[Rząd]: ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych ustaw
: 05 sie 2016, 19:54
Wicemarszałek Pucz-Swarzewska:
Przechodzimy do debaty nad rządową ustawą o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Przechodzimy do debaty nad rządową ustawą o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych ustaw
z 2020 roku
Art. 1
W ustawie o samorządzie gminnym w art. 7 ust. 1 dodaje się punkt 21) w brzmieniu:
"Budowy przedszkoli na terenie gminy, oraz reagowania na zmiany demograficzne"
Art. 2
W ustawie o systemie oświaty w Art. 14 ust. 5 nadaje się brzmienie
"Gminy mają obowiązek tworzenia przedszkoli gdy przez mieszkańców gminy zostanie zgłoszony wniosek o założenie przedszkola poparty przynajmniej liczbą 50 podpisów rodziców.
1) Każdy z podpisanych pod wnioskiem obywateli musi być rodzicem przynajmniej jednego dziecka ( z czymże wniosek pisany jest w imieniu dziecka nie w imieniu pojedynczego rodzica).
2) W przypadku braku pomieszczeń które można zaadaptować na potrzeby przedszkola, gminy mają obowiązek realizować budownictwo przedszkolne w systemie modułowym.
Art. 3
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Sprawozdawca: minister pracy i polityki społecznej Andżelika Możdżanowska
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Ustawa ta poprzez nowelizację ustanawia obowiązek założenia przedszkola w gminie na podstawie wniosku rodziców a nie jak to było dotychczas poprzez decyzję odpowiedniego ministerstwa. Inicjatywa obywatelska zakładająca odpowiedź na realne zapotrzebowanie mieszkańców w zakresie budowy nowych przedszkoli, jest najlepszą i najbardziej przejrzystą formą inicjującą powstawanie takich placówek. Wielokrotnie mówi się o braku miejsc w przedszkolach a także braku inicjatywy do ich budowy. Wiadomo, że przedszkole dla gminy to kolejny wydatek, zaś ministerstwo odpowiednie ds. edukacji nie zawsze jest odpowiednio przygotowane do rozpoczynania inicjatyw w zakresie powiększania zasobu przedszkoli. Obowiązek budowy przedszkola który będzie obowiązywał na wniosek rodziców, znacznie powiększy zasób placówek.
Dodatkowo ustawa przewiduje iż nie w każdej gminie istnieje zasób budynków które mogą pełnić rolę placówki, toteż ustawa dopuszcza i preferuje budowę przedszkoli w systemie modułowym który jest znacznie tańszy a i nie wymaga od gminy poszukiwania drogiego i nie zawsze możliwego do adaptacji miejsca w istniejącym zasobie lokalowym.
Ustawa wpłynie pozytywnie na rodziny z dziećmi.
Dziękuję.