Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Odpowiedz

Kod potwierdzający
Wprowadź kod dokładnie tak, jak jest wyświetlony na obrazku. Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Agata Rychter » 07 wrz 2024, 23:35

Obrazek
dr Róża Remiszewska (ur. 4 lipca 1998 roku w Rybniku) - polska ekonomistka, działaczka samorządowa, radna Rybnika, posłanka na Sejm VII kadencji IV RP.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w zakresie finansów i rachunkowości, następnie doktoryzowała się w zakresie nauk ekonomicznych. Jako studentka działała w samorządzie studenckim, zostając wiceprzewodniczącą i członkinią ds. finansów. Absolwentka rocznego stypendium w USA o tematyce marketingu i zarządzania oraz ekonomii w biznesie. Po studiach została wykładowczynią w Filii UEK w Rybniku. Uczestniczyła w wielu projektach krajowych i zagranicznych pełniąc funkcje eksperckie i koordynujące.

Obszar zainteresowań naukowo-badawczych: teoria ekonomii, heterodoksyjne nurty w ekonomii – ekonomia instytucjonalna i ekonomia heterodoksyjna, pozycja kobiet w gospodarce i społeczeństwie, rynek pracy, nierówności społeczne i gospodarcze, historia myśli ekonomicznej.

W trakcie studiów działała w Stowarzyszeniu Demokracja Bezpośrednia. W 2028 roku zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Rządzić Inaczej. W wyborach samorządowych w 2030 roku uzyskała mandat radnej miasta Rybnika, w 2035 roku z powodzeniem ubiegając się o reelekcję. Bliska współpracowniczka wiceprzewodniczącej RI, Agaty Rychter.

W 2038 roku wystartowała w wyborach do Sejmu z list Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego, uzyskując mandat w JOWie nr 30 z wynikiem 47%.

Mężatka, ma dwójkę dzieci.


Obrazek
Mateusz Żmudziński (ur. 12 listopada 2010 roku w Pabianicach) - polski działacz społeczny i samorządowy, radny Pabianic, poseł na Sejm VII kadencji IV RP.

Ukończył studia z zakresu psychologii na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pracuje jako psycholog szkolny w jednej z pabianickich szkół. Zaangażował się w działalność łódzkiego stowarzyszenia Fabryka Równości, wiodącej organizacji kulturalno-edukacyjnej w Łodzi i regionie, działającej na rzecz społeczności LGBTQ+.

W 2035 roku został członkiem Stowarzyszenia Rządzić Inaczej. W tym samym roku z list tej partii uzyskał mandat radnego Pabianic. W 2038 roku wystartował w wyborach do Sejmu z list Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego, uzyskując mandat w JOWie nr 97 z wynikiem 50%.

Jest osobą otwarcie homoseksualną, od 2035 roku pozostaje w związku partnerskim ze swoim partnerem.

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Agata Rychter » 17 lip 2024, 16:40

Obrazek
Agata Rychter z domu Bartniczek (ur. 18 marca 1999 roku w Gliwicach) - polska pielęgniarka, działaczka społeczna i polityczna, radna Gliwic, posłanka na Sejm VII kadencji IV RP.

Urodziła się w Gliwicach w górniczej rodzinie. Ukończyła studia I i II stopnia z zakresu pielęgniarstwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Po ukończeniu studiów pracowała jako pielęgniarka Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach. Podczas pracy kontynuowała naukę, kończąc studia pedagogiczne (mgr pedagogiki socjalnej i edukacji zdrowotnej), a także podyplomowe studia zarządzania w służbie zdrowia. Ukończyła kurs Polskiego Języka Migowego, włada biegle językiem angielskim.

