Strona 1 z 2

[Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 27 wrz 2018, 10:20
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Wicemarszałek Pomaska:

Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę projektu, panią minister Elżbietę Seredyn.

Ustawa
z 2028 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy

Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 zpóźn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 178 §2 wprowadza się §3 w brzmieniu:
"§3. 1. Pracownikowi, będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
2. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych ust. 1 może korzystać jedno z nich.
3. Pracownik określony w ust. 2 składa pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy."

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia


Uzasadnienie
Sprawozdawca: wiceminister Elżbieta Seredyn

Obrazek
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Celem projektu jest wprowadzenie skrótowego czasu pracy dla pracowników, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy będzie mógł skorzystać jeden z rodziców/opiekunów dziecka. Zgodnie z projektem pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

W opinii projektodawców oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10. Czas uzyskany pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

W Polsce ponad 50% osób pracujących uważa, że ich środowisko pracy nie sprzyja integracji życia zawodowego i prywatnego. Wielu opiekunów podkreśla, jak dużym dla nich problemem jest późne dotarcie do placówek oświatowych, gdzie dzieci często przebywają od wczesnych godzin rannych, aż do późnego popołudnia. Dorosła osoba, która pracuje w systemie godzin 8-16, jest zmuszona do pozostawienia dziecka już o godz. 7 rano, by zdążyć dojechać do miejsca pracy. Pracujący rodzice nie zawsze mają możliwość odebrania dziecka po 8 godzinach pracy. Wliczając czas dojazdu i powrotu z pracy, często jest to 10 lub 11 godzin. Nie jest to dobra sytuacja dla dziecka, które znajduje się przez większość czasu poza domem.

Przedmiotowy projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i stanowi kontynuację polityki prorodzinnej państwa. Jednym z pierwszych dodatkowych świadczeń przysługujących rodzicom nowonarodzonego dziecka była wprowadzona jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowe. W 2010 roku wprowadzono urlop ojcowski, którego głównym celem było uaktywnienie ojców pracujących na umowę o pracę w zakresie opieki nad dzieckiem. W 2013 roku wydłużony został okres płatnej opieki nad dzieckiem przez matkę pracującą na umowę o pracę z 20 do 52 tygodni, w 2020 roku również doszło do przedłużenia urlopów rodzicielskich. Zaproponowane rozwiązania skróconego czasu pracy pozytywnie wpłyną na efektywność pracowników korzystających z powyższego uprawnienia.

Projekt ustawy nie powoduje skutków finansowych w budżecie państwa, nie powoduje skutków finansowych w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, a także jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dodatkowo, wpłynie on pozytywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 30 wrz 2018, 15:33
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Pomaska:

Zamykam głosowanie, proszę o podanie wyników.

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 30 wrz 2018, 17:21
autor: Aleksander Beski
Aleksander Beski (PD)
Pani marszałek, nie było głosowania nad ustawą!

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 01 paź 2018, 10:26
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Pomaska:

Najmocniej przepraszam! Oczywiście, otwieram głosowanie nad ustawą. Kto jest za przyjęciem ustawy zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 01 paź 2018, 15:44
autor: Aleksander Beski
Za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 01 paź 2018, 21:02
autor: Janina Dobrzyńska
Za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 01 paź 2018, 21:33
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 03 paź 2018, 22:10
autor: Laura
Za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 04 paź 2018, 19:21
autor: Ignacy Schmidt
za

Re: [Rząd]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 05 paź 2018, 15:32
autor: Maria Lukrecja Chotolska
Za