Otwieram debatę nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa. Proszę o zabranie głosu posła sprawozdawcę, panią Marię Leniwą. og: debata 48h
Ustawa
z 2021
o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa
Art. 1.
W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 70:
a) uchyla się § 4,
b) w § 6:
- pkt 1 nadać brzmienie:
"1) wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli
podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata."
- uchyla się pkt 4,
c) w § 7:
- pkt 1 nadać brzmienie:
"1) prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, nie później jednak niż po upływie 3 lat od dnia jego wszczęcia;",
- uchyla się pkt 4,
d) uchyla się § 8.
Art. 2.
Do biegu terminów przedawnienia, o których mowa w art. 70 § 6 ustawy zmienianej w art. 1, które uległy zawieszeniu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Maria Leniwa
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa ma na celu nowelizację przepisów w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Przedawnienie stanowi jedną z form wygasania zobowiązaniowych skutków prawnych, zaś jego celem jest zachowanie pewności obrotu prawnego. Wygasanie zobowiązań publicznoprawnych na skutek upływu terminu przedawnienia oznacza, że pomimo niezaspokojenia wierzyciela, jakim jest organ podatkowy , stosunek zobowiązaniowy przestaje istnieć z mocy prawa. Upływ terminu przedawnienia organ powinien uwzględnić z urzędu. Celem instytucji przedawnienia wobec zobowiązań publicznoprawnych jest gwarancja, że po upływie określonego w ustawie czasu, zarówno podatnicy nie będą narażeni na jakiekolwiek działania ze strony organów zmierzające do określania i egzekwowania od nich należności podatkowych. Celem wydania niniejszego aktu jest wprowadzenie pewności obrotu gospodarczego w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Art. 70 ust. 1 ordynacji podatkowej w obecnym brzmieniu reguluj e 5 letni okres przedawnienia dla zobowiązań podatkowych. Sytuacja ta sprawia, że wystarczy, by właściwy organ na dzień przed upływem terminu przedawnienia formalnie rozpoczął postępowanie w sprawie ściągnięcia zaległości, i postępowanie może trwać znacznie dłużej niż przewiduje to wskazany termin przedawnienia. Może to stanowić swoistą pułapkę nawet dla uczciwych podatników.
Analiza problemu wskazuje, że nie powinno być dopuszczalne takie uregulowanie instytucji przedawnienia, które prowadzić będzie do istnienia po stronie podatników czy płatników składek niepewności co do ich sytuacji prawnej przez bardzo długi okres. Terminy przedawnienia nie powinny także przekraczać czasu, w którym możliwe będzie wykazanie przez uczciwego podatnika, że należycie wywiązał się z obowiązku ponoszenia ciężarów podatkowych.
Przewidywane skutki prawne proponowanych nowelizacji Ordynacji podatkowej będą polegały z jednej stronie na pewności obrotu prawnego w zakresie przedawnienia zobowiązań zarówno podatkowych, zaś z drugiej strony na tym, że administracja w celu utrzymania dotychczasowej skuteczność, będzie zmuszona podnieść swoją efektywność w krótszym czasie. Projektowana ustawa nie wywoła innych znaczących zmian prawnych. Nie wymaga również wydania nowych aktów wykonawczych. Przedkładany projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie też negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.