Biografie działaczy Rządzić Inaczej
: 01 wrz 2017, 13:09
Fryderyk Skarbiński (ur. 30 marca 1984 roku w Kaliszu) - polski ekonomista znany ze swoich badań nad ludzkimi zachowaniami i wpływem instytucji na decyzje obywateli. Jego praca nad syntezą ordoliberalnej koncepcji społecznej gospodarki rynkowej i elementów libertariańskiego paternalizmu z nurtu ekonomii behawioralnej przyniosła mu miejsce w 2017 roku na liście 30 under 30 Europe magazynu Forbes. Za badania nad błędami w podejmowaniu decyzji otrzymał w 2019 roku nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Napisał pięć książek, z których dwie stały się bestsellerami na rynku polskim Dlaczego nie powinniśmy ufać naszym decyzjom (2017) oraz Dobre i złe decyzje kontra dobre i złe instytucje (2022). Występuje jako ekspert ekonomiczny w polskich i zagranicznych stacjach telewizyjnych.
Urodził się i wychował na Osiedlu Asnyka w Kaliszu. Jest synem Heleny i Feliksa. Jego rodzice poznali się podczas jednego ze strajków organizowanych przez "Solidarność". Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 2008 roku ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu zdobywając tytuł magistra nauk ekonomicznych, a rok później na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył zaoczne studia psychologiczne. Przez 3 lata pracował jako menedżer projektów w Allegro zdobywając w tym czasie liczne certyfikaty w dziedzinie zarządzania projektami m.in. PMP, Prince2, APM, CSP. Na bazie swoich doświadczeń napisał swoją pierwszą książkę Fatalny projekt - jak złe decyzje prowadzą do fiaska projektów (2011).
W 2011 roku otrzymał stypendium Fulbrighta i wyjechał na studia doktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Miał tam okazję poznać i współpracować z najwybitniejszymi ekonomistami behawioralnymi. W 2015 roku zdobył tytuł doktora psychologii. Przez dwa kolejne lata prowadził badania i wykładał w Berkeley. Jego praca naukowa dała mu miejsce na liście 30 under 30 Forbes. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych pracował jako konsultant dla TGG Group.
W 2017 roku wrócił do Polski i rozpoczął studia doktoranckie z ekonomii w Szkole Głównej Handlowej zakończone w 2021 roku zdobyciem stopnia doktora nauk ekonomicznych. Za badania nad błędami w podejmowaniu decyzji otrzymał w 2019 roku nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. W ramach stypendium GFPS rok spędził w Niemczech na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia eksperymentalna, ekonomia behawioralna, ekonomia instytucjonalna, podejmowanie decyzji, polityka ekonomiczna, psychologia ekonomiczna, neuroekonomia, ordoliberalizm.
Jest radnym Rady Dzielnicy Rataje w Poznaniu z komitetu lokalnego. Od powrotu do Polski mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczności lokalnych. Działa także w wielu organizacjach non-profit. Sam jest założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Ordoliberałów Polskich im. Krzysztofa Dzierżawskiego oraz Nudge Poland. Jest też założycielem i kierownikiem Katedry Ekonomii Behawioralnej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest właścicielem firmy konsultingowej Choice Lab. Często występuje w mediach jako ekspert ekonomiczny znany ze swoich bezkompromisowych poglądów. Jest zagorzałym krytykiem ekonomii głównego nurtu.
Jest jednym ze współzałożycieli powstałego w 2023 roku Stowarzyszenia Rządzić Inaczej i jego pierwszym przewodniczącym.
Ma żonę i dwójkę dzieci. Mówi płynnie po angielsku, niemiecku i francusku.