elektrowni. Rozwiniemy długofalowe programy wsparcia finansowego dla produkcji energii elektrycznej przez indywidualnych producentów, ze szczególnym uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych. Weźmiemy również większy udział we wspólnym unijnym rynku energii poprzez rozwój i rozbudowę międzykrajowych połączeń elektroenergetycznych, umożliwiających zarówno eksport, jak i import energii elektrycznej w zależności od warunków.

Aby ograniczyć ryzyko powodziowe oraz złagodzić skutki suszy opracowany zostanie program przeciwdziałania niedoborowi wody. Program będzie zakładał połączenie wszelkich dostępnych metod retencjonowania wody: retencję dużą, małą, sztuczną, naturalną oraz meliorację. Efektami programu będą: wzrost objętości retencjonowanej wody, wzrost pojemności obiektów małej retencji, łagodzenie skutków suszy ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i obszarów leśnych, zmniejszenie ryzyka powodziowego, w tym związanego z tzw. powodziami błyskawicznymi na terenach zurbanizowanych, przywrócenie lub poprawa warunków energetycznego wykorzystania wód, zwiększenie udziału lokalnych i regionalnych przedsięwzięć dotyczących tworzenia retencji wodnej, zwiększenie społecznej świadomości problemu zmniejszających się zasobów wód i potrzeby ich retencjonowania, poprawa warunków rolniczego wykorzystania wód, wzmocnienie ekosystemów powstałych lub utrzymanych w wyniku stosowania retencjonowania wód, poprawa klasy i stabilności warunków żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych oraz poprawa walorów krajobrazowych obszarów związanych z wodami.

Panie pośle Dudek,

w związku z wysoką inflacją polskie państwo powinno w większym stopniu działać na rzecz upraszczania warunków prowadzenia biznesu. Uczynienie z Polski kraju o przyjaznym dla firm środowisku prawnym jest też konieczne, by przyciągać nowe inwestycje zagraniczne. Tak jak mówiłam przed chwilą, odpowiadając pani premier Novak, rząd planuje zastąpienie podatku dochodowego CIT prostym podatkiem przychodowym na niskim poziomie. Uprościmy również przepisy dotyczące działalności gospodarczej i zmniejszymy ich liczbę. Zapewnimy szybsze rozliczanie VAT, zmniejszymy ZUS dla najmniejszych firm, uprościmy stawki ryczałtowe oraz wprowadzimy na minimalne obowiązki księgowe. Planujemy przegląd i uporządkowanie polskiego systemu podatkowego. Zamierzamy także wydłużyć funkcjonowanie zerowego podatku VAT nad żywność.

Panie pośle Śliboda,

w dalszym ciągu ministerstwo infrastruktury w równym stopniu będzie inwestować zarówno w rozwój sieci dróg krajowych i autostrad, jak i rozwój nowych połączeń kolejowych. W Polsce funkcjonują prywatni przewoźnicy kolejowi. Można tutaj wymienić np. Arrivę, świadczącą usługi na terenach województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Chcemy, aby powszechna aktywność fizyczna stała się jednym z filarów życia społecznego w Polsce, dlatego dążymy do wzmocnienia współpracy ze wszystkimi partnerami – samorządami, organizacjami pozarządowymi i urzędami administracji publicznej. Będziemy w większym stopniu inwestować w sport zawodowy.

Panie pośle Hołownia,

w ostatnich latach z budżetu państwa przeznaczone zostały rekordowe środki na budowę nowych mieszkań. Oczywiście będziemy kontynuować tą politykę budowy mieszkań, tworząc zarówno programy mieszkań na wynajem, zwracając szczególną uwagę na osoby młode, wchodzące na rynek pracy i rozpoczynające samodzielne życie. Będziemy również remontować pustostany, które następnie będą przeznaczane na mieszkania komunalne. Zwolnimy ze wszystkich podatków i składek osoby, które po ukończeniu wieku emerytalnego pozostaną na rynku pracy i nie zdecydują się na pobieranie emerytury. Trzeba również dać dojrzałym przedsiębiorcom, prowadzącym działalność ponad 3 lata, prawo zawieszenia na okres do 5 lat płacenia składek emerytalnych, oprócz składek zdrowotnych, pod warunkiem obowiązku uzupełnienia kapitału emerytalnego większą składką w okresie późniejszym.

