Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dn. .../19
w sprawie zmianie Regulaminu Sejmu
Art. 1. W uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2012 r. poz. 32, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
a) art. 26. ust. 1. otrzymuje brzmienie:
"Art. 26.
1. Sejm wybiera zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego, członków Rady Polityki Pieniężnej, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, posłów członków Krajowej Rady Sądownictwa, członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz członków Rady Mediów Publicznych."
b) art. 30. ust. 1. otrzymuje brzmienie:
"Art. 30
1. Wnioski w sprawie wyboru lub powołania przez Sejm poszczególnych osób na stanowiska państwowe określone w art. 26 i 29 mogą zgłaszać Marszałek Sejmu albo co najmniej 20 posłów, z tym że na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - Prezydium Sejmu albo co najmniej 30 posłów, a na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, grupa co najmniej 25 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Art. 4 ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio."
Art. 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Eugeniusz Kłopotek: Pani Marszałek, Wysoka Izbo! W związku z ostatnimi zmianami w liczebności Sejmu oraz Senatu proponujemy zmiany w Regulaminie Sejmu. Uchwała zmniejsza liczbę posłów potrzebnych do zgłoszenia kandydata na stanowiska m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, członków Rady Polityki Pieniężnej, KRRiT czy członków Rady Mediów Publicznych, co pozwoli większej liczbie klubów na zgłaszanie kandydatów, co pozwoli na otrzymanie w tych instytucjach szerszego wachlarza poglądów, a więc - lepszej reprezentacji poglądów politycznych Polaków.