[Naprzód!] o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne".

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

[Naprzód!] o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne".

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 08 cze 2022, 15:18

Niniejszy do wprowadzenia pod obrady Sejmu potrzebuje 10 podpisów. 3 są już posłów od N! więc zostaje ich 7 do złożenia.
USTAWA

z dnia... na bazie ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r.

o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne".

Art.  1. 

1. Dotychczasowe jednostki takie jak Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A, Polska Agencja Prasowa S.A oraz oddziały terenowe dwóch pierwszych spółek  przekształca się w Komitet do Spraw Publicznej Prasy, Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne", zwany w dalszym ciągu "Komitetem".

2. Komitet działa przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Radzie Mediów Narodowych i jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach radiofonii i telewizji dla powszechnego odbioru.

3. Komitet podlega nadzorowi Rady Mediów Narodowych która to ma uprawnienia decyzyjnie a także doradcze i uzupełniające.

4. Rada Mediów Narodowych powoływana jest na okres 5 lat spośród pracowników mediów publicznch w proporcjach po 2 osoby na daną część mediów publicznych - prasową, radiową i telewizyjną. Wyboru członków dokonuje początkowo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji a następnie Rada Mediów Narodowych kończącej się kadencji.

5. Członkowie Rady Mediów Narodowych nie mogą w żaden sposób być powiązani z partiami politycznymi zaś Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych kończącej się kadencji wybierając członków Rady Mediów Narodowych również muszą stosować ten warunek.

6. Jednostka publicznej radiofonii i telewizji działają wyłącznie w formie komercyjnej spółki akcyjnej., zwanej dalej "spółką"

7. Terenowe oddziały spółki Komitetu do Spraw Publicznej Prasy, Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne" mają swoje siedziby w: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz innych miastach będących siedzibą nowoutworzonych województw.

8. Do spółki określonej w niniejszej ustawie stosuje się, z zastrzeżeniem art 27-30 ustawy, przepisy Kodeksu spółek handlowych.

9. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w porozumieniu z Przewodniczącym Krajowej Rady, dokonuje, w drodze decyzji, rezerwacji częstotliwości niezbędnych do wykonywania ustawowych zadań przez spółki oraz określa warunki wykorzystania tych częstotliwości. Do dokonywania, wprowadzania zmian lub cofania rezerwacji częstotliwości stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

10. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w porozumieniu z Przewodniczącym Krajowej Rady, zapewnia dla spółek tworzących i rozpowszechniających:
1) ogólnokrajowe programy telewizyjne – częstotliwości niezbędne do pokrycia kraju zasięgiem odbioru programów, o których mowa w art. 26 forma prawna telewizji publicznej i radiofonii publicznej ust. 2 pkt 1 i 4;
2) ogólnokrajowe programy radiowe – częstotliwości niezbędne do pokrycia kraju zasięgiem odbioru programu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego oraz częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania programów radiowych dla odbiorców za granicą, a także częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania programów określonych w karcie powinności;

3) regionalne programy telewizyjne – częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania regionalnych programów telewizyjnych, w tym programów określonych w karcie powinności;

4) regionalne programy radiowe – częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania regionalnych programów radiowych, w tym programów określonych w karcie powinności.

11. Program TV Polonia jest rozpowszechniany w sposób rozsiewczy satelitarny z moźliwością poszerzenia emisji o sposób rozsiewczy, naziemny.

12. Do rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną lub rozsiewczą satelitarną, stosuje się art. 115 informacje zawarte w rezerwacji częstotliwości ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne.


Art.  2. 
1 Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:

1) ustalanie wytycznych rozwojowych publicznej radiofonii i telewizji dla powszechnego odbioru w zakresie programowym i organizacyjnym oraz - w porozumieniu z Ministrem Łączności - w zakresie technicznym,

2) tworzenie i przekazywanie do powszechnego odbioru w kraju i za granicą publicznych radiofonicznych i telewizyjnych programów - informacyjnych, politycznych, muzycznych, literackich, oświatowych i innych - na zasadach wyłączności,

3) prowadzenie inwestycji w zakresie budowy i rozbudowy na zasadach wyłączności rozgłośni radiofonicznych i telewizyjnych dla powszechnego odbioru,

4) eksploatacja na zasadach wyłączności rozgłośni radiofonicznych i telewizyjnych dla powszechnego odbioru,

5) popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej i działalności oświatowej w dziedzinie radiofonii i telewizji - w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,

6) prowadzenie międzynarodowej współpracy w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz reprezentowanie na terenie międzynarodowym polskiej radiofonii i telewizji,

7) opracowywanie i przedstawianie właściwym organom państwowym wniosków w sprawach planów produkcyjnych odbiorników i technicznych urządzeń nadawczych radiowych i telewizyjnych, organizacji punktów sprzedaży i naprawy odbiorników.

2. Stosuje się Ustawę z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w części dotyczącej mediów publicznych tj. art. 21 - 32 z wyjątkiem art. 26 którego to treść w zmienionej formie stanowi art. 1 niniejszej ustawy.



Art.  3.
1.  Za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych pobiera się opłaty w wysokości określonej przez Komitet.

2. Komitet może przyznać określonym osobom, grupom osób lub instytucjom zniżki lub zwolnienia od opłat.

3. W razie stwierdzenia używania nie zarejestrowanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych pobiera się opłaty za faktyczny czas ich używania, nie mniej jednak niż za jeden kwartał.

4. Za zwłokę w uiszczaniu opłat oraz używanie nie zarejestrowanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych pobiera się kary pieniężne. Wysokość kar pieniężnych określa w drodze rozporządzenia Rada Mediów Narodowych..

5. Opłaty i kary pieniężne pobierają organy wyznaczone przez Radę Mediów Narodowych i przekazują je na rzecz Komitetu po potrąceniu umownego wynagrodzenia za te usługi.

Art.  4. 

1. W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego oraz członkowie powoływani spośród pracowników Komitetu na stanowiskach kierowniczych oraz spośród przedstawicieli zainteresowanych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej określonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Mediów Narodowych.

2.  Przewodniczącego Komitetu powołuje Rada Mediów Narodowych..

3. Zastępców Przewodniczącego oraz członków powołuje Rada Medów Narodowych na wniosek Przewodniczącego Komitetu.

4. Członkowie Komitetu nie mogą być powiązani w żaden sposób z partiami politycznymi.

Art.  5.

1.  Organami zarządzającymi i wykonawczymi Komitetu są:
1) Prezydium,
2) Przewodniczący.

2.  Przy Komitecie działają: Rada Programowa i Rada Naukowo-Techniczna, jako organy doradcze i opiniodawcze Komitetu.
3. Tryb pracy Komitetu, skład i zakres działania organów Komitetu oraz jego aparatu wykonawczego określi statut nadany przez Radę Mediów Narodowych.

Art.  5. 
1. Tworzona przez komitet spółka akcyjna może decyzją jej przewodniczącego nosić inną nazwę niż ta przedstawiona w ustawie tj. Polskie Media Publiczne. Przykładowymi nazwami alternatywnymi w tym przypadku mogą być Polska Radio-Telewizja badź Radio-Telewizja Polska. Po zmianie nazwy przepisy niniejszej ustawy automatycznie odnoszą się do niej.
2. Uchyla się art. 26 i art. 70 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji.
3. Określenia „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna”, i  "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" odnoszą się do Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne".
4. Możliwe jest utworzenie spółki zależnej Polskie Media Regionalne (mogącej funkcjonowac też pod inna nazwą) odpowiedzialnej za oddziały terenowe publicznej prasy, radia i telewizji. Stosuje ona zapisy niniejszej ustawy tak jak spółka-matka i może mieć osobny od niej komitet.

Art.  6. 
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Aleksandra Szyszka (Naprzód!)
Uzasadnienie:
Niniejsza ustawa przekształca polskie media publiczne w jednolite jednostki na podobny kształt co w krajach zachodnich. Przykładami są tutaj chociażby niniejsze media publiczne:
RTÉ - Irlandia
RTVS - Słowacja
YLE - Finlandia
NRK - Norwegia
ORF - Austria
BBC - Wielka Brytania
ERT - Grecja
LRT - Litwa
RTP - Portugalia
RAI - Włochy
TRT - Turcja
RTS - Serbia
MRT - Północna Macedonia
HRT - Chorwacja
W wspomnianych krajach radio jest w jednej spółce z telewizją i tak też będzie w przypadku polskich mediów publicznych.
Koszt wejścia ustawy w życie stanowić będzie część budzetu mediów publicznych. Pójdzie on na zmianę identyfikacji nadawców. Wstępne koszty w tej materii szacowane są do 2,5 miliona złotych w jednym roku i 0 złotych w kolejnych.
Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie także negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [Naprzód!] o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Media Publiczne".

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 21 lip 2022, 15:26

W dniu dzisiejszym niniejszy projekt został poprawiony i rozbudowany.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!


Wróć do „Laska Marszałkowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron