Strona 1 z 1

[Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 13 lis 2022, 15:55
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Pomaska:

Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, panią minister Julię Rokicką.

Ustawa
z dnia ... 2032 roku
o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym


Art. 1. W ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym po art. 49 dodaje się art. 49a w brzmieniu:
"Art. 49a. Osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny".
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Uzasadnienie
Sprawozdawca: Julia Rokicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Transportu i Gospodarki Morskiej

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Celem projektowanej ustawy jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób wykonujących przewozy osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi. W praktyce zdarzają się ataki ze strony pasażerów lub osób postronnych na kierowców (motorniczych, maszynistów, inne osoby) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym: zarówno fizyczne, jak i werbalne. Z tego powodu w ocenie projektodawców bezpieczeństwo tych osób, biorąc pod uwagę społeczne znaczenie wykonywanych przez nie zadań, wymaga szczególnej ochrony prawnej. Stanowi ono bowiem istotny czynnik gwarantujący prawidłowość i ciągłość świadczenia usług z zakresu publicznego transportu zbiorowego. Dodatkowo, projektodawca dąży do wzmocnienia poczucia godności zawodowej po stronie kierowców (motorniczych, maszynistów, innych osób) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym.

W obowiązującym stanie prawnym osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi nie korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Nie mieści się bowiem w pojęciu funkcjonariusza publicznego, o którym mowa w art. 115 § 13 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, a w przepisach szczególnych brakuje przepisu deklarującego, że osoby takie korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

Projekt przewiduje, że osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej stanie się m.in. nietykalność cielesna kierowców (motorniczych, maszynistów, innych osób) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym, ich życie i zdrowie, godność osobista, a także – prawidłowość prowadzonych przez nich czynności oraz szacunek dla realizowanych przez nich zadań. W rezultacie na szkodę kierowców wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym będą mogły być popełnione m.in. przestępstwa naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego (art. 222 § 1 Kodeksu karnego), czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223 § 1 Kodeksu karnego) czy znieważenia funkcjonariusza publicznego (art. 226 § 1 Kodeksu karnego). W ten sposób zaostrzona zostanie odpowiedzialność karna osób, które dopuszczają się zamachów na kierowców (motorniczych, maszynistów, inne osoby) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym podczas wykonywania tych przewozów i w związku z nimi.

Wejście w życie projektu wywoła pożądane skutki społeczne. W ten sposób zwiększy się poczucie bezpieczeństwa kierowców (motorniczych, maszynistów, innych osób) wykonujących przewozy w publicznym transporcie zbiorowym oraz wzmocnione zostanie ich poczucie godności zawodowej. Projektowana ustawa nie będzie oddziaływać na siły popytu i podaży na rynku usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Wejście w życie projektu nie spowoduje zmian w dochodach i wydatkach budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Nie wymaga więc dodatkowych źródeł finansowania. Projektowana ustawa wzmocni ochronę prawnokarną wykonywania zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego.

Projektowana ustawa nie jest objęta prawem Unii Europejskiej i nie wymaga notyfikacji do właściwych instytucji unijnych, nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.


og: 48h

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 16 lis 2022, 12:26
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Pomaska:

Przechodzimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem ustawy zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: 48h

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 16 lis 2022, 12:26
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 16 lis 2022, 23:59
autor: Aleksander Beski
Przeciw

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 18 lis 2022, 22:46
autor: Katarzyna Kajkowska
Za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 19 lis 2022, 15:36
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Pomaska:

Zamykam głosowanie, proszę o podanie wyników.

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

: 19 lis 2022, 18:08
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Głosowało 237 posłów.

Za 143
Przeciw 69
Wstrzymało się 25

Sejm ustawę przyjął.