Strona 1 z 2

[PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 19 cze 2017, 12:21
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Maria Radziwiłł:

Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy, zgłoszonym przez Postępowych Demokratów. Bardzo proszę o zabranie głosu sprawozdawcę, panią poseł Karolinę Flintę.

Ustawa
z 2023 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy


Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 zpóźn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 178 §2 wprowadza się §3 w brzmieniu:
"§3. 1. Pracownikowi, będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
2. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych ust. 1 może korzystać jedno z nich.
3. Pracownik określony w ust. 2 składa pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy."

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

Uzasadnienie
Sprawozdawca: poseł Karolina Flinta
Obrazek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Celem projektu jest wprowadzenie skrótowego czasu pracy dla pracowników, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy będzie mógł skorzystać jeden z rodziców/opiekunów dziecka. Zgodnie z projektem pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

W opinii projektodawców oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10. Czas uzyskany pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

W Polsce ponad 50% osób pracujących uważa, że ich środowisko pracy nie sprzyja integracji życia zawodowego i prywatnego. Wielu opiekunów podkreśla, jak dużym dla nich problemem jest późne dotarcie do placówek oświatowych, gdzie dzieci często przebywają od wczesnych godzin rannych, aż do późnego popołudnia. Dorosła osoba, która pracuje w systemie godzin 8-16, jest zmuszona do pozostawienia dziecka już o godz. 7 rano, by zdążyć dojechać do miejsca pracy. Pracujący rodzice nie zawsze mają możliwość odebrania dziecka po 8 godzinach pracy. Wliczając czas dojazdu i powrotu z pracy, często jest to 10 lub 11 godzin. Nie jest to dobra sytuacja dla dziecka, które znajduje się przez większość czasu poza domem.

Przedmiotowy projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i stanowi kontynuację polityki prorodzinnej państwa. Jednym z pierwszych dodatkowych świadczeń przysługujących rodzicom nowonarodzonego dziecka była wprowadzona jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowe. W 2010 roku wprowadzono urlop ojcowski, którego głównym celem było uaktywnienie ojców pracujących na umowę o pracę w zakresie opieki nad dzieckiem. W 2013 roku wydłużony został okres płatnej opieki nad dzieckiem przez matkę pracującą na umowę o pracę z 20 do 52 tygodni, w 2020 roku również doszło do przedłużenia urlopów rodzicielskich. Zaproponowane rozwiązania skróconego czasu pracy pozytywnie wpłyną na efektywność pracowników korzystających z powyższego uprawnienia.

Projekt ustawy nie powoduje skutków finansowych w budżecie państwa, nie powoduje skutków finansowych w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, a także jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dodatkowo, wpłynie on pozytywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 19 cze 2017, 13:17
autor: Marek Kohn
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Podzielam odczucia wnioskodawców w zakresie możliwości redukcji obciążeń pracowników, ze względu na wolę prowadzenia polityki prorodzinnej.

Jednakże, w miejsce rozwiązania zaproponowanego przez Postępowych Demokratów, proponuję wprowadzenie modyfikacji art. 188 § 1 Kp, wydłużający tzw. "opiekę nad dzieckiem zdrowym" (obejmującą także dzieci starsze niż 10-latkowie, na których zwracają uwagę projektodawcy), z obecnych 16 godzin (bądź 2 dni) do 40 godzin (bądź 5 dni).

To rozwiązanie pozwoli nam uniknąć trwałej, całorocznej, niezmienialnej bez odpowiednich nakładów ze strony pracodawców, wyrwy w godzinach przepracowanych. Rodzicom da możliwość rozplanowania dodatkowych dni wg własnej woli - czy to dzieląc je na mniejsze okresy (dłuższy weekend z dzieckiem, możliwość wzięcia udziału w zaplanowanej Akademii), czy na dłuższy wyjazd z dzieckiem/dziećmi (np. podczas wakacji szkolnych).

Co więcej, taka zmiana jak proponowana - czy to przez projektodawców, czy to w ramach mojej poprawki - wymaga jednak stosownego vacatio legis. 14-dniowe vacatio legis po pierwsze nie tworzy elastycznej metody przystosowania się - zarówno po stronie pracodawców (gdy w istocie projektem objętych będzie kilka milionów Polaków; przygotowanie na zmianę), czy nawet pracowników (złożenie wniosków). Stąd właśnie druga część mojej poprawki, zakładająca wdrożenie zmiany wraz z nowym rokiem.

Trzecią zmianą, jaką proponuję, jest wprowadzenie mechanizmu pozwalającego - w ramach puli przyznanej rodzicom - podzielić się nią. O ile ustawodawca, przyznając pracownikom tylko dwa dni, nie przewidywał (zresztą, z racjonalnych pobudek) - możliwości podzielenia tego uprawnienia między opiekunami, to - po zwiększeniu puli - racjonalnym wydawałoby się takie rozwiązanie.

Czwartą proponowaną zmianą byłoby wprowadzenie zwiększenia uprawnień dla rodzin wielodzietnych, tak by za każde dziecko przysługiwał dodatkowy dzień, nie więcej jednak niż łącznie 2 dni.

Jako przedstawiciel partii wolnorynkowej, jestem zwolennikiem modelu możliwie najmniejszej ingerencji państwa w gospodarkę. Jednocześnie jednak, mamy świadomość zjawisk, jakie zostały poruszone w projekcie opozycji. Mamy pod rządami PL-K bardzo dobrą sytuację gospodarczą, bardzo niskie bezrobocie, poprawiające się otoczenie regulacyjne - a jednocześnie wciąż mierzymy się z wyzwaniami wysokich standardów życia, opieki nad dziećmi, braku czasu, wysokiej ilości przepracowywanych godzin.

W konsekwencji zatem, proponujemy taki model, który nie uderzy tak radykalnie w pracodawców, zdecydowanie pomoże rodzinom, a jednocześnie zapewni elastyczność między rodzicami.

Zgłaszam zatem poprawkę, w wyniku której treść projektu uzyska brzmienie:

Ustawa
z 2023 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy


Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 zpóźn. zm.) art. 188 §1 uzyskuje brzmienie:
"§1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 40 godzin albo 5 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku, gdy pracownik wychowuje więcej niż jedno dziecko, zwolnienie ulega wydłużeniu o kolejne 8 godzin albo 1 dzień za każde kolejne wychowywane dziecko. Łączny wymiar zwolnienia nie może przekroczyć 56 godzin albo 7 dni.".

Art. 2.
Art. 189 ze zn. 1 uzyskuje brzmienie:
"Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 186 ze zn. 1 § 1 może korzystać jedno z nich. W przypadku uprawnienia z art. 188 § 1, rodzice mogą zdecydować o podzieleniu uprawnienia między siebie w ramach wymiaru zwolnienia określonego w tym przepisie. W tym celu, składają zgodne oświadczenie wobec swoich pracodawców."

Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 13:04
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Flinta:

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Dostrzegam słuszność propozycji pana Kohna, jednak ustawa w założeniu skraca czas pracy jednego z rodziców o godzinę, tak aby mógł on codziennie spędzać więcej czasu ze swoją pociechą, a nie "od święta" - dzieci potrzebują swoich rodziców właśnie na co dzień, a nie w wakacje, czy przy okazji długich weekendów. Tak jak już przytaczałam w uzasadnieniu, dzieci w tygodniu spędzają w szkolnych świetlicach lub przedszkolach, na tle innych krajów Unii Europejskiej, rekordowo dużo czasu. Dlatego apeluję do Szanownych pań posłanek i panów posłów o przyjęcie ustawy w niezmienionym kształcie, tylko z jedną poprawką, następującą:

Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.


Dziękuję.

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 13:31
autor: Gniewomir Maj-Ołyński
Radziwiłł:

Przechodzimy do głosowania.

1) poprawka PD
2) poprawka PLK
3) całość ustawy

og: 48h

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 13:34
autor: Gniewomir Maj-Ołyński
Maj-Ołyński do Pasławskiej "Przecież jak przyjmiemy "poprawkę" PLK to będzie zupełnie inna ustawa. Mogli ją zgłosić sami."

1) za
2) przeciw!
3) za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 13:38
autor: Marek Kohn
1. za
2. za
3. jeżeli poprawka 2 przejdzie - za, jeżeli nie - przeciw

OG: btw. tutaj to nie ma znaczenia, bo głosujemy sobie wszystko na raz, ale jako wątek edukacyjny ( :D ), może przydatny w dalszej aktywności publicznej dla kogoś - powinna być najpierw głosowana poprawka PL-K. Nie ze względu na kolejność zgłoszenia, ale ze względu na "głębokość", oraz to, że przyjęcie jej czyni drugą poprawkę bezprzedmiotową ;)

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 13:40
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
1. za
2. przeciw
3. za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 14:14
autor: Karol Malinowski
Za
Wstrzymuje się
Za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 15:09
autor: Renata Budzyńska
3 razy za

Re: [PD]: o zmianie ustawy - Kodeks pracy

: 21 cze 2017, 16:21
autor: Wincenty Nowak
1. za
2. za
3. jeżeli druga poprawka przejdzie to za, jeśli nie to przeciw