Jako nastolatka wstąpiła do Młodych Liberałów - młodzieżówki Inicjatywy Wolność. W 2016 roku zaangażowała się w referendalną kampanię przeciwko wprowadzeniu w Polsce monarchii, a w 2018 roku przeciwko wyrażeniu zgodny na wybór Michała Ajny na króla. W późniejszych latach zadeklarowała zmianę stanowiska, w 2028 roku uczestniczyła w uroczystościach koronacyjnych królowej Moniki, jednocześnie wskazując na potrzebę dalszych reform i demokratyzacji instytucji monarchii i Senatu RP. W referendum w 2021 roku prowadziła kampanię na rzecz nadania statusu autonomicznego dla województwa górnośląskiego. Od 2022 roku jest współorganizatorką odbywającego się corocznie w czerwcu Pikniku Równości w Gliwicach.

W 2019 roku zaangażowała się w budowę lokalnych struktur Partii Liberalnej w Gliwicach. W 2020 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat poselski z listy krajowej tej partii. Po włączeniu Partii Liberalnej w skład Postępowych Demokratów w 2021 roku zdecydowała się nie wstępować do nowo powołanej formacji. W 2023 roku zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Rządzić Inaczej. W 2026 roku po raz pierwszy bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej Gliwic, z lokalnego komitetu Gliwice to my. W 2030 roku uzyskała mandat z ramienia Rządzić Inaczej, z powodzeniem ubiegając się o reelekcję w 2035 roku.

W 2037 objęła stanowisko wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Rządzić Inaczej. W tym samym roku stanęła na czele sztabu zwycięskiego komitetu do Senatu, Reformatorskiego Zjednoczenia Obywatelskiego. W marcu 2038 została liderką listy krajowej RZO w wyborach do Sejmu, kandydując jednocześnie w JOWie nr 27. Uzyskała mandat poselski, w skali kraju uzyskując 2 162 416 głosów (11,2%, drugi najwyższy wynik w kraju) oraz 51% w okręgu jednomandatowym.

W 2018 roku urodziła syna, Rafała, ze związku z ówczesnym partnerem, z którym rozstała się w 2020 roku. W 2023 roku wyszła za mąż za Michała Rychtera, działacza związkowego. Para rozwiodła się w 2036 roku. Z tego związku mają dwóch synów - Karola (ur. 2024) i Jakuba (ur. 2026).

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Mikolaj Smietanski » 10 paź 2023, 17:57

Mikołaj Śmietański (ur. 9 września 1980 r. we Wrocławiu) - polski polityk, prawnik, przedsiębiorca i samorządowiec.

Jest synem nauczycieli Kajetana i Anny z domu Makowskiej. Wywodzi się z rodziny głęboko religijnej, stryj Janusz jest biskupem pomocniczym diecezji łomżyńskiej. Sam Mikołaj ma jednak luźne związki z Kościołem.

Jest absolwentem VII LO we Wrocławiu. W 2004 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2010 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na tej uczelni. Specjalizuje się w prawie budowlanym. Nie podjął się jednak wykonywania żadnego z zawodów prawniczych, poza pracą na uczelni skupiając się na działalności gospodarczej w branży nieruchomości. Z czasem utworzył jedno z prężniej działających przedsiębiorstw deweloperskich na Dolnym Śląsku.

W młodości angażował się w działalność Unii Polityki Realnej i innych ugrupowań Janusza Korwin-Mikkego. Kilkukrotnie bez powodzenia startował w różnych wyborach z ramienia komitetów związanych z tym środowiskiem. W 2018 roku przystąpił do Inicjatywy Wolność i z ramienia tego ugrupowania zdobył mandat w Radzie Miejskiej Wrocławia. W 2022 roku uzyskał reelekcję z ramienia Postępowych Demokratów. W 2024 roku opuścił tę partię przystępując do nowo powstałego stowarzyszenia Rządzić Inaczej i angażując się w kampanię Otwartej Europy do Parlamentu Europejskiego. W 2026 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję w radzie miasta z ramienia KKW Unia Europejskich Demokratów-Demokracja Bezpośrednia, a w 2029 roku również bez powodzenia kandydował z ramienia KKW Demokratyczna Europa. Mandat w radzie miasta odzyskał w wyborach w 2030 roku kandydując z ramienia Rządzić Inaczej. Niedługo później został liderem środowiska stowarzyszenia we Wrocławiu. W 2034 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy krajowej Rządzić Inaczej.

Dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Zuzanną Wierzbicką ma dwóch synów - Michała (ur. 2007) i Mateusza (ur. 2012). Małżeństwo z Zuzanną Wierzbicką zakończyło się rozwodem w 2016 roku. Później przez kilka lat Śmietański pozostawał w nieformalnym związku ze swoją byłą studentką. W 2025 roku poślubił Annę Biernacką (ur. 2000), z którą ma córkę Emilię (ur. 2027) i syna Antoniego (ur. 2030).

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Aleksander Beski » 09 paź 2022, 22:16

Obrazek
Aleksander Beski (ur. 14 lutego 1998 r. w Częstochowie) - polski polityk i ekonomista, poseł na Sejm IV RP IV i V kadencji.

Życiorys
Aleksander Beski urodził się w katolickiej rodzinie klasy średniej, jego ojciec Zbigniew był inżynierem bezpieczeństwa i aktywnym działaczem Solidarności w PRL-u, a matka Helena polonistką.
Uczęszczał do szkoły podstawowej im. Aleksandra Fedry, potem do Gimnazjum SPSK Świętego Józefa, a następnie był absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych. W 2022 ukończył studia ekonomiczne w Akademii Polonijnej w Częstochowie jako magister, po studiach pracował w sektorze bankowym. Od 2029 jest doktoratem z ekonomii w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

W 2016 roku zaangażował się w kampanię referendalną, nawołującą do głosowania na nie w pytaniu o przywrócenie monarchii. Trzy lata później wstąpił do Partii Liberalnej, współtworząc koło częstochowskie, i będąc członkiem do jej rozwiązania w 2022 roku. Nie dołączył do Postępowych Demokratów, w tym czasie sympatyzował z Partią Liberalno-Konserwatywną. Będąc rozczarowanym rządami PL-K, przystąpił do PD w 2023 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2026 kandydował z ramienia PD do Sejmu, w okręgu nr 44, przegrywając walkę z Marianem Dąbrowskim z Zjednoczonej Lewicy, zdobywając jednak mandat z listy krajowej. Zasiadł w Komisji Gospodarki i Rozwoju. W 2030 we względu na różnice poglądowe odszedł z PD, przystępując następnie do Rządzić Inaczej. W wyborach w 2030 wygrał bezpośrednio z okręgu, zostając pierwszym posłem od 2022 roku, który otrzymał mandat z okręgu w Częstochowie nie pochodząc z Zjednoczonej Lewicy.

W 2025 roku wziął ślub z Ukrainką, grekokatoliczką Sofią Daniliuk, dwa lata później urodziła im się córka Amelia, w 2029 adoptowali syna, rocznego Franciszka. Jest rzymskim katolikiem, osobiście ma bardzo negatywny pogląd o katolickich liberałach (jak kościelna hierarchia w Niemczech), jak i o tradycjonalistach. Jest kibicem Rakowa i Włókniarza Częstochowa, sympatyzuje również z AZS-em Częstochowa. Biegle włada językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim, zna również rosyjski w stopniu biernym. Za najwybitniejszą ze sztuk uważa kinematografię.

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 03 maja 2022, 22:43

Obrazek

Leonard Zachariasiewicz (ur. 24 kwietnia 1994 roku w Żaganiu) - polski programista, publicysta, działacz społeczny, prezes Polskiej Partii Piratów.

Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracę magisterską poświęcił tematyce zastosowaniu technologii informatycznych w administracji publicznej. Ukończył także studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej "Ochrona informacji w sieciach i systemach teleinformatycznych" oraz "Systemy i aplikacje mobilne". W latach 2018–2019 pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest współautorem kilkudziesięciu aplikacji webowych i mobilnych. Współpracował z wieloma software house'ami. Publikuje artykuły na temat sposobów wytwarzania oprogramowania. Jest propagatorem pair i mob programming oraz metodyk agile. W 2022 roku założył jednoosobową działalność gospodarczą i działa jako freelancer angażując się w różne projekty także charytatywnie.

