Postępowi Demokraci (112 posłów) zgłaszają kandydatury Kamila Zubelewicza oraz Elżbiety Mączyńskiej.
Kamil Zubelewicz (ur. 15 grudnia 1978 w Warszawie) – polski ekonomista.
Absolwent XLIX Liceum Ogólnokształcące im. Johanna Wolfganga Goethego w Warszawie (1996). Był laureatem olimpiady historycznej w roku szkolnym 1995/1996 oraz stypendystą Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci (od VII klasy szkoły podstawowej do IV klasy liceum). Ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 2007 na podstawie rozprawy pt. Fundusze publiczne w Polsce w okresie transformacji na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW.
Pracował w Katedrze Ekonomii Sektora Publicznego na UW. W latach 2008–2014 był adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 2003 związany z Collegium Civitas, od 2015 jako prorektor ds. dydaktycznych. Udzielał się zawodowo jako współpracownik Centrum im. Adama Smitha oraz ekspert Instytutu Jagiellońskiego. Uzyskiwał stypendia McKinsey & Company oraz Fundacji im. Lesława A. Pagi.
Elżbieta Teresa Mączyńska-Ziemacka (ur. 17 listopada 1944) – polska ekonomistka, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, Zakład Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw – kierownik Zakładu), członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Prezydium Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus". Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodnicząca Rady Programowej IX Kongresu Ekonomistów Polskich.
Absolwentka studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Kierownik studiów podyplomowych "Wycena nieruchomości" oraz "Zarządzanie Nieruchomościami" w SGH. Jest również pracownikiem naukowo-badawczym, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Tytuł naukowy profesora otrzymała w 2012.
Kieruje cyklem konwersatoriów “Czwartki u Ekonomistów" - otwartych debat, nagrywanych (stenogramy) i komentowanych, realizowanym od 2006.
Od 1998 kierownik corocznego, dwutygodniowego, polsko-niemieckiego seminarium odbywającego się w Niemczech w Instytucie Studiów Europejskich we Vlotho (GESW) na temat systemów gospodarczych, społecznej gospodarki rynkowej i integracji europejskiej.
Przewodnicząca Rady Programowej IX Kongresu Ekonomistów Polskich (2013) i VIII Kongresu Ekonomistów Polskich (2007) oraz redaktor naukowy i współautor materiałów kongresowych. W latach 1994–2005 sekretarz naukowy Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów (RSSG).
W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał ją na członka Narodowej Rady Rozwoju.
W latach 2011–2015 członek Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Specjalistka z dziedziny analizy ekonomicznej, finansów i wyceny przedsiębiorstw, wyceny nieruchomości, systemów gospodarczych i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego