Strona 1 z 2

[PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 12:53
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Maria Radziwiłł:

Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy, zgłoszonym przez Postępowych Demokratów. Bardzo proszę o zabranie głosu sprawozdawcę, panią poseł Karolinę Flintę.

Ustawa
z 2023 roku
o zmianie ustawy – Kodeks pracy


Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 29 § 2 otrzymuje brzmienie:
"§ 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.";
2) w art. 1043 § 2 otrzymuje brzmienie:
"§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy.";
3) w art. 2001 § 5 otrzymuje brzmienie:
„§ 5. Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem go do pracy.”;
4) w art. 281 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy,".

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r.


Uzasadnienie
Sprawozdawca: poseł Karolina Flinta
Obrazek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma na celu wprowadzenie nakazu potwierdzania pracownikowi przez pracodawcę podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna przed dopuszczeniem pracownika do pracy i tym samym zwiększenie ochrony praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Posiadanie pisemnej umowy o pracę albo pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna przed dopuszczeniem do pracy ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. Celem projektu jest także udostępnienie Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywnego narzędzia do zapewnienia skuteczności kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników.

Obecna regulacja w tym zakresie umożliwia pracodawcom bezkarne nielegalne zatrudnianie pracowników. Praktyka taka jest niekorzystna zarówno dla nielegalnie zatrudnianych pracowników, jak i dla pracodawców zatrudniających pracowników legalnie (którzy mają wyższe koszty pracy, a tym samym są mniej konkurencyjni niż nieuczciwi pracodawcy) oraz dla budżetu państwa (ponoszącego straty z tytułu wpływów podatkowych oraz składek ubezpieczeniowych). W związku z tym proponujemy dokonanie zmian objętych niniejszym projektem.

Proponujemy przede wszystkim zmianę art. 29 § 2 Kodeksu pracy. Ma ona polegać na nałożeniu na pracodawcę obowiązku potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy − w sytuacji, gdy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej. Każdy pracownik wykonujący pracę będzie zatem musiał posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna. Taka zmiana umożliwi inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Potwierdzenie sporządzone przez pracodawcę w razie niezawarcia umowy o pracę w formie pisemnej, zgodnie z wymaganiem art. 29 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy, powinno zawierać wszystkie warunki umowy, które zostały wcześniej uzgodnione przez strony – w przypadku umowy zawieranej na czas określony w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1–3, lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4 Kodeksu pracy (w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw) (Dz. U. poz. 1220) powinno ono zawierać także określenie tego celu lub okoliczności tego przypadku.

Normie materialnej nakładającej obowiązek na pracodawcę powinna towarzyszyć norma stanowiąca o wykroczeniu w przypadku naruszenia tego obowiązku. Proponuje się zatem dokonanie zmiany także w art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy; ma ona polegać na doprecyzowaniu, że karze grzywny przewidzianej w tym przepisie podlegać będzie niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Proponuje się także dokonanie dwóch innych zmian związanych z nowelizacją art. 29 § 2 Kodeksu pracy. Mają one na celu ujednolicenie stosowanego w Kodeksie pracy nazewnictwa związanego z obowiązkami pracodawcy, które musi wypełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Projektowana ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej, a także nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 23:47
autor: Marek Kohn
OG: Od razu zgłaszam prośbę o przedłużenie, bo walczę z finansowym, więc pewnie w weekend zerknę, żeby się do tego odnieść w pełni, bo wymaga podejrzewam analizy ;) Dzięki ;)

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 25 cze 2017, 12:46
autor: Marek Kohn
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Dziękuję za niezbędny czas.

Po analizie stwierdzam, że jestem skłonny poprzeć przedłożony projekt.

Dziękuję.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 25 cze 2017, 14:04
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Oklaski z ław PD.

Maria Radziwiłł

Czy ktoś z szanownych pań posłanek i panów posłów chce jeszcze zabrać głos? Jeśli nie, to przejdziemy do głosowania.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 14:36
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Maria Radziwiłł:

Zamykam debatę, przechodzimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem ustawy zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: głosowanie 48h

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 14:37
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 14:56
autor: Renata Budzyńska
za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 15:24
autor: Marek Kohn
za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 15:35
autor: Wincenty Nowak
za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 26 cze 2017, 23:02
autor: Gniewomir Maj-Ołyński
za