Po raz pierwszy zaangażował się publicznie w 2009 roku w trakcie protestów przeciw ACTA. W 2019 roku wziął udział w czeskich hackatonie w ramach którego za darmo została stworzona aplikacja do sprzedaży winiet na autostrady. Działa w Fundacji Centrum Cyfrowe, a w wolnym czasie współtworzy liberalny magazyn Liberte!. Od 2026 roku jest członkiem Polskiej Partii Piratów, a od 2029 roku jej prezesem.

Wystartował w wyborach do Sejmu w 2030 roku jako kandydat KWW Rządzić Inaczej w JOW nr 86 (Żagań).

Re: Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 05 wrz 2017, 11:04

Obrazek

Aleksander Szostakiewicz (ur. 17 czerwca 1975 roku w Bihalu) - polski rolnik i przedsiębiorca prezes spółki Fair Food i właściciel portalu fairfood.pl. Zdobywca międzynarodowej nagrody Fairtrade Global Trader of the Year za współpracę z rolnikami i małymi producentami z Afryki, aby umożliwić im dostęp do europejskich rynków.

Urodził się w rodzinie rolników w podkapackiej wsi Bihale. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie. W 1999 roku jako pierwszy w rodzinie ukończył studia zostając absolwentem rolnictwa na Zamiejscowym Wydziale krakowskiej Akademii Rolniczej w Rzeszowie. Po studiach wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął karierę jako specjalista ds. rolnictwa w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W tym czasie przeszedł liczne szkolenia dyplomatyczne w Polskim Instytucie Spraw Zagranicznych. W 2000 roku został doradcą ds. polityki rolnej w Międzyresortowym Zespole ds. Przygotowania Negocjacji Akcesyjnych. Pracował także jako asystent eurodeputowanego Jana Kułakowskiego w Parlamencie Europejskim, ale pełnił tą funkcję tylko przez rok.

W 2005 roku wyjechał do Afryki i przez kolejne dwa lata pracował w polskich ambasadach w Etiopii i Kenii. Przeniósł się do Sudanu, gdzie jako wolontariusz pomagał budować systemy melioracyjne i szkolić rolników. Kilka razy znalazł się niebezpiecznie blisko rejonów objętych konfliktem zbrojnym, a raz brał udział w wymianie ognia z chcącymi splądrować wioskę bojówkami. Pod koniec 2008 roku wrócił do Polski w swoje rodzinne strony, aby zająć się chorym ojcem i pomóc w rodzinnym gospodarstwie.

Rozpoczął własną działalność gospodarczą pod nazwą Fair Food importującą żywność z Afryki od rolników i firm w systemie Fairtrade. Dziś firma działa jako spółka akcyjna i zatrudnia prawie 100 osób. Pracownicy firmy są właścicielami połowy udziałów spółki, a cała firma działa bez szefów w modelu turkusowej organizacji. W ostatnich latach powiększył gospodarstwo rolne rodziców i uprawia tam ekologiczną żywność nie korzystając z dopłat unijnych. Założył platformę Fairfood, która umożliwia w największych miastach Polski zamówienie do domu zdrowej polskiej żywności lub pochodzącej z systemu Fairtrade.

Po powrocie z Afryki założył Stowarzyszenie Wolnego Handlu, którego jest przewodniczącym. Jest również współzałożycielem i przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Europejskiego im. Jana Kułakowskiego. Działa także w Polskim Stowarzyszeniu Sprawiedliwego Handlu i Stowarzyszeniu Rolnicy bez Dopłat zrzeszającym rolników nie korzystających ze wsparcia bezpośredniego państwa. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Rządzić Inaczej, ale przez pierwsze miesiące działalności pozostawał w cieniu, aby uporządkować swoje sprawy biznesowe. W lutym ogłosił, że wystartuje w prawyborach komitetu Otwarta Europa przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W trakcie studiów był związany z lokalnym środowiskiem hip-hopowym, własnym nakładem wydał w podziemiu płytę pod pseudonimem Abe. Ma trzy tatuaże. Żonaty ma trójkę dzieci. Mówi płynnie po angielsku i potrafi się porozumieć po arabsku i w suahili.

Biografie działaczy Rządzić Inaczej

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 01 wrz 2017, 13:09

Obrazek

Fryderyk Skarbiński (ur. 30 marca 1984 roku w Kaliszu) - polski ekonomista znany ze swoich badań nad ludzkimi zachowaniami i wpływem instytucji na decyzje obywateli. Jego praca nad syntezą ordoliberalnej koncepcji społecznej gospodarki rynkowej i elementów libertariańskiego paternalizmu z nurtu ekonomii behawioralnej przyniosła mu miejsce w 2017 roku na liście 30 under 30 Europe magazynu Forbes. Za badania nad błędami w podejmowaniu decyzji otrzymał w 2019 roku nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Napisał pięć książek, z których dwie stały się bestsellerami na rynku polskim Dlaczego nie powinniśmy ufać naszym decyzjom (2017) oraz Dobre i złe decyzje kontra dobre i złe instytucje (2022). Występuje jako ekspert ekonomiczny w polskich i zagranicznych stacjach telewizyjnych.

Urodził się i wychował na Osiedlu Asnyka w Kaliszu. Jest synem Heleny i Feliksa. Jego rodzice poznali się podczas jednego ze strajków organizowanych przez "Solidarność". Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 2008 roku ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu zdobywając tytuł magistra nauk ekonomicznych, a rok później na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył zaoczne studia psychologiczne. Przez 3 lata pracował jako menedżer projektów w Allegro zdobywając w tym czasie liczne certyfikaty w dziedzinie zarządzania projektami m.in. PMP, Prince2, APM, CSP. Na bazie swoich doświadczeń napisał swoją pierwszą książkę Fatalny projekt - jak złe decyzje prowadzą do fiaska projektów (2011).

W 2011 roku otrzymał stypendium Fulbrighta i wyjechał na studia doktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Miał tam okazję poznać i współpracować z najwybitniejszymi ekonomistami behawioralnymi. W 2015 roku zdobył tytuł doktora psychologii. Przez dwa kolejne lata prowadził badania i wykładał w Berkeley. Jego praca naukowa dała mu miejsce na liście 30 under 30 Forbes. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych pracował jako konsultant dla TGG Group.

W 2017 roku wrócił do Polski i rozpoczął studia doktoranckie z ekonomii w Szkole Głównej Handlowej zakończone w 2021 roku zdobyciem stopnia doktora nauk ekonomicznych. Za badania nad błędami w podejmowaniu decyzji otrzymał w 2019 roku nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. W ramach stypendium GFPS rok spędził w Niemczech na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia eksperymentalna, ekonomia behawioralna, ekonomia instytucjonalna, podejmowanie decyzji, polityka ekonomiczna, psychologia ekonomiczna, neuroekonomia, ordoliberalizm.

Jest radnym Rady Dzielnicy Rataje w Poznaniu z komitetu lokalnego. Od powrotu do Polski mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczności lokalnych. Działa także w wielu organizacjach non-profit. Sam jest założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Ordoliberałów Polskich im. Krzysztofa Dzierżawskiego oraz Nudge Poland. Jest też założycielem i kierownikiem Katedry Ekonomii Behawioralnej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest właścicielem firmy konsultingowej Choice Lab. Często występuje w mediach jako ekspert ekonomiczny znany ze swoich bezkompromisowych poglądów. Jest zagorzałym krytykiem ekonomii głównego nurtu.

Jest jednym ze współzałożycieli powstałego w 2023 roku Stowarzyszenia Rządzić Inaczej i jego pierwszym przewodniczącym.

Ma żonę i dwójkę dzieci. Mówi płynnie po angielsku, niemiecku i francusku.

Na górę