Przechodzimy do debaty nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym
Poseł sprawozdawca: Karolina Grzegorczak
Ustawa z dnia ... roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym
Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 11. ust. 4a zastąpić ustępami 4a i 4b o następującej treści:
„4a. Pieszy poruszający się od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku,
4b. Pieszy poruszający się podczas gęstej mgły, śniegu, silnego wiatru lub ulewy, na nieoświetlonych drogach jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie 90 dni od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie:
Celem ustawy jest poszerzenie obowiązku używania elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach poza terenem zabudowanym przez wszystkich pieszych. Według proponowanych zmian pieszy poza terenem zabudowanym byłby zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych również podczas złych warunków atmosferycznych, ograniczających widoczność kierowcom (m.in. gęsta mgła).
Projekt znosi obowiązek noszenia elementów odblaskowych na oświetlonych drogach. W opinii ustawodawców używanie odblasków na drogach oświetlonych nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo pieszego i jego widoczność. Ponadto projekt ustawy precyzuje czas obowiązku noszenia odblasków (wcześniej była mowa o "po zmierzchu", wg projektu "od zmierzchu do świtu").
Proponowana zmiana Ustawy prawo o ruchu drogowym ma na celu realne zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe (kamizelka, opaska itp.) są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej ich nabycia przez przeciętnego obywatela. Ponadto znaczna część pieszych jest już wyposażona w tego typu akcesoria, ponieważ obowiązek noszenia elementów odblaskowych spoczywał na nich już od 2012 roku. Należy również podkreślić, że koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Najważniejszym skutkiem regulacji będzie jednak zmniejszenie liczby osób każdego roku ginących na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.
90-dniowe vacatio legis pozwoli zwiększyć powszechność znajomości nowych przepisów. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo prawne RP. Ponadto piesi, których ustawa dotyczy będą mogli w tym czasie odpowiednio przystosować się do zmian.
Ustawa nie jest niezgodna z prawem unijnym. Nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
og; 72h wystarczą