Post autor: Administrator » 09 sty 2025, 19:58
Ustawa z dnia 15 listopada 2038 roku
o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw
Art. 1. W ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 dodaje się pkt 7 w brzmieniu: "7) zasady sporządzania testamentu życia";
2) w art. 3 w ust. 1 dodaje się pkt 11 – 13w brzmieniu:
"11) uporczywa terapia – stosowanie procedur medycznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, wiążące się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności pacjenta. Uporczywa terapia nie obejmuje podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, łagodzenia bólu i innych objawów oraz karmienia i nawadniania, o ile służą dobru pacjenta;
12) kurator medyczny – kurator ustanowiony na podstawie art. 17 ust. 4;
13) stan terminalny – nieodwracalny stan spowodowany urazem lub chorobą, która spowodowała poważne, postępujące i trwałe pogorszenie zdrowia, przy istnieniu uzasadnionego medycznego przekonania, że leczenie tego stanu byłoby nieskuteczne.”;
3) art. 4 ust. 2 uzyskuje brzmienie:
"2. W razie zawinionego naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności, w tym przez stosowanie uporczywej terapii oraz nierespektowanie testamentu życia sąd może, na żądanie małżonka, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika medycznego, zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nich cel społeczny na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego.";
4) art. 17 uzyskuje brzmienie:
"Art. 17.
1.Pacjent w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia świadomej zgody albo sprzeciwu na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
2.Pełnomocnik medyczny wyraża zgodę albo sprzeciw za pacjenta, który jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli albo skorzystał z prawa, o którym mowa w art. 9 ust. 4.
3. Przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę albo sprzeciw, o których mowa w ust. 1, za pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, oraz za pacjenta niezdolnego do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli jeśli nie ustanowił pełnomocnika medycznego, o którym mowa w ust. 2.
4.W przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli i nie ma on przedstawiciela ustawowego ani nie ustanowił pełnomocnika medycznego, ani nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 22f, którego treść obejmuje dane badanie lub świadczenie zdrowotne, przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego. Sąd, wydając postanowienie o zezwoleniu albo o braku zezwolenia na wnioskowane badanie lub świadczenie zdrowotne, ustanawia dla takiej osoby kuratora medycznego, jeśli z okoliczności sprawy wynika, że leczenie będzie kontynuowane. W przypadku, gdy pacjent pozostaje w stanie wyłączającym możliwość podejmowania świadomych decyzji, zgodę albo sprzeciw, o których mowa w ust. 1, wyraża kurator medyczny.
5.Postanowieniu, o którym mowa w ust. 4 sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
6.Sąd może odwołać kuratora medycznego w każdym czasie, jeśli uzyska wiarygodne informacje wskazujące, że kurator medyczny nie działa na rzecz dobra pacjenta.
7.Sąd niezwłocznie odwołuje kuratora medycznego jeśli pacjent odzyskał trwale zdolność samodzielnego wyrażania świadomej zgody lub sprzeciwu na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
8.Do kuratora medycznego stosuje się odpowiednio art. 22d.
9.W przypadku, gdy choć jeden przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, wyraża sprzeciw na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, albo gdy nie można się skontaktować z przedstawicielem ustawowym pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, zezwolenie może, na wniosek lekarza, wydać sąd opiekuńczy.
10.W przypadku, gdy małoletni, który ukończył 16 lat, sprzeciwia się przeprowadzeniu badania lub udzieleniu innego świadczenia zdrowotnego, należy powiadomić o tym jego przedstawiciela ustawowego. Jeżeli przynajmniej jeden przedstawiciel ustawowy wyrazi zgodę na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, zezwolenie na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych wydaje sąd opiekuńczy.
11.Zgoda oraz sprzeciw, o których mowa w ust. 1-6, mogą być wyrażone ustnie albo poprzez takie zachowanie osób wymienionych w tych przepisach, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom albo brak takiej woli."
5) po art. 17 dodaje się art. 17a -17c w brzmieniu:
"Art. 17a.
1. W przypadku badań lub innych świadczeń zdrowotnych o podwyższonym ryzyku dla pacjenta, w tym zabiegu operacyjnego, zgoda, o której mowa w art. 17, wyrażana jest na piśmie.
2. W szczególnych okolicznościach zgoda taka może być wyrażona ustnie, w języku migowym lub w inny niebudzący wątpliwości sposób w przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech pełnoletnich, nieubezwłasnowolnionych, widzących i słyszących świadków potrafiących pisać.
3.vTreść zgody, o której mowa w ust. 2, należy niezwłocznie spisać, z podaniem miejsca i daty jej udzielenia, a pismo podpisują wszyscy świadkowie. Pismo załącza się do dokumentacji medycznej.
4. Niezachowanie formy wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 1 albo 2, uważa się za brak zgody.
Art. 17b.
1. W przypadkach, o których mowa w art. 17 ust 4-6, sąd opiekuńczy niezwłocznie wszczyna postępowanie dotyczące zezwolenia na przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 17 ust. 5, albo z urzędu na podstawie zawiadomienia.
2. Sąd, wysłuchuje pacjenta, także małoletniego, o ile osoba ta jest przytomna, jej przedstawicieli ustawowych oraz lekarza.
3. W przypadku, gdy pacjent nie jest przytomny, sąd zapoznaje się ze stanem pacjenta w miejscu, w którym on przebywa.
4. Sąd może powołać biegłych w celu zasięgnięcia opinii o stanie zdrowia pacjenta.
5. Sąd, w terminie 24 godzin od wpłynięcia wniosku albo zawiadomienia, wydaje postanowienie, w którym zezwala albo odmawia zezwolenia na przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
6. Sądem właściwym jest sąd właściwy dla podmiotu udzielającego świadczenia.
Art. 17c.
1. Na postanowienie sądu służy zażalenie.
2.Zażalenie wnosi się w terminie 24 godzin do sądu okręgowego.
3.Sąd okręgowy rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 72 godzin.
4.Od orzeczenia sądu okręgowego kasacja nie przysługuje.” ;
6 )art. 18 otrzymuje brzmienie:
"Art. 18. Pacjent, który ukończył 16 lat i jest zdolny do podjęcia świadomej decyzji, ma prawo do odstąpienia od leczenia w każdym czasie.
7) w art. 20 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień.";
8) w art. 20 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
"3. Pacjent ma prawo do niestosowania wobec niego uporczywej terapii.
4. Pacjent, wobec którego zaprzestano uporczywej terapii, ma prawo do skutecznej opieki paliatywnej.";
9) po rozdziale 6 dodaje się rozdziały 6a i 6b w brzmieniu:
„Rozdział 6a
Zasady udzielania pełnomocnictw medycznych, stałych zgód lub sprzeciwów oraz sporządzania testamentu życia
Art. 22a.
1. Osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniona, może wyznaczyć inną osobę pełnoletnią i nieubezwłasnowolnioną swoim pełnomocnikiem medycznym.
2. Ustanowienie pełnomocnika medycznego wymaga pisemnej zgody osoby, która ma być pełnomocnikiem.
3. Osoba fizyczna może wskazać tylko jednego pełnomocnika medycznego.
4. Osoba fizyczna może dodatkowo wskazać inną niż pełnomocnik medyczny osobę fizyczną, która staje się pełnomocnikiem medycznym w przypadku, gdy pierwotnie ustanowiony pełnomocnik medyczny nie może działać z jakiejkolwiek przyczyny. W przypadku podjęcia czynności przez tak wskazaną osobę pierwotne pełnomocnictwo medyczne wygasa.
5. W przypadku, gdy pełnomocnik medyczny lub osoba, o której mowa w ust. 4 nie może podjąć czynności uznaje się, że osoba nie ma pełnomocnika medycznego.
Art. 22b. Pełnomocnictwo medyczne obejmuje wyrażanie w imieniu pacjenta zgody albo sprzeciwu na udzielenie świadczeń zdrowotnych w przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji albo w przypadku korzystania przez niego z prawa, o którym mowa w art. 9 ust. 4.
Art. 22c. Pełnomocnik medyczny jest zobowiązany do działania w najlepiej pojętym interesie pacjenta oraz do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta o jakich dowiedział się w związku z udzielonym pełnomocnictwem.
Art. 22d.
1.Jeżeli pacjent sporządził testament życia lub oświadczenie, o którym mowa w art. 22f, wówczas pełnomocnik medyczny nie jest uprawniony do działania w zakresie objętym tymi oświadczeniami.
2.Pełnomocnik medyczny nie może sporządzić ani odwołać w imieniu mocodawcy testamentu życia ani oświadczenia.
Art. 22f.
1. Osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i nie jest ubezwłasnowolniona, może wyrazić, w każdym czasie, na urzędowym formularzu, z podpisem poświadczonym notarialnie:
a) testament życia, określając w nim wolę zaprzestania wobec niej, z chwilą wystąpienia stanu terminalnego i utraty zdolności wyrażenia woli, procedur medycznych (w tym resuscytacji oraz wspomaganego oddychania), innych niż podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, łagodzenie bólu i innych objawów oraz karmienie i nawadnianie, o ile służą dobru pacjenta,
b) oświadczenie określające wolę stosowania albo niestosowania wobec niej określonych procedur medycznych.
2. Testament życia i oświadczenia, o których mowa w ust. 1, wiążą lekarzy, pielęgniarki oraz pozostały personel medyczny, jeżeli zostały zarejestrowane w rejestrze, o którym mowa w art. 22h, lub pacjent złożył takie oświadczenie z chwilą przyjęcia do placówki medycznej lub w trakcie pobytu w placówce albo lekarz lub pielęgniarka zapoznali się z treścią takiego oświadczenia.
3. Jeżeli osoba fizyczna złożyła oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 oraz testament życia i występują różnice w złożonych dokumentach wówczas stosuje się testament życia.
4. W celu rejestrowania, przechowywania i udostępniania testamentów życia i oświadczeń oraz zgłoszeń o odwołaniu tych testamentów i oświadczeń, tworzy się Centralny Rejestr Medyczny.
5. Minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia wzór formularzy, o których mowa w ust. 1, procedury składania, odwoływania i udostępniania testamentów życia i oświadczeń w Centralnym Rejestrze Medycznym.
Rozdział 6b
Postępowanie w sprawie uporczywej terapii
Art. 22g.
1. W przypadku wystąpienia u pacjenta stanu terminalnego lekarz, po zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza lub zespołu leczącego pacjenta, orzeka o rozpoznaniu stanu terminalnego i informuje o tym pacjenta, jeżeli jest przytomny, albo jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika medycznego, albo kuratora medycznego. Lekarz jest zobowiązany wyjaśnić przyczyny orzeczenia oraz poinformować o przysługujących prawach.
2. W orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego lekarz, w miarę możliwości po zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza lub zespołu leczącego, może orzec o niepodejmowaniu resuscytacji wobec pacjenta w przypadku zatrzymania akcji oddechowej lub krążenia. Prawomocne orzeczenie wiąże lekarzy i pozostały personel medyczny.
3. Lekarz dokonuje adnotacji o orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego w dokumentacji medycznej.
4. W przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 4, lekarz informuje przedstawiciela ustawowego pacjenta albo pełnomocnika medycznego.
5. W przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli i nie ma przedstawiciela ustawowego ani pełnomocnika medycznego, ani kuratora medycznego, ani nie sporządził testamentu życia, lekarz informuje właściwego miejscowo prokuratora. W takim przypadku prokurator jest zobowiązany, przed podjęciem postanowienia o wniesieniu odwołania od orzeczenia o rozpoznaniu stanu terminalnego albo o braku podstaw do jego wniesienia, do zapoznania się ze stanem pacjenta w miejscu, w którym on przebywa.
Art. 22h.
1. Pacjent, który ukończył 16 lat, oraz przedstawiciel ustawowy pacjenta, a także pełnomocnik medyczny, kurator medyczny oraz, w przypadku, o którym mowa w art. 22j ust. 5, prokurator mogą złożyć, w terminie 24 godzin od powiadomienia o orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego, odwołanie od tego orzeczenia do konsultanta wojewódzkiego ze specjalności medycznej, właściwej dla leczenia choroby, która była przyczyną wydania orzeczenia, o którym mowa w art. 22g ust.1.
2. Na podstawie wniesionego odwołania konsultant wojewódzki niezwłocznie powołuje konsylium odwoławcze, właściwe do rozpoznania odwołania.
3. Minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia skład, sposób powoływania i procedury działania konsylium odwoławczego.";
Art. 2. Jeżeli w przepisach ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty mowa o przedstawicielu ustawowym pacjenta należy przez to rozumieć także pełnomocnika medycznego lub kuratora pacjenta.
Art. 3. W ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty
1) w art. 30 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. Wykonywanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie może naruszać praw i godności pacjenta.”;
2) w art. 39 dotychczasowa treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do odstąpienia od uporczywej terapii, zaprzestania procedur medycznych oraz niestosowania określonych procedur medycznych zgodnie z testamentem życia lub oświadczeniem, o których mowa w art. 22g ustawy o prawach pacjenta.”.
Art. 4. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 – Kodeks karny w art. 192 § 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Kto przeprowadza badanie lub udziela innych świadczeń zdrowotnych bez wymaganej zgody albo zezwolenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia.
Królowa Polski: Monika
[quote][b]Ustawa z dnia 15 listopada 2038 roku
o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw[/b]
[b]Art. 1. [/b]W ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 dodaje się pkt 7 w brzmieniu: "7) zasady sporządzania testamentu życia";
2) w art. 3 w ust. 1 dodaje się pkt 11 – 13w brzmieniu:
"11) uporczywa terapia – stosowanie procedur medycznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, wiążące się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności pacjenta. Uporczywa terapia nie obejmuje podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, łagodzenia bólu i innych objawów oraz karmienia i nawadniania, o ile służą dobru pacjenta;
12) kurator medyczny – kurator ustanowiony na podstawie art. 17 ust. 4;
13) stan terminalny – nieodwracalny stan spowodowany urazem lub chorobą, która spowodowała poważne, postępujące i trwałe pogorszenie zdrowia, przy istnieniu uzasadnionego medycznego przekonania, że leczenie tego stanu byłoby nieskuteczne.”;
3) art. 4 ust. 2 uzyskuje brzmienie:
"2. W razie zawinionego naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności, w tym przez stosowanie uporczywej terapii oraz nierespektowanie testamentu życia sąd może, na żądanie małżonka, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika medycznego, zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nich cel społeczny na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego.";
4) art. 17 uzyskuje brzmienie:
"Art. 17.
1.Pacjent w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia świadomej zgody albo sprzeciwu na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
2.Pełnomocnik medyczny wyraża zgodę albo sprzeciw za pacjenta, który jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli albo skorzystał z prawa, o którym mowa w art. 9 ust. 4.
3. Przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę albo sprzeciw, o których mowa w ust. 1, za pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, oraz za pacjenta niezdolnego do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli jeśli nie ustanowił pełnomocnika medycznego, o którym mowa w ust. 2.
4.W przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli i nie ma on przedstawiciela ustawowego ani nie ustanowił pełnomocnika medycznego, ani nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 22f, którego treść obejmuje dane badanie lub świadczenie zdrowotne, przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego. Sąd, wydając postanowienie o zezwoleniu albo o braku zezwolenia na wnioskowane badanie lub świadczenie zdrowotne, ustanawia dla takiej osoby kuratora medycznego, jeśli z okoliczności sprawy wynika, że leczenie będzie kontynuowane. W przypadku, gdy pacjent pozostaje w stanie wyłączającym możliwość podejmowania świadomych decyzji, zgodę albo sprzeciw, o których mowa w ust. 1, wyraża kurator medyczny.
5.Postanowieniu, o którym mowa w ust. 4 sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
6.Sąd może odwołać kuratora medycznego w każdym czasie, jeśli uzyska wiarygodne informacje wskazujące, że kurator medyczny nie działa na rzecz dobra pacjenta.
7.Sąd niezwłocznie odwołuje kuratora medycznego jeśli pacjent odzyskał trwale zdolność samodzielnego wyrażania świadomej zgody lub sprzeciwu na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
8.Do kuratora medycznego stosuje się odpowiednio art. 22d.
9.W przypadku, gdy choć jeden przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, wyraża sprzeciw na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, albo gdy nie można się skontaktować z przedstawicielem ustawowym pacjenta małoletniego, który nie ukończył 16 lat, zezwolenie może, na wniosek lekarza, wydać sąd opiekuńczy.
10.W przypadku, gdy małoletni, który ukończył 16 lat, sprzeciwia się przeprowadzeniu badania lub udzieleniu innego świadczenia zdrowotnego, należy powiadomić o tym jego przedstawiciela ustawowego. Jeżeli przynajmniej jeden przedstawiciel ustawowy wyrazi zgodę na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, zezwolenie na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych wydaje sąd opiekuńczy.
11.Zgoda oraz sprzeciw, o których mowa w ust. 1-6, mogą być wyrażone ustnie albo poprzez takie zachowanie osób wymienionych w tych przepisach, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom albo brak takiej woli."
5) po art. 17 dodaje się art. 17a -17c w brzmieniu:
"Art. 17a.
1. W przypadku badań lub innych świadczeń zdrowotnych o podwyższonym ryzyku dla pacjenta, w tym zabiegu operacyjnego, zgoda, o której mowa w art. 17, wyrażana jest na piśmie.
2. W szczególnych okolicznościach zgoda taka może być wyrażona ustnie, w języku migowym lub w inny niebudzący wątpliwości sposób w przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech pełnoletnich, nieubezwłasnowolnionych, widzących i słyszących świadków potrafiących pisać.
3.vTreść zgody, o której mowa w ust. 2, należy niezwłocznie spisać, z podaniem miejsca i daty jej udzielenia, a pismo podpisują wszyscy świadkowie. Pismo załącza się do dokumentacji medycznej.
4. Niezachowanie formy wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 1 albo 2, uważa się za brak zgody.
Art. 17b.
1. W przypadkach, o których mowa w art. 17 ust 4-6, sąd opiekuńczy niezwłocznie wszczyna postępowanie dotyczące zezwolenia na przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 17 ust. 5, albo z urzędu na podstawie zawiadomienia.
2. Sąd, wysłuchuje pacjenta, także małoletniego, o ile osoba ta jest przytomna, jej przedstawicieli ustawowych oraz lekarza.
3. W przypadku, gdy pacjent nie jest przytomny, sąd zapoznaje się ze stanem pacjenta w miejscu, w którym on przebywa.
4. Sąd może powołać biegłych w celu zasięgnięcia opinii o stanie zdrowia pacjenta.
5. Sąd, w terminie 24 godzin od wpłynięcia wniosku albo zawiadomienia, wydaje postanowienie, w którym zezwala albo odmawia zezwolenia na przeprowadzenie badań lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
6. Sądem właściwym jest sąd właściwy dla podmiotu udzielającego świadczenia.
Art. 17c.
1. Na postanowienie sądu służy zażalenie.
2.Zażalenie wnosi się w terminie 24 godzin do sądu okręgowego.
3.Sąd okręgowy rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 72 godzin.
4.Od orzeczenia sądu okręgowego kasacja nie przysługuje.” ;
6 )art. 18 otrzymuje brzmienie:
"Art. 18. Pacjent, który ukończył 16 lat i jest zdolny do podjęcia świadomej decyzji, ma prawo do odstąpienia od leczenia w każdym czasie.
7) w art. 20 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień.";
8) w art. 20 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
"3. Pacjent ma prawo do niestosowania wobec niego uporczywej terapii.
4. Pacjent, wobec którego zaprzestano uporczywej terapii, ma prawo do skutecznej opieki paliatywnej.";
9) po rozdziale 6 dodaje się rozdziały 6a i 6b w brzmieniu:
„Rozdział 6a
Zasady udzielania pełnomocnictw medycznych, stałych zgód lub sprzeciwów oraz sporządzania testamentu życia
Art. 22a.
1. Osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniona, może wyznaczyć inną osobę pełnoletnią i nieubezwłasnowolnioną swoim pełnomocnikiem medycznym.
2. Ustanowienie pełnomocnika medycznego wymaga pisemnej zgody osoby, która ma być pełnomocnikiem.
3. Osoba fizyczna może wskazać tylko jednego pełnomocnika medycznego.
4. Osoba fizyczna może dodatkowo wskazać inną niż pełnomocnik medyczny osobę fizyczną, która staje się pełnomocnikiem medycznym w przypadku, gdy pierwotnie ustanowiony pełnomocnik medyczny nie może działać z jakiejkolwiek przyczyny. W przypadku podjęcia czynności przez tak wskazaną osobę pierwotne pełnomocnictwo medyczne wygasa.
5. W przypadku, gdy pełnomocnik medyczny lub osoba, o której mowa w ust. 4 nie może podjąć czynności uznaje się, że osoba nie ma pełnomocnika medycznego.
Art. 22b. Pełnomocnictwo medyczne obejmuje wyrażanie w imieniu pacjenta zgody albo sprzeciwu na udzielenie świadczeń zdrowotnych w przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji albo w przypadku korzystania przez niego z prawa, o którym mowa w art. 9 ust. 4.
Art. 22c. Pełnomocnik medyczny jest zobowiązany do działania w najlepiej pojętym interesie pacjenta oraz do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta o jakich dowiedział się w związku z udzielonym pełnomocnictwem.
Art. 22d.
1.Jeżeli pacjent sporządził testament życia lub oświadczenie, o którym mowa w art. 22f, wówczas pełnomocnik medyczny nie jest uprawniony do działania w zakresie objętym tymi oświadczeniami.
2.Pełnomocnik medyczny nie może sporządzić ani odwołać w imieniu mocodawcy testamentu życia ani oświadczenia.
Art. 22f.
1. Osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i nie jest ubezwłasnowolniona, może wyrazić, w każdym czasie, na urzędowym formularzu, z podpisem poświadczonym notarialnie:
a) testament życia, określając w nim wolę zaprzestania wobec niej, z chwilą wystąpienia stanu terminalnego i utraty zdolności wyrażenia woli, procedur medycznych (w tym resuscytacji oraz wspomaganego oddychania), innych niż podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, łagodzenie bólu i innych objawów oraz karmienie i nawadnianie, o ile służą dobru pacjenta,
b) oświadczenie określające wolę stosowania albo niestosowania wobec niej określonych procedur medycznych.
2. Testament życia i oświadczenia, o których mowa w ust. 1, wiążą lekarzy, pielęgniarki oraz pozostały personel medyczny, jeżeli zostały zarejestrowane w rejestrze, o którym mowa w art. 22h, lub pacjent złożył takie oświadczenie z chwilą przyjęcia do placówki medycznej lub w trakcie pobytu w placówce albo lekarz lub pielęgniarka zapoznali się z treścią takiego oświadczenia.
3. Jeżeli osoba fizyczna złożyła oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 oraz testament życia i występują różnice w złożonych dokumentach wówczas stosuje się testament życia.
4. W celu rejestrowania, przechowywania i udostępniania testamentów życia i oświadczeń oraz zgłoszeń o odwołaniu tych testamentów i oświadczeń, tworzy się Centralny Rejestr Medyczny.
5. Minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia wzór formularzy, o których mowa w ust. 1, procedury składania, odwoływania i udostępniania testamentów życia i oświadczeń w Centralnym Rejestrze Medycznym.
Rozdział 6b
Postępowanie w sprawie uporczywej terapii
Art. 22g.
1. W przypadku wystąpienia u pacjenta stanu terminalnego lekarz, po zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza lub zespołu leczącego pacjenta, orzeka o rozpoznaniu stanu terminalnego i informuje o tym pacjenta, jeżeli jest przytomny, albo jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika medycznego, albo kuratora medycznego. Lekarz jest zobowiązany wyjaśnić przyczyny orzeczenia oraz poinformować o przysługujących prawach.
2. W orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego lekarz, w miarę możliwości po zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza lub zespołu leczącego, może orzec o niepodejmowaniu resuscytacji wobec pacjenta w przypadku zatrzymania akcji oddechowej lub krążenia. Prawomocne orzeczenie wiąże lekarzy i pozostały personel medyczny.
3. Lekarz dokonuje adnotacji o orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego w dokumentacji medycznej.
4. W przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 4, lekarz informuje przedstawiciela ustawowego pacjenta albo pełnomocnika medycznego.
5. W przypadku, gdy pacjent jest niezdolny do podjęcia świadomej decyzji lub wyrażenia woli i nie ma przedstawiciela ustawowego ani pełnomocnika medycznego, ani kuratora medycznego, ani nie sporządził testamentu życia, lekarz informuje właściwego miejscowo prokuratora. W takim przypadku prokurator jest zobowiązany, przed podjęciem postanowienia o wniesieniu odwołania od orzeczenia o rozpoznaniu stanu terminalnego albo o braku podstaw do jego wniesienia, do zapoznania się ze stanem pacjenta w miejscu, w którym on przebywa.
Art. 22h.
1. Pacjent, który ukończył 16 lat, oraz przedstawiciel ustawowy pacjenta, a także pełnomocnik medyczny, kurator medyczny oraz, w przypadku, o którym mowa w art. 22j ust. 5, prokurator mogą złożyć, w terminie 24 godzin od powiadomienia o orzeczeniu o rozpoznaniu stanu terminalnego, odwołanie od tego orzeczenia do konsultanta wojewódzkiego ze specjalności medycznej, właściwej dla leczenia choroby, która była przyczyną wydania orzeczenia, o którym mowa w art. 22g ust.1.
2. Na podstawie wniesionego odwołania konsultant wojewódzki niezwłocznie powołuje konsylium odwoławcze, właściwe do rozpoznania odwołania.
3. Minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia skład, sposób powoływania i procedury działania konsylium odwoławczego.";
[b]Art. 2. [/b]Jeżeli w przepisach ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty mowa o przedstawicielu ustawowym pacjenta należy przez to rozumieć także pełnomocnika medycznego lub kuratora pacjenta.
[b]Art. 3. [/b]W ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty
1) w art. 30 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. Wykonywanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie może naruszać praw i godności pacjenta.”;
2) w art. 39 dotychczasowa treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do odstąpienia od uporczywej terapii, zaprzestania procedur medycznych oraz niestosowania określonych procedur medycznych zgodnie z testamentem życia lub oświadczeniem, o których mowa w art. 22g ustawy o prawach pacjenta.”.
[b]Art. 4. [/b]W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 – Kodeks karny w art. 192 § 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Kto przeprowadza badanie lub udziela innych świadczeń zdrowotnych bez wymaganej zgody albo zezwolenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
[b]Art. 5. [/b]Ustawa wchodzi w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia.
Królowa Polski: [i]Monika[/i][/quote]