[Rząd]: ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wydłużenia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego
: 28 lis 2018, 1:42
Pomaska:
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wydłużenia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Proszę panią minister Andżelikę Możdżanowską o zabranie głosu.
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wydłużenia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Proszę panią minister Andżelikę Możdżanowską o zabranie głosu.
Ustawa z dn. ... 2029 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wydłużenia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego
Art. 1. W ustawie z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym art. 16 otrzymuje brzmienie:
"Art. 16. Kadencja rady gminy trwa 5 lat licząc od dnia wyborów."
Art. 2. W ustawie z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym art. 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Art. 9. 2. Kadencja rady trwa 5 lat, licząc od dnia wyborów."
Art. 3. W ustawie z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie wojewódzkim art. 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Art. 16. 2. Kadencja sejmiku województwa trwa 5 lat, licząc od dnia wyborów."
Art. 4. Ustawa wchodzi w życie po upływie obowiązującej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.
Wiceminister SWiA Andżelika Możdżanowska:
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo!
Prezentowana przeze mnie ustawa wydłuża kadencję organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego z 4 do 5 lat. Odkąd ograniczono możliwość piastowania stanowiska wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do maksymalnie trzech kadencji, pojawił się postulat wydłużenia kadencji samorządów do lat pięciu. Chcąc zachować "jednolitość" wyborów samorządowych, projekt zakłada zastosowanie podobnego rozwiązania w powiatach i województwach. Mając na uwadze trzykadencyjność, uważam, że wydłużenie kadencji jest zasadne. Ustawa wejdzie w życie po wyborach samorządowych w 2030 r., właśnie wtedy, obywatele po raz pierwszy, wybiorą swoich przedstawicieli na 5 lat.
Ustawa wpływa pozytywnie na budżet państwa. Ustawa nie wpływa negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi. Ustawa nie jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.
Dziękuję.