Strona 1 z 1

Ministerstwo Polityki Społecznej

: 16 cze 2017, 17:02
autor: Marek Kohn
Obrazek
Ministerstwo wyjaśnia ws. ochrony zdrowia psychicznego

W związku z informacjami pojawiającymi się w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, Ministerstwo Polityki Społecznej wyjaśnia, co następuje:

(1) podmiotami organizującymi i prowadzącymi w stosunku do podmiotów leczniczych udzielających pomocy w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej pozostają samorządy wojewódzkie, na mocy art. 6 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

(2) budżet w zakresie ochrony zdrowia psychicznego w obecnej formule prawnej, kształtowany jest przez Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej - na podstawie ustawy o finansowaniu ZOZ oraz przez samorządy wojewódzkie.

(3) wbrew pojawiającym się informacjom ze strony parlamentarzystów jednej z formacji politycznych, nie istnieje Narodowy Fundusz Zdrowia - co jest wynikiem ustawy o finansowaniu ZOZ, powołującej - ponad trzy lata temu - nową instytucję w tym zakresie (wskazaną w pkt 2).

(4) w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej, dotyczące osób objętych szczególną opieką psychiatryczną, jest to zadanie organizowane i realizowane przez poszczególne powiaty;

(5) na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, leczenie w ramach tej opieki, wyłączone jest z opłat po stronie pacjenta; obowiązkiem świadczeniodawcy jest zapewnienie opieki w ramach usług zakontraktowanych;

(6) Minister Polityki Społecznej ma wąsko ograniczony zakres władztwa w zakresie finansowania opieki zdrowotnej, co jest wynikiem regulacji ustawowej - Ministerstwo nie może dyskrecjonalnie zwiększyć finansowania wybranego zakładu, wbrew obowiązkom ustawowym.

(7) w chwili obecnej, mechanizmem zapewniającym możliwą pomoc zakładom opieki psychiatrycznej jeszcze w roku budżetowym 2023 jest stosowny wniosek o dotację z Funduszu Rezerwowego. Minister - jako dyrektor naczelny NUOZ - informuje, że takie wnioski nie wpłynęły

Ponadto, Minister Polityki Społecznej odbył stosowne konsultacje oraz analizy prawne w zakresie możliwych przedsięwzięć w reakcji na sytuację polskiej psychiatrii.

W konsekwencji Minister podjął decyzję o zwróceniu się do stosownych podmiotów o podjęcie następujących działań:

(1) rozważenie kroków w zakresie większej decentralizacji opieki w zakresie zdrowia psychicznego, w zakresie w jakim spełniona zostałaby przesłanka celowości - do samorządów wojewódzkich.

(2) rozważenie zmiany finansowania opieki psychiatrycznej - po konsultacjach z przedstawicielami środowisk lokalnych oraz zakładami opieki zdrowotnej; element reformy zdrowotnej przygotowywanej przez MPS;

Jednocześnie, Minister Polityki Społecznej informuje, że w ramach przygotowywanej reformy ochrony zdrowia, uwzględnione zostaną postulaty w zakresie zdrowia psychicznego.

Re: Ministerstwo Polityki Społecznej

: 27 cze 2017, 22:05
autor: Marek Kohn
Obrazek
Mentzen spotkał się ze związkowcami ws. reformy zdrowia
Obrazek
Minister polityki społecznej, Sławomir Mentzen spotkał się z przedstawicielami środowisk lekarskich i pielęgniarskich, by konsultować projekt reformy ochrony zdrowia, jaki ma zostać przedstawiony niedługo w parlamencie. Zakłada on wprowadzenie tzw. "bonu zdrowotnego" w miejsce obecnego systemu, a także system konkurencji między świadczeniodawcami oraz między podmiotami finansującymi leczenie.

Środowisko lekarskie, reprezentowane przez OZZL i Porozumienie Zielonogórskie, przyjęło propozycję rządu z zadowoleniem, jako, że nawiązuje do projektu OZZL sprzed niemal 20 lat. - Realizowane są najważniejsze postulaty naszej reformy: konkurencyjność, gwarancje finansowania, dobro pacjentów i pracowników ochrony zdrowia. - podkreślił Krzysztof Bukiel, szef OZZL.

Środowisko pielęgniarskie, ustami szefowej Ogólnopolskiego Porozumienia Pielęgniarek i Położnych, wyrażało wątpliwości przede wszystkim w zakresie gwarancji płacowych dla pielęgniarek i położnych. Minister polityki społecznej zagwarantował jednocześnie utrzymanie obecnych gwarancji dla środowiska, a także wyraził stanowisko, że właśnie wprowadzenie szerszej konkurencji umożliwi - dzięki efektywniejszemu zarządzaniu środkami - na większe podwyżki dla "białego personelu". Zwrócił uwagę, że ustawa gwarantuje postulowane przez środowiska gwarancje finansowe dla ochrony zdrowia (6% PKB).

W konsekwencji środowiska pozytywnie odniosły się do propozycji resortu polityki społecznej, które trafią niedługo do parlamentu.

Re: Ministerstwo Polityki Społecznej

: 01 lip 2017, 18:47
autor: Marek Kohn
Obrazek
Obrazek
Do Sejmu trafił projekt ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Projekt zakłada m.in. powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych, system konkurencyjnych funduszów zdrowia, gwarancję finansowania dla ochrony zdrowia (6% PKB), likwidację składki zdrowotnej. Wprowadza regulację tzw. "bonu zdrowotnego" - i jest realizacją programu rządu, ogłoszonego jeszcze przez gabinet Marka Kohna (patrz: expose Marka Kohna), a kontynuowanego przez rząd pod przywództwem Weroniki Ryszkowskiej.

Projekt uzyskał we wcześniejszych konsultacjach pozytywne rekomendacje środowisk lekarskich i pielęgniarskich.

Re: Ministerstwo Polityki Społecznej

: 13 lip 2017, 22:24
autor: Marek Kohn
Obrazek
Rząd zwiększa dostęp do specjalizacji dla lekarzy
Obrazek
Minister polityki społecznej ogłosił decyzję ws. limitów kwalifikacyjnych dla lekarzy-rezydentów na październikowe postępowanie kwalifikacyjne. Jest to pokłosiem determinacji rządu ws. poprawy sytuacji w tej dziedzinie. - Zwiększyliśmy limity o poziomy nawet wyższe niż te zgłoszone przez wojewodów. - powiedział minister polityki społecznej, Sławomir Mentzen.

Minister ogłosił, że w jesiennym postępowaniu przyznano łącznie 5200 miejsc (z czego ponad 2,7 tys. w dziedzinach priorytetowych). Ponadto, wskazano, że zgodnie z okólnikiem rządu, wojewodowie przyznają również ok. 1700 miejsc pozarezydenckich (w większości w dziedzinach priorytetowych). Oznacza to, że w przypadku 5,2 tys. młodych lekarzy kształcenie będzie finansowane ze środków budżetu państwa, dla 1,7 tys. - ze środków szpitali czy województwa.

Szacuje się, że w postępowaniu wiosennym (1-31 marca 2024) przyznane zostanie dodatkowe ok. 3 tys. miejsc. Wszystko zależy jednak od wniosków wpływających od wojewodów. Minister wskazał jednak, że w 2024 roku zwiększeniu podlegać będą nakłady na ochronę zdrowia, co pociągnie za sobą zwiększenie ilości dostępnych miejsc, zwłaszcza w obszerniejszej kwalifikacji jesiennej. Rząd wskazuje, że prawdopodobnie w kwalifikacji jesiennej 2024 roku przyzna około 6 tys. miejsc rezydenckich.