[PdP]: o zmianie ustawy o sporcie
: 04 sty 2017, 22:10
Wicemarszałek Radziwiłł:
Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę, pana Adama Korola. og: debata 48h
Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę, pana Adama Korola. og: debata 48h
Ustawa
z 2021
o zmianie ustawy o sporcie
Art. 1.
W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:
1) uchyla się ust. 7;
2) ust. 8 otrzymuje brzmienie:
"8. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określa, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji uczniowskich klubów sportowych oraz dane podlegające wpisowi do ewidencji, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia ewidencji.".
Art. 2.
W terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy kluby sportowe, o których mowa w art. 4 ust. 7, ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, wpisane do ewidencji prowadzonej przez starostów, są obowiązane dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Adam Korol
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Niniejszy projekt ustawy wprowadza zmiany do ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które ułatwią rejestrację klubów sportowych, działających w formie stowarzyszeń, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej. W brzmieniu dotychczas obowiązujących przepisów, takie kluby sportowe powinny być rejestrowane oraz widnieć w systemie ewidencyjnym prowadzonym przez starostów. Z racji uwarunkowań systemowych jest to rozwiązanie niewydolne. Projekt ustawy upraszcza zasady ich rejestracji oraz ewidencji poprzez wpis w rejestr prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).
Zawarte w projekcie ustawy rozwiązania spowodują następujące efekty:
- Skrócenie czasu rejestracji klubów sportowych z 30 dni do 7.
- Automatyczne nadawanie numeru NIP oraz REGON przy rejestracji.
- Umożliwienie zmiany siedziby przez istniejący klub sportowy.
- Umożliwienie rejestrowania działalności gospodarczej przez istniejący klub sportowy.
- Opłaty za rejestrację, zmiany i wypis – 0 zł (jak w przypadku pozostałych stowarzyszeń).
Głównym planowanym skutkiem jest uproszczenie zasad rejestracji klubów sportowych poprzez bezpośredni wpis do rejestru KRS. Usprawni to obsługę oraz prowadzenie dalszej działalności. Uproszczenie zasad rejestracji oraz obsługi KRS spowoduje zwiększoną aktywność społeczną w kwestii zakładania tego typu podmiotów. Dotychczas, podmiotami odpowiedzialnymi za obsługę klubów sportowych, których dotyczy nowelizacja były starostwa, w obrębie których one funkcjonowały. Zmniejszenie obowiązków urzędników w starostwach pozwoli zoptymalizować ich pracę pod kątem innych zadań. Rejestracja i obsługa w KRS będzie przeprowadzana przez doświadczonych pracowników, co przyspieszy wszelkie działania administracyjne związane z obsługą podmiotów.
Skutkiem prawnym będzie konieczność dokonania wpisów klubów sportowych objętych zmianą do KRS. Projekt ustawy nie przewiduje obciążenia dla budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego oraz nie jest objęty przepisami prawa Unii Europejskiej. Nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.