Strona 1 z 1
Ministerstwo Skarbu i Energii- działania
: 16 wrz 2018, 20:20
autor: Laura
[code][/code]
Minister Laura Novak
Sekretarz stanu ds. energii - Urszula Pasławska
Podsekretarz stanu ds. Skarbu Państwa- Anna Dyląg
Re: Ministerstwo Skarbu i Energii- działania
: 16 wrz 2018, 20:57
autor: Laura
Minister Laura Novak o działaniach na rzecz odmetanowienia węgla
Dziś doszło do podpisania umowy pomiędzy czterema energetycznymi podmiotami, które będą aktywne w działaniach na rzecz odmetanowienia węgla do konsorcjum Geo Metan przystąpiły, od kwietnia dołączy Energia Górnośląska. Jak mówi minister Laura Novak '' Podejmujemy skoordynowane działania na rzecz odmetanowieniai węgla. Trzy podstawowe cele to poprawa bezpieczeństwa w kopalniach i wykorzystanie metanu jako paliwa, .Optymalne wykorzystanie metanu jako surowca przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego w regionach, pozwoli na osiągnięcie zysku finansowego. Odmetanowienie węgla w wielu kopalniach pozwoli też na ich niegórnicze wykorzystanie, czy też ewentualne wykorzystanie jako magazynów energii, takie rozwiązanie również jest analizowane przez PGE oraz Ministerstwo Skarbu i Energii. Pierwsze prace związane z odmatanowieniem prowadzono w 2013 roku. W roku 2027 rozpoczęły się się prace w nieczynnej kopalni w Gilowicach , a w 2028 kolejne. Pierwszy prąd z metanu powinien zostać uzyskany w 2029 roku.
Trwają intensywne prace badawcze nad pozyskaniem metanu z węgla i zgazowaniu węgla w złożu.Badania pozwolą ocenić możliwości i efektywność wdrożenia takich rozwiązań Ewentualna opłacalość przełoży się na efektywniejsze wykorzystanie węgla i metanu.
Laura Novak
Re: Ministerstwo Skarbu i Energii- działania
: 16 paź 2018, 22:23
autor: Laura
Będzie kopalnia potasu na Pomorzu
Ministerstwo Skarbu i Energii potwierdziło, że w okolicach Pucka zostanie wybudowana kopalnia potasu. 80 % udziałów będzie posiadał KGHM Polska Miedź, 15 grupa Azoty, a 5 samorząd województwa. Dzięki wydobyciu soli potasowo magnezowych Azoty uzyskają dostęp do surowca ze złóż krajowych, co w sposób znaczący wpłynie na zaspokojenie zapotrzebowania. Pozwoli również zwiększyć produkcję. Koszt inwestycji to około mld złotych. Wartość złóż wynosi ponad 6 miliardów. Inwestycja zostanie sfinansowana z bieżących zysków osiąganych przez KGHM i Azoty.
Wydobycie rozpocznie się za około 15 miesięcy.
Re: Ministerstwo Skarbu i Energii- działania
: 25 paź 2018, 21:38
autor: Laura
Polska w Arktyce- delegacja rządu RP z wizytą w arktycznej części państw skandynawskich
Wicepremier Laura Novak (MSiE) przewodniczyła delegacji rządu podczas wizyt w Danii, Norwegii, Szwecji.Czterodniowa robocza wizyta była związana z realizacją programu Go Arctic. Na Grenlandii (terytorium zależne Danii) zapowiedziano, że od marca 2029 ruszy eksploatacja złoża molibdenu- Malmbjerg , którego właścicielem jest KGHM. Zasoby wynoszą 113 mln 250 tys. ton, roczne zostanie wydobyte około 4.5 % całości. Co wydatnie wzmocni KGHM jako producenta molibdenu Potwierdzono, że KGHM jest zainteresowany poszukiwaniem również złóż innych metali na Grenlandii. Rozmowy na ten temat prowadziła minister Novak z duńskim odpowiednikiem. W Norwegii poinformowano, że Polska (PGNiG i spółki zależne rozpoczynają eksploatację złóż Skogul i Aerflog (12% udziału PGNiG). Złoże Yme ruszy po roku 2032.Potwierdzono też powrót RP na złoże Storklakken na początku lat trzydziestych. Minister Novak rozmawiała o możliwościach dostaw sprzętu wydobywczego na morzu, który planują produkować polskie stocznie. Podtrzymano możliwość dalszych prac poszukiwawczych złóż gazu. Rozmawiano też o wspólnych polsko - norweskich inwestycjach w regionie Svalbardu (prawdopodobnie zostanie wybudowana wspólna kopalnia miedzi.Wiceminister ds. energii Urszula Pasławska prowadziła rozmowy o współpracy w obszarze morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W Szwecji o udziale polskich firm w budowaniu infrastruktury w drodze do szwedzkiej części Arktyki, przedstawiciel ministerstwa rolnictwa zachęcał do inwestowania polskich rolników. Minister Spraw Zagranicznych prowadziła rozmowy na temat współpracy naukowej, zwiększenia polskiej obecności w Arktyce , gospodarczych i naukowych i dalszych kierunków rozwoju współpracy Polski z państwami skandynawskimi