Strona 1 z 3

Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 03 lip 2016, 23:53
autor: Administrator
Obrazek

Rozpoczyna się pierwsze posiedzenie Senatu RP I kadencji. Wśród gości m.in. król Michał II, królowa Maria i prezes rady ministrów księżniczka Anna Radziwiłł-Schmidt. Profesor pułkownik Szymon Pilecki, marszałek senior, otworzył I posiedzenie Senatu. Senatorowie wstają do Hymnu Państwowego.

Obrazek

Szanowni Państwo,
Chciałbym serdecznie przywitać Jego Królewską Mość króla Michała II, Jej Królewską Wysokość, Jej Książęcą Wysokość prezes rady ministrów Annę Radziwiłł-Schmidt, najczcigodniejszego marszałka seniora Sejmu I kadencji Józefa Lassotę, pozostałychczcigodnych gości oraz wielce czcigodnych Senatorów RP.

Wszystkim z wybranych senatorów, jak i tych, którzy podobnie jak ja objęli mandat z racji innego sprawowanego stanowiska należą się gratulacje. Kampania wyborcza, pomimo wysokiej temperatury politycznego sporu, pomogła wyłonić reprezentantów społeczeństwa. Uzyskaliście państwo ogromny kredyt zaufania, którego nie można zaprzepaścić. Naród polski chce mieć uczciwych senatorów, którzy swoją misję będą realizowali z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Niech słowa ślubowania senackiego będą dla Państwa najwyższą wykładnią sposobu działalności parlamentarzysty. Życzę tego, by każdy z nas po upływie kadencji Senatu RP mógł sam przed sobą powiedzieć, że dotrzymał słów ślubowania i jest osobą godną zaufania.

Przed nami stoją ogromne wyzwania rozwojowe. Trzeba wiedzieć, czego potrzebuje Polska. Jestem przekonany, że będziemy szukać najlepszych odpowiedzi na to pytanie. Sądzę, że dzięki dialogowi, współpracy i koncyliacyjności uda nam się wypracować najlepsze rozwiązania, za sprawą których Polska będzie krajem bogatszym, zasobniejszym, rozwijającym się szybciej, wolnym, suwerennym, niepodległym.

Jako przewodniczący Karaimskiego Związku Religijnego w RP jestem bardzo wdzięczny za możliwość sprawowania z urzędu mandatu senatora. Cieszę się, że dostały ją wszystkie ważne grupy religijne w naszym kraju. Nasza społeczność jest najmniejszą w kraju - liczy zaledwie kilkuset członków, jednak wywarła ogromny wpływ na dzieje Polski - Karaimi zawsze byli wielkimi patriotami. Ważnym jest, aby w parlamencie były reprezentowane właśnie takie mniejszości.

Dziękuję, proszę o zabranie głosu Jego Królewską Mość króla Michała II.


og:

Plan obrad:
1. Przemówienie Króla
2. Zgłaszanie kandydatur na Marszałka Senatu - proszę zgłaszać z krótkim przedstawieniem, kto to jest itd.
3. Wybór Marszałka Senatu
4. Zgłaszanie kandydatur na wicemarszałków senatu- z uwagi na małą ilość graczy jestem skłonny zgodzić się na kierowanie NPCami, choć i tak preferuję graczy, zwłaszcza że to będą pewnie opozycjoniści.
5. Wybór wicemarszałków senatu - maksymalnie czterech

Kandydatów może zgłaszać grupa min. 10 senatorów

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 04 lip 2016, 12:54
autor: Michał Ajna
Głos zabiera król Michał II:
Najczcigodniejsza Małżonko, szanowny panie Marszałku Seniorze, Wielce Czcigodni Senatorowie, Szanowni Goście.

Gratuluję Państwu z całego serca wyboru. Gratuluję zaufania, którym obdarzyli Państwa rodacy, wyborcy - to naprawdę wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Wielki narodowy wysiłek ostatnich lat doprowadził nasz kraj do istotnego sukcesu. Dokonaliśmy awansu cywilizacyjnego i dołączyliśmy do grona państw rozwiniętych. Poprawił się przeciętny poziom życia Polaków. Polska uniknęła kryzysu, co jest zasługą zarówno polityki ostatnich lat, jak i wynikiem wieloletniego konsekwentnego budowania gospodarki polskiej na zdrowych zasadach.

Mamy przed sobą wyjątkowo długi okres bez wyborów. To jest wielka szansa na podejmowanie spraw trudnych, ale wielkich. To jest także wielkie zobowiązanie, by tego czasu nie zmarnować.

W tej Izbie, którą tak znam i którą zawszę będę wspominał z sentymentem, zwracam się do Pań i Panów Senatorów, ale i do wszystkich naszych rodaków, do wszystkich obywatelek i obywateli naszej wspólnej Rzeczypospolitej. Czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy niejednokrotnie wykazali, że mają zdolność mobilizacji i że są w stanie trwale pokonywać trudności. Oczekują jednak mądrego i odważnego przywództwa politycznego, oczekują zgody w najważniejszych dla Polski sprawach. Jesteśmy silni, wszyscy razem. Jesteśmy silni niepodległą i demokratyczną Ojczyzną. Jesteśmy silni dotychczasowymi osiągnięciami, silni także doświadczeniem i złym i dobrym, wspólnym doświadczeniem tych ostatnich 30 lat.

Życzę zatem nam wszystkim, abyśmy w czas nadchodzący weszli z nadzieją i przekonaniem o lepszym jutrze, ze wzajemną życzliwością i z poczuciem wspólnoty i solidarności.

Dziękuję.

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 04 lip 2016, 13:53
autor: Administrator
Marszałek senior
Proszę o zgłaszanie kandydatów na marszałka
Og: Czas do godziny 22:00 5 lipca

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 04 lip 2016, 15:10
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Na mównicę wchodzi senator Marcin Schmidt:
Obrazek
Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Panie Marszałku Seniorze!
Szanowni państwo!

Grupa senatorów Obywatelskiego Klubu Ludowego zgłasza kandydaturę Mikołaja Liściowskiego na Marszałka Senatu.

Mikołaj Liściowski herbu Hipocentaur (urodzony 25 listopada 1968 roku w Nowym Sączu) – polski polityk, poseł na sejm V, VI i VII kadencji III RP, senator I kadencji IV RP, od 6 sierpnia 2015 do 17 listopada 2017 roku Prezydent RP, następnie Regent Królestwa Polskiego.

Syn lekarzy Marii i Antoniego Liściowskich. Ma żonę Annę i czworo dzieci: Romana, Paulinę, Franciszka i Oliwię. Absolwent II LO w Nowym Sączu. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i przez kilka lat był jej nauczycielem w szkole podstawowej nr 7 w Nowym Sączu. W latach 1998-2005 radny Miasta Nowego Sącza, wybierany z ramienia lokalnych komitetów wyborczych. W 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, którego członkiem był do maja 2015 roku. W 2005 roku został wybrany posłem z okręgu nr 14, uzyskując 11 282 głosów. W 2007 uzyskał reelekcję, otrzymując 8 515 głosów. W 2010 roku był jednym z członków sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2011 roku po raz kolejny uzyskał reelekcję, otrzymując 14 993 głosy. Jest jednym z krytyków obecnych regionalnych władz partii z senatorem Stanisławem Kogutem na czele. Przed wyborami samorządowymi w 2014 roku był przeciwnikiem popierania przez partię reelekcji prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Ostatecznie nie poparł w nich oficjalnie żadnego kandydata.

Na początku 2015 roku ogłosił swój zamiar kandydowania w prawyborach prezydenckich w PiS. W pierwszej turze głosowania zajął drugie miejsce z wynikiem 20%. W drugiej pokonał Ryszarda Czarneckiego uzyskując poparcie 56%, stając się kandydatem na prezydenta PiS i Zjednoczonej Prawicy. Rejestrując swoją kandydaturę w PKW złożył ponad półtora miliona podpisów - najwięcej ze wszystkich kandydatów. W pierwszej turze głosowania zajął drugie miejsce, zdobywając 4 985 051 głosów (31%). W drugiej pokonał Annę Radziwiłł-Schmidt z PO, zdobywając 7 723 446 głosów (50,1%). 6 sierpnia 2015 roku objął urząd prezydenta RP zastępując Stanisława Goszczyńskiego.

Jako prezydent 8 sierpnia 2015 roku rozpisał na 18 października tego samego roku wybory parlamentarne. Po zwycięstwie Platformy Obywatelskiej desygnował na premiera Annę Radziwiłł-Schmidt, a później powołał jej rząd. W lutym 2016 roku powołał trzech członków Rady Polityki Pieniężnej, w kwietniu Zbigniewa Niemczyka na Prokuratora Generalnego, w maju Jerzego Aleksandra Kozłowskiego na Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, w lutym 2017 roku Stanisława Rymara na Prezesa , a we wrześniu Piotra Andrzejewskiego na Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Trzykrotnie zwołał posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Częściej zwoływał natomiast posiedzenia Rady Gabinetowej, podczas których zapadło większość ustaleń odnośnie nowej konstytucji i wyglądu monarchii. Siedmiokrotnie skorzystał z prawa inicjatywy ustawodawczej - wszystkie zaproponowane ustawy zostały przyjęte. Z powodzeniem zawetował również trzy ustawy.

Z pierwszą zagraniczną wizyta udał się do Francji. Wzorem poprzednika starał się być mediatorem w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jego inicjatywy doprowadziły do zakończenia konfliktu w Donbasie i autonomizacji tego regionu w ramach Ukrainy. Po wprowadzeniu monarchii 17 listopada 2017 roku objął funkcję Regenta Królestwa Polskiego, którą sprawował do wyboru na tron króla Michała II. Następnie, jako były prezydent, otrzymał miejsce w Senacie I kadencji IV RP.

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 04 lip 2016, 19:31
autor: Janina Dobrzyńska
ZL zgłasza kandydaturę Wioletty Anny Chojniwskiej-Piątkowskiej. Prosimy o brakujące 5 podpisów

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 05 lip 2016, 22:40
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Marszałek senior:

Przechodzimy do głosowania. Zgłoszono jedną kandydaturę - Mikołaja Liściowskiego. Głosujemy za lub przeciw. og: głosowanie trwa 12h

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 05 lip 2016, 22:40
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Za

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 05 lip 2016, 22:41
autor: Laura
Przeciw

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 05 lip 2016, 23:06
autor: Piotr M. Wiśniewski
przeciw

Re: Pierwsze posiedzenie senatu I kadencji

: 05 lip 2016, 23:07
autor: Michał Ajna
Za (senatorowie pod kontrolą króla)