Strona 1 z 2

[RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 05 sie 2018, 22:27
autor: Renata Budzyńska
Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o Radiofonii i Telewizji:
Ustawa z dnia .. ... 2027 o zmianie ustawy o Radiofonii i Telewizji

Art. 1
W ustawie z dnia 29 grudnia 1992 roku o Radiofonii i Telewizji dokonuje się następujących zmian

1) Art 26 p. 2a otrzymuje brzmienie:
2a. Terenowe oddziały spółki „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna” mają swoje siedziby w: Gdańsku (obejmuje województwa zachodniopomorskie i pomorskie), Katowicach (obejmuje województwa jurajsko-dąbrowskie i górnośląskie), Krakowie (obejmuje województwa małopolskie i podkarpackie), Lublinie (obejmuje województwa lubelskie i podlaskie), Łodzi (obejmuje województwa łódzkie i świętokrzyskie), Olsztynie (obejmuje województwa mazowieckie i warmińsko-mazurskie), Poznaniu (obejmuje województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), Warszawie (obejmuje województwo warszawskie), Wrocławiu (obejmuje województwa dolnośląskie i lubuskie).
2) Tworzy się art 26 p. 2b:
Terenowe pododdziały spółki „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna” mają swoje siedziby w: Białymstoku (obejmuje województwa lubelskie i podlaskie), Bydgoszczy (obejmuje województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), Gorzowie Wielkopolskim (obejmuje województwa dolnośląskie i lubuskie), Kielcach (obejmuje województwa łódzkie i świętokrzyskie), Płocku (obejmuje województwa mazowieckie i warmińsko-mazurskie), Rzeszowie (obejmuje województwa małopolskie i podkarpackie), Sosnowcu (obejmuje województwa jurajsko-dąbrowskie i górnośląskie), Szczecinie (obejmuje województwa zachodniopomorskie i pomorskie).
3) Tworzy się Art 26 p. 2c:
Oddziały regionalne spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna" są zobowiązane do udostępnienia swojego programu pododdziałom, w tym serwisy informacyjne do udostępnienia własnego programu.
4) Art. 43 p. 1 otrzymuje brzmienie:
Art. 43. 1. Operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania programów „TVP1”,
„TVP2”, "TVP3", "TVP Info", "TVP Kultura", " TVP Historia", "TVP Sport", "TVP Rozrywka", "TVP ABC" i regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. oraz programów rozpowszechnianych w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 649) na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy i cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną przez Telewizję Polsat Sp. z.o.o., TVN S.A., Puls Media Sp. z o.o, Fundację Lux Veritatis, BEiN Media S.A., WP1 Sp. z.o.o., Stopklatka S.A., natemat Sp. z.o.o., Superstację Sp. z.o.o., Stavka Sp. z.o.o., TV Spektrum Sp. z.o.o, Eska TV S.A., Lemon Records Sp. z o.o., Discovery Polska Sp. z.o.o., Telewizja Korona S.A.. W przypadku operatora rozprowadzającego programy w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego lub rozsiewczego kablowego obowiązek rozprowadzania regionalnego programu telewizyjnego dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru.

Art. 2
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2028 roku.


UZASADNIENIE poseł Paweł Malinowski

Projekt ma za zadanie ograniczenie ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej z 16 do 9. Zmiana ma na celu oszczędności, ale również poprawienie jakości merytorycznej i technicznej ośrodków regionalnych. Widzowie również zauważą korzystne zmiany, bowiem wedle naszej ustawy pododdziały regionalne będą mieć spory udział w tworzeniu programów lokalnych, jak i odrębny program informacyjny dla danego województwa. Również kanały lokalne będą łatwiej dostępne dzięki obecności ich na satelicie. Również zdecydowaliśmy się znowelizować tak zwaną zasadę "must curry", która da możliwość dotarcia wszystkich kanałów naziemnych do każdego Polaka, dotychczas było tak, że widzowie mieli gwarantowany dostęp tylko do 7 kanałów, teraz to będzie 37.
Ustawa nie wpłynie na budżet państwa, ustawa wpłynie pozytywnie na rodziny z dziećmi dzięki szerszej obecności kanałów lokalnych i kanałów naziemnych.
Koszt ustawy dla Telewizji Polskiej S.A. wyniesie 12 mln złotych.
Ustawa nie jest sprzeczna z prawem UE.


OG: Debata trwa do godziny 23:00 7 sierpnia.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 06 sie 2018, 0:05
autor: Laura
Na mównicę wchodzi poseł Piotr Wartolak

Pani Marszałek
Wysoka Izbo


Wnioskodawcy stwierdzają, że projekt ma na celu między innymi oszczędności. Czy będą one jednak możliwe do realizacji w obliczu poprawy jakości programów lokalnych, co zakładają autorzy projektu ustawy. Jak będzie wyglądała kwestia stosunku pracy po likwidacji części oddziałów. Czy umowy zostaną rozwiązane z dniem 28 lutego przyszłego roku. Czy autorzy przewidują redukcje etatów jako następstwo zmian. Takie obawy słychać coraz częściej w wielu ośrodkach regionalnych.

W projektowanym Art 26 p. 2c: czytamy:
''Oddziały regionalne spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna" są zobowiązane do udostępnienia swojego programu pododdziałom, w tym serwisy informacyjne do udostępnienia własnego programu.''

W treści artykułu nie zostało ujęte wprost, że serwisy będą odrębne. Proponowany przepis pozostawia swobodę odnośnie czasu jaki pododdziały otrzymałyby na emisję programu w ramach serwisów. Czy połączenia nie spowoduje następstwa w postaci ograniczenia treści z jednego regionu kosztem drugiego, to znaczy pododdział straci na rzecz oddziału. W uzasadnieniu czytamy wprawdzie ''pododdziały regionalne będą mieć spory udział w tworzeniu programów lokalnych, jak i odrębny program informacyjny dla danego województwa'', ale nie wynika to wprost z ustawy. Szczególnie z obawami odnoszą się do tego mniejszości narodowe i etniczne, że w skutek łączenia ośrodków będzie mniej czasu na programy poświęcone problematyce kultury i historii lokalnych wspólnot w tym innych narodowości i o innej etni.

Dziękuję

(schodzi z mównicy)

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 06 sie 2018, 9:27
autor: Lukasz Wojtowicz
Paweł Malinowski:

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Szanowny panie pośle Wartolak, nasza ustawa ma na celu to, co było w latach 90, czyli docelowo całodobowe nadawanie programów lokalnych. Co do zwolnień, lub jego braku, to tutaj musi się już pan poseł zapytać pani prezes Odorowskiej, nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bowiem Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ma kompetencje, które wymieniłem w ustawie i uzasadnieniu, a nie w kwestiach zwolnienia, czy nie pracowników TVP, bowiem to już są kompetencje mediów publicznych.

Tutaj rzeczywiście ten przepis mógłby być niedokładny, dlatego też złożymy autopoprawkę w tej kwestii, która da konkretną informację.
Myślę też, że mniejszości narodowe nie będą pokrzywdzone na zmianach, tak jak mówiłem nasza ustawa zwiększy nadawanie treści lokalnych, a nie je zmniejszy, więc myślę, że nie będzie problemu w tej kwestii, choć z tego co wiem jest nawet obowiązek ustawowy.

Co do ośrodków, to tutaj nie powinno być problemów z faworyzacją głównego ośrodka względem pododdziału, bowiem czasu antenowego ma być więcej.

Jeżeli mają państwo jakieś wątpliwości, chętnie się do nich odniosę.

Dziękuję.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 06 sie 2018, 9:32
autor: Lukasz Wojtowicz
Projekt uzyskuje stosowną autopoprawkę.

Oddziały regionalne spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna" są zobowiązane do udostępnienia swojego programu pododdziałom, m.in. serwisy informacyjne do nadawania odrębnego programu.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 06 sie 2018, 22:30
autor: Laura
Na mównicę wchodzi poseł Piotr Wartolak

Pani Marszałek
Wysoka Izbo

W związku z sugestią Pana Posła Malinowskiego aby pytanie dotyczące w kwestii pracowniczych kierować do Pani Prezes Odorowskiej, proszę o przedłużenie czasu debaty. Do momentu uzyskania odpowiedzi przez Panią Prezes stosownych informacji dotyczących pracowników i stosunku pracy zatrudnionych w przypadku wejścia w życie projektowanych zmian.
Dziękuję

og : GM-a zapytam. Niech zdecyduje.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 06 sie 2018, 23:11
autor: Anna Bejca
Bejca do siedzącej obok Maciejewskiej: Kto to jest Odorowska? Nie Odorowicz?

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 07 sie 2018, 7:26
autor: Lukasz Wojtowicz
Paweł Malinowski:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

W ramach sprostowania, pani prezes TVP nazywa się Agnieszka Odorowicz, przepraszam za tą drobną pomyłkę.

Dziękuję.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 17 sie 2018, 12:13
autor: Katarzyna Kajkowska
Katarzyna Kajkowska (SCD) :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Szanowny panie wnioskodawco,

Z uwagi na ostatnie doniesienia medialne dotyczące rozpadu Puls Media sp. z.o.o na kilku mniejszych nadawców (o dużym charakterze) składam poprawkę do projektu:
4) Art. 43 p. 1 otrzymuje brzmienie:
Art. 43. 1. Operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania programów „TVP1”, 
„TVP2”, "TVP3", "TVP Info", "TVP Kultura", " TVP Historia", "TVP Sport", "TVP Rozrywka", "TVP ABC" i regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. oraz programów rozpowszechnianych w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 649) na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy i cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną przez Telewizję Polsat Sp. z.o.o., TVN S.A., Puls Media Sp. z o.o, Fundację Lux Veritatis, BEiN Media S.A., WP1 Sp. z.o.o., Stopklatka S.A., natemat Sp. z.o.o., Superstację Sp. z.o.o., Stavka Sp. z.o.o., TV Spektrum Sp. z.o.o, Eska TV S.A., Lemon Records Sp. z o.o., Discovery Polska Sp. z.o.o., Telewizję Korona a także kolejnych nadawców nie wymienionych powyżej, którzy to w przedstawiony sposób będą rozpowszechniać swoje programy w naziemnej telewizji cyfrowej po przeprowadzeniu późniejszych konkursów dotyczących zagospodarowania częstotliwości, w ramach multipleksów nadawców komercyjnych (także tych obecnie działających) gdzie za dobór programów telewizyjnych do nich odpowiada ich właściciel lub na podstawie zmian własnościowych (w tym także przejęć oraz podziałów na mniejsze podmioty) u wyżej wymienionych nadawców. Dotyczy to także zmian nazewniczych wymienionych podmiotów komercyjnych oraz udostępniania przez Telewizję Polską kolejnych nie wymienionych powyżej programów drogą rozsiewczą naziemną w ramach obecnie działających lub kolejnych multipleksów. W przypadku operatora rozprowadzającego programy w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego lub rozsiewczego kablowego obowiązek rozprowadzania regionalnego programu telewizyjnego dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru.

Powyższa poprawka wprowadza uniwersalność zapisów przez co przy każdej zmianie na multipleksach czy też powołaniu do życia nowych zestawów stacji nie będzie trzeba zmieniać. Przykładowo w przypadku Puls Media sp. z.o.o na podstawie dopisanej części przepisów zmiany własnościowe polegające na podziale stacji na kilka jednostek będą zgodne z niniejszym przepisem gdyż takowa sytuacja jak przejęcie zostanie tutaj uwzględnione.
Poprawka dopasowuje też nazwę Telewizji Korona do zapisów ustawy. Dziękuje.

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 24 sie 2018, 14:47
autor: Ignacy Schmidt
og: co z tym?

Re: [RKon; SCD] o zmianie ustawy o RTV

: 24 sie 2018, 15:57
autor: Lukasz Wojtowicz
OG: Nie wiem, na tą chwilę czekamy na odpowiedź od Odorowicz/GMa.