Pani poseł Michalak,

będziemy kompleksowo traktować proces zamykania kopalń i przekształcania regionów pokopalnianych. Dla samorządów przeznaczymy środki na zagospodarowanie terenów powydobywczych, dostosowanie infrastruktury do nowych potrzeb społeczności lokalnych, środki osłonowe oraz programy przekwalifikowania dla byłych górników. Tak jak odpowiadałam przed chwilą pani premier Novak, rząd zainwestuje w rozproszoną energię atomową. Inteligentne wioski to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.

Pani poseł Kazimierczyk,

subwencja oświatowa dla jednostek samorządu terytorialnego w ostatnich latach dynamicznie rośnie. Tak jak odpowiadałam premier Novak, w zakresie edukacji rząd wprowadzenie bonu edukacyjnego i szerokie konsultacje ze środowiskami nauczycielskimi, naukowymi i rodzicielskimi. Nie będziemy powoływać nowego organu przy ministerstwie edukacji i nauki.

Panie pośle Sykulski,

to bardzo ogólne pytania. Wejście do strefy Euro to bardzo poważna decyzja, do której potrzebna jest zmiana konstytucji i konsensus elit politycznych. Polska jest objęta obowiązkiem przystąpienia do strefy euro tak, jak wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, więc powinniśmy do tego dążyć. Opowiadamy się za nawiązywaniem nowych umów handlowych z państwami spoza Unii Europejskiej.Wojska cybernetyczne już dziś stają się jednym z najważniejszych ogniw systemu bezpieczeństwa państwa. Potrzebna jest wielowymiarowa współpraca instytucji publicznych z Siłami Zbrojnymi w celu zapewnienia ochrony przed cyberatakami. Dlatego w ramach rosnącego budżetu obrony narodowej będziemy zwiększać finansowanie cyberwojsk, aby możliwe było ściągnięcie najlepszych ekspertów od cybersecurity. Ważną rolę w tym zakresie widzimy też dla Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach których chcemy powołać komponent cyberwojsk. Wydzielenie wydatków na emerytury dla żołnierzy z działu obrona narodowa nie jest planowane. Nie widzimy potrzeby przebudowy instytucji publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Takie role w obecnych strukturach pełnią RBN i BBN, a budowanie kolejnych organów byłoby dublowaniem ich kompetencji.

Pani poseł Gregorczyk-Abram,

popieramy zapisy naszej Konstytucji. Ponad to chciałabym po raz kolejny przypomnieć, że rząd nie posiada inicjatywy zmiany Konstytucji. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Król. Tak jak w poprzedniej kadencji, sprawy światopoglądowe nie znalazły się w agendzie rządu. W najbliższej kadencji zmiany w zakresie dostępności marihuany nie będą priorytetem rządu. Rząd planuje zmiany w więziennictwie, wprowadzając przepisy według których osoby skazane, które odbywają karę pozbawienia wolności, będą mogły pracować na terenie danej jednostki penitencjarnej i odpracowywać w ten sposób niespłacone przez nich grzywny oraz umożliwiające szybkie włączanie osadzonych do akcji związanych np. z usuwaniem klęsk żywiołowych.

Panie pośle Ufniarz,

w obecnie obowiązującym stanie prawnym Polski wojewoda jest przedstawicielem Rady Ministrów w województwie i zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Powinniśmy jednak dążyć do ograniczenia jego kompetencji na rzecz wybieralnych władz wojewódzkich. Rząd jak najbardziej opowiada się również za zwiększaniem partycypacji obywatelskiej, w tym obszarze będzie działał pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Adam Szłapka. Wydzielenia i szczególnej uwagi rządu potrzebowały niektóre działy, na których w większym stopniu skupimy się w tej kadencji, jak budownictwo i mieszkalnictwo czy sport i turystyka. Z kolei stanowisko pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zostało utworzone w celu przekazania jednemu ministrowi kompetencji w tym zakresie, które uwzględniają między innymi nadzór nad operatorami infrastruktury energetycznej, gazowej oraz naftowej.

Dziękuję.
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 30 cze 2023, 14:29

Marszałek Popowska:

Dziękuję, wypowiedź pani premier byłą ostatnią. Przechodzimy do głosowania. Kto jest za udzieleniem rządowi Marty Fornero-Piotrowskiej wotum zaufania zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: 32h
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 2144
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Expose premier Marty Fornero-Piotrowskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 30 cze 2023, 14:29

za
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)


Wróć do „Sejm IV RP VI kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości