MSWiA wprowadza zmiany w PolicjiPodczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Renata Budzyńska ogłosiła, jakie zmiany zostaną wprowadzone w funkcjonowaniu Policji od 1 czerwca. Jak podkreśliła, spotkały się one z pozytywnym odbiorem zarówno w Komendzie Głównej, jak i na niższych szczeblach służby. Najważniejszym założeniem reformy jest zdecentralizowanie uprawnień, kompetencji i odpowiedzialności wraz z budżetem na poziom Komend Wojewódzkich Policji. To one będą decydować o zastosowaniu sił i środków do zapewnienia bezpieczeństwa na swoim terenie.
Zmieniony zostanie sposób wyznaczania zadań oraz oceny uzyskiwanych efektów przez Komendy i Powiatowe.
Jednym z najważniejszych założeń reformy jest zlikwidowanie tzw. konkursów na stanowiska, co pozwoli dobierać komendantom wojewódzkim i powiatowym (miejskim) osoby, za które będą mogły potem wziąć odpowiedzialność.
Komendant Główny Policji zostanie odciążony od spraw bieżących, zwłaszcza związanych z bezpośrednim zaopatrywaniem i obsługą logistyczną urzędu.
Usprawniona ma zostać także komunikacja pomiędzy poszczególnymi pionami policji, dzięki większej cyfryzacji. Dzięki niej zmniejszy się także ilość dokumentacji, jaką będą musieli tworzyć policjani. Jednostki terenowe zostaną wsparte kadrowo i finansowo, natomiast ograniczona zostanie do koniecznego minimum funkcja kontrolno-rozliczeniowa.
W związku z reformą administracyjną z dniem 1 kwietnia dokonano także rewizji podziału na Komendy Wojewódzkie. Zniknęły one z takich miast, jak Katowice i Kielce, natomiast utworzono nowe w Sosnowcu i Płocku. Zniknęło także część Komend Powiatowych, natomiast pojawiło się się więcej posterunków policji w mniejszych miejscowościach, które często były likwidowane w ostatnich latach.