Głos zabiera Marszałek Senior Józef Lassota:
Szanowni Państwo,
Chciałbym serdecznie przywitać Jego Królewską Mość króla Michała II, Jej Królewską Wysokość królową Marię, Jej Książęcą Wysokość prezes rady ministrów Annę Radziwiłł-Schmidt, najczcigodniejszego marszałka seniora Senatu I kadencji Szymona Pileckiego, pozostałych czcigodnych gości oraz wielce czcigodnych Posłów na Sejm RP.
W tym roku wybory do Sejmu odbywały się na zupełnie nowych zasadach - 232 z nas zostało wybranych w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych, a 70 - z listy krajowej. Bardzo ważne jest, aby wszyscy parlamentarzyści pamiętali o swoich obowiązkach wobec narodu. Nie zostaliście tutaj wybrani dla zabawy. Posłowie do Sejmu zostali wybrani przez naród i mają jako parlamentarzyści obowiązek dochodzenia do porozumienia i służenia Polsce. My mamy obowiązek mówić wspólnym głosem. Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom. Taka jest nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie.
Nadchodzące dni przyniosą ze sobą, mam nadzieję, stabilny rząd, który z premierem na czele, będzie przez kolejne cztery lata dzierżył stery rządów w Polsce. Obywatele rozliczą nas, na co szczerze liczę, za cztery lata. Mam nadzieję, że uda się powołać rząd popierany stabilną koalicją. Mam także nadzieję, że posłowie tej kadencji nie będą tylko "maszynkami do głosowania".
Dziękuję, bardzo proszę o zabranie głosu przez Jego Królewską Mość króla Michała II.
Głoś zabiera król Michał II:
Najczcigodniejsza Małżonko, szanowny panie Marszałku Seniorze, szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie, Czcigodni Goście.
Rozpoczyna się pierwsza kadencja Sejmu IV RP, pierwszego po przeprowadzeniu reform ustrojowych. Skłania nas to w naturalny sposób do zastanowienia się nad misją jaką ma do wypełnienia nowy skład Sejmu. Jako Reprezentanci Narodu musicie pamiętać, że bycie Posłem jest zaszczytem, służbą, a przede wszystkim obowiązkiem i ciężką pracą. Mam nadzieję, że ta kadencja Sejmu będzie charakteryzowała się powagą i służbą dla Narodu.
Jako polscy politycy musicie poprawić jakość funkcjonowania państwa, odpowiedzieć na demograficzne wyzwanie starzenia się społeczeństwa, wzmocnić ideę jednoczenia się Europy, odbudować zaufanie obywateli do administracji państwowej. To są między innymi wasze zadania.
Przyszły Prezes Rady Ministrów, przyszła koalicja, ale również Wysoka Izba, musi mieć na uwadze potrzebę odważnych reform ekonomicznych. Potrzebujemy działań odważnych, energicznych i przede wszystkim rozważnych. Wszelkie reformy ekonomiczne i gospodarcze podejmujmy roztropnie, tak by nie narazić na nie najbiedniejszych, tak by nie wykluczyć ich z życia społecznego. Apeluję do Wysokiej Izby o wrażliwość wobec tych osób.
Polska powinna podjąć działania zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa finansowego, do redukcji długu publicznego i do dalszego zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki. Obecnie mamy naprawdę dobrą sytuację gospodarczą, dynamiczny wzrost Produktu Krajowego Brutto, szybki spadek bezrobocia. Postarajmy się nie zaprzepaścić takiej szansy.
Narodowi polskiemu życzę, aby Sejm Rzeczypospolitej był przykładem zgody narodowej i solidarności międzyludzkiej, aby polskie społeczeństwo było dumne ze swojego Sejmu.
Dziękuję.
Na mównicę wchodzi przewodnicząca KP PSL Urszula Pasławska:
Wasza Królewska Mość,
Wasza Królewska Wysokość,
Czcigodny panie Marszałku Seniorze,
Szanowne panie posłanki i panowie posłowie,
Klub poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnie zgłosić kandydaturę posłanki Anny Bejcy.Anna Maja Bejca, de domo Szmit (ur. 21 lipca 1986 roku w Pasłęku) - polska menadżer, polityk, posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I kadencji IV RP, przewodnicząca klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego (w 2019).
Ukończyła studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz studia podyplomowe studia menedżerskie na tej samej uczelni. Posiada także certyfikat specjalizacyjny z zakresu public relations. Prowadziła własną działalność gospodarczą, małą restaurację w rodzinnym mieście, którą sprzedała w 2007 roku. W latach 2008-2011 pracowała w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie w Departamencie Polityki Regionalnej. W 2011 roku przeszła do Departamentu Koordynacji Promocji, w którym pracowała do 2018.
W wyborach samorządowych w 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej sejmiku warmińsko-mazurskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wystartowała z piątego miejsca na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu nr 34, nie uzyskując mandatu. Objęła go w październiku 2018 roku, po rezygnacji Anny Karwickiej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku zastąpiła Eugeniusza Grzeszczaka na stanowisku przewodniczącego klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Funkcję pełniła do października tego samego roku.
W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 20 października 2019 roku, była szefową sztabu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uzyskała poselską reelekcję, startując w Jednomandatowym Okręgu Wyborczym nr 198 - Szczytno, zdobywając 22 882 głosy, co stanowiło 37,9% wszystkich głosów oddanych w okręgu. Znalazła się również na trzecim miejscu listy krajowej Polskiego Stronnictwa Ludowego, uzyskując wynik 118 039 głosów.
Jej mężem od 2010 roku jest Jan Bejca (ur. 1969), właściciel kilku warszawskich restauracji, m.in. od niedawna Casino Imperial. Para ma razem syna, Roberta (ur. 2016). Mówi biegle w języku angielskim i niemieckim.
Dziękuję.
Wróć do „Sejm IV RP I kadencji”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości