Jerzy Aleksander Rawski - (ur. 26 XII 1965 r. w Atlancie) polski pisarz i polityk. KorzenieJego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych tuż po powstaniu listopadowym w trakcie wielkiej emigracji. Niewiele wiadomo już o tamtych czasach, jednak Rawski bardzo często chwali się, że jego pradziadek Horacy walczył w 14 pułku piechoty Luizjany, pod którego sztandarem brał udział min. w bitwie pod Gettysburgiem. Z kolei dziadek Jerzego brał udział w II wojnie światowej. Niestety zginął podczas walk na Pacyfiku, przez co Rawski nigdy nie miał okazji go poznać. Rodzice polityka to Stanisław Rawski i Julia Łowicka. Ojciec, z wykształcenia ekonomista, prowadził sklep z bronią, a matka po ukończeniu studiów prawniczych założyła własną kancelarię. Szlacheckie pochodzenie, patriotyczne historie rodzinne i zamożność rodziców miały bardzo duży wpływ na światopogląd pisarza, do czego sam bardzo często się przyznaje.
WykształcenieRawski ukończył prestiżowe publiczne liceum Douglass High School, a następnie edukował się na Atlanta Metropolitan State College. To własnie w trakcie edukacji na collegu rozpoczął przygodę z polityką. Zaangażował się w pomoc w rozwoju Libertarian Party w Atlancie.
Organizował spotkania i wykłady. Jego największym sukcesem w tej dziedzinie była organizacja w Atlancie wykładu Murraya Rothbarda. Po zakończeniu również tego etapu edukacji postanowił dołączyć do US Army. Objawem tego było rozpoczęcie studiów z dziedziny stosunków międzynarodowych na Westpoint. Studia ukończył z doskonałymi ocenami, a następnie odbył 5 letnią służbę wojskową w 1st Marine Division.
SłużbaPolak nie miał szczęścia, zaraz po ukończeniu przez niego studiów zaczęła się I wojna w Zatoce - brał udział min. w bitwie o Khafji. Innym konfliktem w którym brał udział Rawski była wojna domowa w Somalii. Jerzy walczył w ramach ostatniej zmiany operacji Restore Hope.
Kariera literacka Po obu tych wojnach Rawski wydał swoją pierwszą książkę o tematyce historycznej - "Noce w Mogadiszu". Książka zyskała popularność, ze względu na swoją niezwykłość - każdy rozdział był opowieścią innego żołnierza- fragmentem jego pamiętnika. Kolejnym projektem pisarza była książka o Polsce i transformacji. Zawarł w niej stanowiska zarówno zwolenników, jak i przeciwników zmian ustrojowych w Polsce, oraz dodał do tego odrobinę swojej, własnej, wolnościowej analizy tego jak wyglądało odejście Polski od socjalizmu.To właśnie podczas prac nad nią poznał Janusza Korwin Mikkego i od razu stał się jego fanem. Podczas pobytu w Polsce pisał również dla Najwyższego Czasu o rozgrywkach jakie toczyły się w geopolityce.
Kolejnym etapem w rozwoju literackim Jerzego był okres podróży po całym świecie. Rawski mieszkał min. w Wlk. Brytanii, Hong Kongu, Francji, Australii, Nowej Zelandii i Chile. Pisał dla tamtejszych mediów, a następnie swoje co lepsze felietony zbierał i na ich podstawie pisał książki o tym jak zmieniały się kraje w których przebywał. Polityk wydał również "Niepoprawną Politycznie Historię Polski" - książkę, która w Polsce osiągnęła wielki sukces. Oprócz poważnych, politycznych publikacji był autorem również licznych opowiadań fantasy.
Jego najgłośniejszą książką jest "Mój kraj" - będący bardzo luźnym zbiorem poglądów autora na tematy polityczne, historyczne, a nawet filozoficzne. Książka wywołała oburzenie z obu stron sceny politycznej, ponieważ stanął w niej w obronie kontrowersyjnych tez JKMa. Rawski przyznał się otwarcie, że odkąd zdobył obywatelstwo polskie zawsze głosował na Janusza Korwin-Mikkego. Oprócz tego zadeklarował, że nie tylko zrobi tak w kolejnych, ale i dołączy do najnowszego projektu politycznego Korwina czyli Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja.
Po tej głośnej pozycji Rawski napisał jeszcze trzy bardzo popularne w Polsce książki. Pierwszą była powieść "Zawsze wierny" o żołnierzu Lwowskiego AK żydowskiego pochodzenia. Akcja miała miejsce zarówno w samym Lwowie, jak i szeroko pojętych Kresach Wschodnich. Przez bardzo negatywny obraz UPA środowisko mniejszości ukraińskiej wezwało do bojkotu książki. Następne dwie publikacje Rawskiego to dwa wywiady rzeki. Pierwszy "Libertarianizm zawiódł" z Hansem Hermannem Hoppe i "Zmierzch Kultury" z Michellem Houellebecqiem.
Kariera polityczna Jerzy Rawski dołączył do KORWiNu. Zaskoczył go jednak nieprofesjonalizm w partii i słabość intelektualna wielu członków. Pisarz chciał reformować partię, co jednak spotkało się z silnym oporem wewnętrznym. Do zaprzestania działalności zmusiło go podejrzenie nowotworu. Polityk wrócił do Stanów Zjednoczonych. Tam okazało się jednak, że podejrzenie się nie spełniło. Rawski został zatrudniony przez Rand Corporation, jako ekspert ds. Europy Wschodniej. Ponadto pisał dla National Review.
Polityk w trakcie kampanii referendalnej o przywróceniu monarchii w Polsce napisał esej "Monarchistyczna Wiosna" opublikowany przez International Monarchist League. Przewidział w nim, że zwycięstwo opcji rojalistycznej w Polsce doprowadzi do renesansu organizacji monarchistycznych. Najczęściej dyskutowaną tezą z tekstu było, że monarchie mogą stać się alternatywą dla wschodnich państw autorytarnych, by wprowadzić w kraju reformy, przy jednoczesnym zachowaniu władzy i prestiżu. Artykuł cieszył się popularnością, ale lewicowe media bardzo mocno go skrytykowały. W Gazecie Wyborczej rozprawę Rawskiego nazwano "bzdurą roku". Jak się później okazało niesłusznie. Już po przywróceniu monarchii Rawski kilkukrotnie zapraszany był przez Jego Wysokość Michała II, z którym utrzymuje bardzo dobre kontakty. Zanim jednak wrócił do krajowej polityki, zaangażował się w sprawę wyjścia Wielkiej Brytanii i Francji z UE. W obydwu wspierał opcję wyjścia z UE. To właśnie w trakcie pobytu we Francji udało mu się przeprowadzić wywiad z Michellem Houellebecqiem. Pisarz zdecydował się wrócić do polityki po zaproszeniu na jeden z balów u Króla, gdzie namówił go do tego Mikołaj Liściowski. Rawski wypełnił deklarację członkowską PL-K. W 2022 roku kandydował z listy partii do sejmu z Okręgu 81 - Kraków (Dzielnica XVI, Dzielnica XVII, Dzielnica XVIII), gdzie otrzymał 41,2% głosów.
Życie prywatne-
związki Po powrocie z Somalii wdał się w romans z Elizabeth Bell psycholog, która pomagała żołnierzom wracającym z misji, wrócić do zdrowia psychicznego. W wyniku tego związku spłodził nieślubną córkę Amy, na której wychowanie płacił jednak regularnie.
Następnie od 1995 roku był w związku z polką Emilią Braun, pobrali się 2 lata później w 1997 roku. W 1998 roku urodził im się pierwszy syn- Rafał. A dwa lata później pierwsza córka - Natalia. W 2014 roku wzięli jednak rozwód bez orzekania o niczyjej winie. Utrzymują teraz relacje koleżeńskie.
-
religia Jerzy wychował się w rodzinie katolickiej, zmieniał jednak kilka razy swoją wiarę. Był członkiem między innymi Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri; Kościoła Episkopalnego i Kościoła Zielonoświątkowego. Po powrocie znów powrócił do kościoła katolickiego, aby potem znów z niego odejść. Teraz sam nazywa siebie protestantem bezdenominacyjnym, osobą pewną istnienia chrześcijańskiego Boga, ale szukającą kościoła dla siebie.
-
języki Rawski włada biegle angielskim, francuskim i hiszpańskim. W stopniu komunikatywnym zna rosyjski i włoski.
-
posiadłości Polityk posiada kilka mieszkań w największych miastach polski. Sam mieszka natomiast w apartamencie w centrum Krakowa. Dalej jest właścicielem rezydencji rodzinnej w Atlancie.