Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, panią minister Idę Franiak-Pietrygę.
Ustawa
z dnia ... 2031 roku
o zmianie ustawy o działalności leczniczej
Art. 1. W ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w art. 99 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „Pracownikom zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości:”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2032 r.
Uzasadnienie
Sprawozdawca: Ida Franiak-Pietryga, Minister Zdrowia i Sportu
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
W obecnym stanie prawnym dodatek za pracę w systemie zmianowym w porze nocnej oraz w niedziele i święta przysługuje przedstawicielom i przedstawicielkom zawodów medycznych. A nie są to jedyni pracownicy i pracownice, którzy pracują w takim systemie by zabezpieczyć funkcjonowanie ochrony zdrowia - w ten sam sposób pracują przedstawiciele i przedstawicielki zawodów niemedycznych, pracownicy działalności podstawowej w tym zwłaszcza obsługujący oddziały podczas dyżurów nocnych i świątecznych - sanitariuszki i sanitariusze szpitalni, sanitariuszki i sanitariusze, salowe i salowi, pracownicy i pracownice gospodarcze, sprzątaczki i sprzątacze, pracownicy i pracownice serwisowe, pracownicy i pracownice pomocnicze w działalności medycznej oraz wszystkie osoby pracujące na stanowiskach z tożsamym zakresem obowiązków. Jest to sytuacja nierównego traktowania pracowników i pracownic wykonujących pracę w podobnych warunkach w podmiotach leczniczych.
Ustawa ma na celu zniesienie tej nierówności tak, by wszystkie osoby pracujące w podmiotach leczniczych w systemie pracy zmianowej były objęte dodatkami za pracę w godzinach nocnych oraz w niedziele i święta.
Dotychczasowe brzmienie art. 99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej ogranicza grono pracownic i pracowników podmiotów leczniczych uprawnionych do dodatków za pracę w godzinach nocnych wyłącznie do przedstawicieli i przedstawicielek zawodów medycznych. Proponowana regulacja rozszerza grupę uprawnionych do wszystkich zatrudnionych pracujących w systemie pracy zmianowej.
Ustawa przyczyni się do szerszej realizacji konstytucyjnej zasady równego traktowania obywateli oraz zniesienia dyskryminacji pracowników i pracownic pracujących w podmiotach leczniczych przy warunkach ustalania wynagrodzeń ze względu na wykonywany zawód. Nowy stan prawny stworzy lepsze warunki pracy dla pracowników działalności podstawowej w podmiotach leczniczych. Takie warunki wpłyną z pewnością na mniejszą rotację i wpłyną na decyzję o podejmowaniu trudnej pracy w zawodach pomocniczych w ochronie zdrowia. Ułatwi to polskiej ochronie zdrowia stawienie czoła wyzwaniom związanym z rosnącym jej obciążeniem ze względu na proces starzenia się społeczeństwa w najbliższych dziesięcioleciach.
Regulacja przyczyni się do ujednolicenia zasad wynagradzania personelu pomocniczego w podmiotach leczniczych co stworzy bardziej przewidywalne otoczenie prawne dla świadczeniodawców przy planowaniu budżetów jednostek. Należy założyć, że na zabezpieczenie dodatków dla personelu pomocniczego obsługującego szpitale w trybie nocnym i świątecznym należy przeznaczyć 300 milionów złotych. Koszt zostanie sfinansowany z budżetu Naczelnego Urzędu Opieki Zdrowotnej.
Proponowana ustawa nie jest objęta prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie także negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.
og: 48h