[RKon, SCD, 3 posłów PD] o uchyleniu ustawy o strażach gminnych oraz o zmianie innych ustaw
: 27 gru 2018, 13:49
4 podpisy
USTAWA
z dnia ......... 2029 r.
o uchyleniu ustawy o strażach gminnych oraz o zmianie innych ustaw
Art. 1.
Uchyla się ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych oraz likwiduje się wszystkie straże gminne utworzone przez rady gmin na podstawie art. 2 ust. 1 tejże ustawy.
Art. 2. 1.
Po przejściu postępowania weryfikacyjnego przed właściwymi miejscowo komisjami, o których mowa w ust. 3 oraz uzupełnieniu wymaganych testów i sprawdzeń, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji strażnicy gminni stają się funkcjonariuszami Policji – służby prewencyjnej.
2. W celu przeprowadzenia postępowania, o którym mowa w ust. 3 tworzy się wojewódzkie komisje do spraw likwidacji straży miejskich, zwane dalej „komisjami”.
3. Komisje są właściwe do przeprowadzenia postępowania weryfikacyjnego w stosunku do strażników gminnych zatrudnionych w straży gminnych działających na terenie danego województwa, którzy chcieliby pełnić służbę w Policji.
4. Komisje składają się co najmniej z trzech osób. W skład komisji wchodzą przedstawiciele właściwej miejscowo komendy wojewódzkiej Policji.
5. Celem postępowania, o którym mowa w ust. 3 jest stwierdzenie czy na podstawie dotychczasowego przebiegu pracy poszczególni strażnicy gminni wykazują się odpowiednimi cechami, aby móc pełnić służbę w Policji oraz ustalenie zakresu testów i uzupełnień, które muszą przejść, aby podjąć służbę w Policji.
6. Obsługę administracyjną poszczególnych komisji zapewniają właściwe terenowo komendy wojewódzkie policji.
7.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania komisji, o których mowa w ust. 2 oraz tryb przeprowadzenia postępowania weryfikacyjnego, o którym mowa w ust. 3.
Art. 3.
Strażnikom gminnym, którzy nie zdecydują się na służbę w Policji lub nie przejdą postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1 przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy ustali w drodze uchwały właściwa miejscowo rada gminy. Art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z
przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się odpowiednio.
Art. 4. 1.
Likwidatorami straży gminnych są wójtowie gmin, na terenie których działały poszczególne straże.
2. Szczegółowy tryb likwidacji straży gminnych, w tym zasady współpracy wójtów z Policją oraz zasady przechodzenia mienia pozostałego po likwidacji straży gminnych określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw wewnętrznych.
Art. 5.
W ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji w art. 1 ust. 2 dodaje się pkt 12 w brzmieniu: „12) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.”.
Art. 6.
W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:
1) w art. 39 ust. 4 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3. pojazdem Policji lub Straży Granicznej;”;
2) w art. 53 ust. 1 uchyla się pkt 10c;
3) w art. 80c ust. 1 uchyla się pkt 15;
4) w art. 80k ust. 4 uchyla się pkt 3;
5) w art. 100ah ust. 1 uchyla się pkt 13;
6) w art. 100k ust. 1 uchyla się pkt 6;
7) uchyla się art. 129;
Art. 7.
W ustawie z dnia 6 września 2011 r. o transporcie drogowym uchyla się art. 89 ust. 1 pkt 8.
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2030 r., z wyjątkiem art. 2, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Uzasadnienie - poseł Piotr Spyra
Projekt ma za zadanie likwidację Straży Miejskich. Straże Miejskie mają znikome kompetencje, a przy tym generują wysokie koszta, które mogą zostać obniżone dzięki jej likwidacji. Ustawa autorstwa Ruchu Konserwatywnego przejmuje całość kompetencji w ręce Policji, która jest bardziej zaufaną instytucją dla Polaków, aniżeli Straż Miejska. Straż Miejska kosztuje podatników kilka milionów złotych, to pieniądze, które można przeznaczyć na korzystniejsze projekty do mieszkańców. Ustawa z 2017 r. o odebraniu kompetencji Strażom Miejskim była niewystarczająca, dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wyżej wymienionej ustawy.
Ustawa nie wpłynie negatywie na rodziny z dziećmi.
Ustawa nie wpłynie na budżet państwa
Ustawa nie jest objęta prawem UE.